Bir KPSS serüveni daha başlıyor. Önümüzdeki hafta sonu gerçekleştirilecek olan KPSS için hazırlıklar tamamlandı.

Bu sene alınan yeni karara göre; kamu istihdamında 3 yıl boyunca emekli olanlar kadar yeni personel istihdamı sağlanacak. Yani bu ülkede bir şeylerin sahibi olmanın hayalini kurmak zaten zor iken artık hayal kurmak bile hayal oldu.

Küçük bir ihtimal için yine binlerce insan yemedi, içmedi, gezmedi, gülmedi oturdu ders çalıştı. Maddi manevi emek harcadı sonunda ne olacağı az çok belli olan bir sınav için.

Sayısız insan var bu sınava yıllarını harcayan, birikimini harcayan ve sevdiklerinin yüzünü güldürmek için bu sınava bel bağlayan…

90 küsur puan alıp mülakatta elenen ve "Annem memur olmamı çok istiyordu. Aslında aldığım puan ile bunu hak etmiştim ama hakkım olanı alamadan annem göçüp gitti bu dünyadan" diyen kadının yaşadığı hayal kırıklığının bedelini kim ödeyecek?

Zaten istihdam sınırlamasına gidilmeden önce de sayısız emek harcayan binlerce insanın hayalleri suya düşerken bir de alınan bu karar ile bu insanlara ne yapılmaya, ne yaşatılmaya çalışılıyor?

Yaşam standartlarının her geçen gün düştüğü ülkemizde insanlar hayata tutunmak için içlerinde küçük bir umut taşırken neden şartlar bu kadar zorlaştırılıyor?

Alınan bu karar tasarruf paketi içerisinde yer alıyor. Bu ülkeyi bu hale getirenlerin yaptığı yanlışların bedelini niye binlerce insan ödüyor? Ki mesele sadece personel alım sayısını azaltmak değil.

Zaten bu karardan önce de yüksek puan alan sayısız vatandaş mülakat aşamasında haksızlığa uğrayarak kapı dışarı ediliyordu. Bu sınavın amacı gerçekten bu ülkede belli yerlere hak ederek gelecek olan vatandaşları belirlemek mi? Bu sınavın gerçek amacı ne?