Antalya’da yeşil mahalle sayısı hastaların hayatını etkiledi Antalya’da yeşil mahalle sayısı hastaların hayatını etkiledi

Romatizmal hastalıklar kış aylarında şiddetini artırarak daha fazla sancılı yaşanabiliyor. Kişinin yaşam konforunu olumsuz etkileyen romatizmal hastalıklar hakkında bilgi veren uzmanlar, önlem alınmadığı takdirde iltihaplanmaların şiddetlenebileceğini ifade etti. Uzmanlar önemli uyarılarda bulunarak kas ve eklem ağrılarına karşı alınabilecek önlemleri sıraladı.

GENÇ YAŞLI AYIRMIYOR

Halk arasında ‘romatizmalarım arttı’ şeklinde yakınışlarla ifade edilen ve yaşlılık hastalığı olarak bilinen romatizma genç yaşlı ayırt etmiyor. Uzmanlar, genetik faktörlerin hastalıkta belirleyici olduğuna değinerek,  genç yaşlarda da görülebildiğine dikkat çekti. Romatizmal hastalıkların sadece ağrılı bölgeyi değil, vücudun tamamını olumsuz etkileyebileceğini ifade etti. Yanlış yaşam alışkanlıklarının hastalıklara davetiye çıkarabileceğini vurgulayan uzmanlar, hareketsiz yaşam tarzı, aşırı stres, alkol ve sigara gibi bir çok etkenin romatizmal hastalıklarla ilişkili olduğunu vurguladı.

Eklem Agrisi

DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Romatizmal hastalıklardan korunmak için sağlıklı yaşam tarzının benimsenmesi gerektiğini ifade eden uzmanlar, stresten kaçınma ve uyku düzeni ve düzenli egzersizin faydalı olabileceğini belirtti. Soğuk havalarda şikayetleri artan kişilerin ise mutlaka kalın kıyafetler giyerek soğuktan korunmaları gerektiğinin altını çizen uzmanlar, alınan önlemlere rağmen kas ve eklem şikayetlerinin devam etmesi durumunda, mutlaka Romatoloji uzmanına başvuruda bulunularak erken teşhisisin önemini işaret etti. 

Kaynak: ŞEYDA TÜTGÜN