Passolig, ilk olarak 1 Nisan 2014 yılında faaliyete geçen, 6222 sayılı Kanun uyarınca TFF tarafından yürürlüğe konmuştur. Buna bağlı olarak Kulüpler Birliği’nden gelen son açıklamaların ardından Passolig sahipleri, konuyla ilgili detaylara ulaşmaya çalışıyor.

Yapılan açıklamaya göre Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray ve diğer futbol kulüpleri, bilet satışları için başka firmalarla anlaşma sağlayabilecek. Peki, Passolig kalktı mı? Kaldırılıyor mu? Konuyla ilgili tüm ayrıntıları güncel gelişmelerle birlikte sizler için derledik…

Passolig Kalkti Mi 2

Passolig Kalkıyor Mu?

Passolig kalkıyor mu sorusu son günlerde Kulüpler Birliği açıklamalarının ardından futbolseverlerin gündeminde yer alıyor. 19 Nisan 2014 tarihinde fiili olarak hayata geçen uygulama, kağıt bilet sistemini kaldırarak tüm işlemlerin elektronik ortamda yürütülmesini hedefliyor. Elektronik bilet satış organizasyonu için kulüplerin farklı firmalarla anlaşma yapabileceğine yönelik gelen açıklamalar ise vatandaşların “Passolig kalktı mı?” sorusunu araştırmasını sağlıyor.

Son dönemde Passolig kalkacak mı şeklinde bu konuya dair bir gündem oluşmuştu. Bu uygulamayla taraftarlar internet üzerinden biletleri satın alabilirken, Kulüpler Birliği’nin konuya dair somut adımlar atması ise durumu tam bir bilinmezliğe sürükledi. İşte konuyla ilgili detaylar…

Passolig Kalkti Mi 3

Passolig Kalktı Mı? Güncel Bilgiler

Passolig zorunluluğu kalktı mı sorusuna yönelik şu an için sadece Kulüpler Birliği’nden gelen açıklama bilgileri bulunmaktadır. Kulüpler Birliği’nden yapılan açıklamaya göre kulüplerin, önümüzdeki müsabaka döneminde elektronik bilet satışını gerçekleştirmek için farklı şirketlerle görüşebileceği vurgulandı. Bu ise akıllara Passolig kalktı mı sorusunu getiriyor.

Passolig sistemi, 2023 – 2024 sezonunda sahiplerinin bakiyelerini kullanabileceği, ancak önümüzdeki dönemlerde futbol kulüplerinin farklı şirketlerle anlaşarak değişik kanallar üzerinden bilet satışı yapabileceği yönünde uygulanmaya devam ediyor. Bu nedenle Passolig kaldırıldı mı sorusunun yanıtı şuan için hayır şeklinde. Ancak önümüzdeki günlerde gelişmelere göre farklı sistemler söz konusu olabilecektir.  

Passolig Kalkti Mi 4

Passolig Zorunluluğu Kalkarsa Ne Olur?

Passolig kalktı mı sorusuna benzer şekilde bu zorunluluğun kaldırılması ile birlikte ne olacağı ise büyük merak konusu… Kulüpler Birliği tarafından yapılan açıklamalara göre Passolig uygulaması 2023 – 2024 sezonunda devam edecek. Bu dönemde taraftarlar, bakiyelerini bilet satın almak için kullanabilecek.

Passolig uygulamasının kaldırılmasına yönelik olarak yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

  • “Kulüplerimiz, önümüzdeki dönemde elektronik bilet satış organizasyonunu, anlaşacakları firmalar ile gerçekleştirme kanaatindedir. Bu doğrultuda bilet satış organizasyonu ve teknik altyapı kabiliyetine haiz firmalar ile görüşme kararı alınmıştır. Kulüplerimizin bilet satış organizasyonuna talip olacak firmaların Kulüpler Birliği Vakfına başvurularını iletmeleri rica olunur.”

Böylece Passolig ne zaman sona erecek sorusunun yanıtı netleşmiş oldu. Önümüzdeki dönemden itibaren Passolig uygulamasına alternatif olarak farklı bir bilet satış organizasyonu şirketi ile anlaşılabilecektir. Şu an için netleşmeyen bu detayı ise sizler için takip etmeye devam ediyoruz. Herhangi bir açıklama ya da gelişme olması halinde bu sayfa üzerinden güncel bilgileri öğrenebilirsiniz.

Passolig Kalkti Mi 5

Passolig Uygulaması Hakkında Gelişmeler

Passolig kalktı mı sorusuna yönelik olarak taraftarların merak ettiği pek çok soru ve detay bulunuyor. Konuyla ilgili detaylı açıklamalar şu şekilde…

İlk olarak 6222 sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun hükümlerince TFF tarafından 1.04.2014 tarihinde yürürlüğe giren Passolig sistemi, 19 Nisan 2014 tarihinde Kayseri Erciyesspor ve Trabzonspor arasında oynanan müsabaka ile resmi olarak başlamıştı. O tarihten günümüze kadar olan süreçte Passolig’e dair taraftarlar ve kulüpler tarafından pek çok şikayet ve olumsuz durum belirtildi.

