60 yıllık sanat hayatı boyunca Cumhuriyetin gelişimine tanıklık etmiş Gülseren Südor'un, “Gülseren Südor: Zaman Gezgini” retrospektif sergisi bugün Antalya Kültür Sanat’ta sanatseverlerle buluşmak için açıldı. Aile koleksiyonu başta olmak üzere özel koleksiyonların da yer aldığı orijinal eserlerden oluşan seçki yoğun bir katılımla sanatseverlerle buluştu. Serginin açılışına ATSO Başkanı Ali Bahar’da katıldı. Açılışta konuşan Başkan Bahar, “Çok değerli sanatçımız Gülseren hanımefendiyle birlikte gerçekleştirdiğimiz bu sergi için sağ olsun yanımızdasınız.

'Dünya Anne' şarkıları Marmaris'te yankılandı 'Dünya Anne' şarkıları Marmaris'te yankılandı

BAŞKA BİR YERDE OTURUR OLDUK

Whatsapp Image 2024 05 03 At 12.16.02 (1) (Small)

Bugün saat 19.00’ da açılışı gerçekleşecek olan sergimizin şu anda basın toplantısını gerçekleştiriyoruz. Değerli sanatçımıza çok teşekkür ediyorum böyle güzel eserleri sizlerle buluşturduğu için. Zira şehir bizleri dinlemeye alışık sizleri görmeye alışık değil, katılmış olduğunuz için çok teşekkür ederim. Antalya gerçekten son zamanlarda özellikle bu pandemi ve Rusya Ukrayna savaşı sırasında başka bir yere oturdu.

ANTALYALILARA SANAT DAVETİ

Whatsapp Image 2024 05 03 At 13.53.48 (1) (Small)

En çok ziyaret edilen dördüncü şehir konumuna yükseldi. Zaten Türkiye’de dördüncü şehir konumuna geliş bulunmaktayız.  Ama konu başlıklarına göre İstanbul’dan sonra neredeyse ikinci şehir konumundayız. Bu çok değerli.  Türkiye de turizmin başkenti haline geliş bulunmaktayız. Örtü altı tarımın başkenti olarak anılıyoruz. Antalya gerçekten çok ön plana çıkıyor. Bizim hedefimiz Antalya’nın bu öne çıktığı kaslarının yanını süslemek güzelleştirmek.

BİZİ DAHA DA CESARETLENDİRDİ

Whatsapp Image 2024 05 03 At 13.53.49 (2)

Kültür ve sanat da bunu en önemli öğelerinden bir tanesi. Dolayısıyla kültür ve sanatta geri kaldığımızı daha çok adım atmamız gerektiğini düşünüyoruz bunu da sizlerle yapacağız çok teşekkür ederiz. Bu konuda motivasyon ise şehrimizde ki kişilerin bize göstereceği ilgi bu konuda bizi daha da güçlendirecek. Ve daha da cesaretlendirecek.  Tüm hem şehirlerimizi bu aktivitelere katılmalarını bekliyoruz” diye konuştu.

GÖZLERİME İNANAMADIM

Whatsapp Image 2024 05 03 At 13.53.49 (4)

Sergi sahibi Gülseren Südor, “Benim annemle babam evlendiğinde buraya gelmişler.  Onun için buranın benim için özel bir yeri var. Ablam 1941 de ziraat mühendisi olarak gelmiş. Benim için çok özel bir şehir. Sizlerle olmaktan son derece mutlu oldum. Buraya her geldiğimde çok özel bir şehre gelmiş gibi hissediyorum. Havaalanından buraya gelene kadar burası 20 yıldır gelişmişlik açısından o kadar aşmış ki kendini gözlerime inanamadım.

DÜNYAYA GÖZLEMCİ GÖZLE BAKIYOR

Whatsapp Image 2024 05 03 At 13.53.49 (5) (Small)

Eserlerim de sizlere laik olursa ne mutlu bana, emeklerinize sağlık çok teşekkür ederim. Dünyanın çeşitli yerlerin de sergiler açtım, belediyelerde açtım, resmî kurumlarda açtım. Fakat gerçekten hiç kapıda böyle karşılanmadım. Ben sadece resim yaparken ülkeyi, dünyayı, olanı, biteni bir gözlemci gibi izliyorum ve resimlerimi yapıyorum. Her gün çalışıyorum. Bugünlere geleceğimi hiç düşünmemiştim. Tam 60 yıl geçmiş.1963’ten beri. Onun için gurur duydum hem kendim için hem de kendi adıma” ifadelerine yer verdi.

Muhabir: SİBEL YEŞİL