Bu doğrultuda Fenerbahçe, Beşiktaş, Galatasaray ve diğer futbol kulüplerinden oluşan Kulüpler Birliği yapmış olduğu açıklamada farklı bir şirket ile anlaşabileceklerini belirtmiştir. Bu da Passolig’e alternatif bir arayış doğurdu.

2024 İstanbul Kağıthane Yağlı Güreşleri ne zaman, hangi başpehlivanlar katılıyor, canlı yayın var mı? 2024 İstanbul Kağıthane Yağlı Güreşleri ne zaman, hangi başpehlivanlar katılıyor, canlı yayın var mı?

Kulüpler Birliği’nden görüşme kararına yönelik yapılan açıklama sonrasında 2023 – 2024 sezonunda taraftarlar Passolig bakiyelerini kullanabilecektir. Ancak Passolig kaldırılıyor mu sorusunun yanıtı ise kesin değil. Şayet kulüpler bu uygulamada devam etme kararı alırlarsa, önümüzdeki sezonda da Passolig geçerli olacaktır. Dolayısıyla Passolig ne zaman sona erecek sorusunun yanıtı kesinleşmedi.

Passolig Kalkti Mi 6

Passolig Nedir?

Passolig kalktı mı şeklinde araştırma yapan okuyucularımız, elektronik bilet satışını içeren bu sistemin detaylarını merak ediyor. Passolig, 6222 sayılı Kanun hükümlerince TFF tarafından uygulamaya konulan bir elektronik bilet satış ve dağıtım uygulamasıdır. Buna göre eski sistemdeki kağıt bilet uygulaması kaldırılmış, kulüplerin tüm bilet satış işlemlerini Passolig üzerinden elektronik olarak yapılması sağlanmıştır.

Passolig, ülkemizde 1.04.2014 tarihinden itibaren uygulanmaya başladı. Ancak resmi olarak uygulanması 19.04.2014 tarihinde Kayseri Erciyesspor ve Trabzonspor futbol müsabakası ile başlamıştır. Passolig kartları ise ön ödemeli, banka kartı ya da kredi kartı şeklinde üç farklı seçenek ile taraftarlara sunulmaktadır.

Passolig uygulaması sadece bilet satışına odaklanmamakla birlikte aynı zamanda bileti alan taraftarların kimlik bilgilerine de ulaşma kolaylığı sağlamaktadır. Bu ise futbol müsabakalarında olay çıkaran kişilerin tespit edilmesine yönelik ilgili birimlere büyük kolaylık sağlıyor.

Passolig Ne İşe Yarar?

Passolig kalktı mı sorusuna yönelik yapılan araştırmalarda bu kartın ne işe yaradığı da merak edilmektedir. İlk olarak Passolig kartının işlevlerinden bahsetmek doğru olacaktır. Passolig; sporda şiddetin önlenmesi ve bilet satışının elektronik ortamda yapılmasına yönelik olarak TFF tarafından ilgili Kanun hükümlerince yürürlüğe konulan bir uygulamadır.

Passolig uygulamasıyla taraftarlar bilet ya da kombine alımını bu kart ile yapabilmektedir. Ön ödemeli, banka kartı ya da kredi kartı şeklinde seçenek sunan bu kartlar, sadece bilet ve kombine alımında kullanılmaktadır. Buna bağlı olarak taraftarların kimlik bilgileri, koltuk numaraları ve diğer bilgileri de kayıt altına alınabildiğinden dolayı olay çıkaran taraftarların kimlik tespiti için büyük kolaylık sağlamaktadır.

Passolig Kalkti Mi 8

Sıkça Sorulan Sorular

Passolig kalktı mı sorusuna yönelik olarak merak edilen diğer soruları yanıtladık:

1- Passolig yerine ne olacak?

Kulüpler Birliği’nin futbol kulüplerine yapmış olduğu çağrıya göre Fenerbahçe, Beşiktaş, Galatasaray ve diğer kulüpler, Passolig uygulamasına yönelik olarak alternatif farklı bir şirket ile çalışabilecekler. Ancak Passolig yerine ne kullanılacağı, kulüplerin bu yönde bir anlaşma ya da açıklama yapmamasından dolayı henüz belli değildir.

2- Passolig kaldırıldı mı?

Passolig halen yürürlükte olan bir uygulamadır ve 2023 – 2024 sezonunda taraftarlar bakiyelerini kullanabilecektir. Ancak yeni sezonda kulüplerin farklı bir uygulama tercih etmesi söz konusu olursa, Passolig uygulaması tamamen kaldırılmış olacaktır.

Passolig kalktı mı sorusuna yönelik olarak gelişmeleri sizler için takip ediyoruz. Konuyla ilgili görüşlerinizi yorumlar aracılığıyla bildirebilir, düşüncelerinizi belirtebilirsiniz

Muhabir: Nihat Toklu