Türkiye’nin en zengin ailelerinin toplam net servetleri, her zaman için büyük merak konusu olmuştur. En zengin ailelerden birisi olan Sabancı ailesi serveti 2024 yılında ne kadar? Konuyla ilgili güncel verileri paylaşıyoruz.

Sabancı ailesi net serveti, aile üyelerinin toplam net varlığını içermektedir. Türkan Sabancı, Erol Sabancı, Şevket Sabancı gibi isimlerin net servetlerini açıklıyoruz. Türkiye’nin en zenginlerinden olan Sabancı ailesinin serveti ne kadar? İşte yanıtı…

Sabanci Ailesi Serveti

Muğla Büyükşehir Belediyesi duyurdu 4 ilçeye dev market kurulacak Muğla Büyükşehir Belediyesi duyurdu 4 ilçeye dev market kurulacak

Türkiye'nin En Zengin Aileleri: Sabancı Ailesi…

Türkiye’nin en zenginleri için çeşitli yayın kuruluşları tarafından araştırmalar yapılmakta ve listeler paylaşılmaktadır. Bu konuda son olarak Ekonomist Dergisi’nin 2023 yılında yapmış olduğu Türkiye’nin en zengin aileleri çalışması bulunuyor. Liste Koç ailesinden Sabancı ailesine kadar pek çok zengin isim yer aldı.

Yapılan çalışmada listenin ilk 10 sırasında yer alan ailelerin toplam serveti 50 milyar dolar arttığı görülmüştür. Buna bağlı olarak Sabancı ailesi serveti, en çok merak edilen başlıklardan birisi olarak ön plana çıkıyor. Erol Sabancı, Türkan Sabancı ve Şevket Sabancı ailelerinin yer aldığı listede, toplam net serveti sizler için açıklıyoruz.

Sabancı Ailesi Serveti 2024: Güncel Servet Miktarı

Sabancı ailesi üyelerinin pek çok şirketi ve holdingi bulunuyor. Buna bağlı olarak yürütmüş oldukları faaliyetler, onları Türkiye’nin en zenginleri listesine dahil etmeye yetmektedir. Esas Holding ve Sabancı Holding gibi şirketlerin yer aldığı listede ailelerin net serveti ne kadar? İşte yanıtı…

Sabancı ailesi serveti 2024 yılında şu şekildedir:

Şevket Sabancı’nın Ailesinin Serveti

5 – 6 milyar dolar

Erol Sabancı ve Ailesinin Serveti

4 – 5 milyar dolar

Türkan Sabancı ve Ailesinin Serveti

4 – 5 milyar dolar

Sabancı Ailesi Toplam Serveti (Tahmini)

13 – 16 milyar dolar

NOT: Bu tabloda, Ekonomist Dergisi’nin 2023 yılındaki yaptığı çalışmaya dayalı olarak veriler paylaşılmıştır. Sabancı ailesinin serveti her ne kadar bu şekilde açıklansa da toplamda daha fazla olduğu bilinmektedir. Bu nedenle ilgili verileri, Türkiye’nin en zengin aileleri çalışması doğrultusunda değerlendirmeniz gerekmektedir.

Sabancı ailesi net servetine yönelik bilgiler kısıtlı olmakla birlikte aile üyelerinin toplam mal varlığı, Ekonomist 2023 çalışmasıyla tahmin edilmiştir. Koç ailesinin ilk sırada yer aldığı çalışmanın Sabancı ailesi serveti ile ilgili kısımlarını detaylı olarak inceleyelim…

Sabanci Ailesi Serveti 9

1- Şevket Sabancı Ailesinin Serveti

Sabancı ailesi, Hacı Ömer Sabancı’nın önderliğinde başlayan faaliyetleriyle kısa süreler içerisinde Türkiye’nin en zengin aileleri arasında yer almıştır. Özellikle Sakıp Sabancı ve Şevket Sabancı kardeşlerin ekonomik olarak yürütmüş olduğu faaliyetler, bu ailenin ekonomik gelişimini hızlandırmıştır. Sabancı ailesi servetine yönelik çalışmalarda Şevket Sabancı ve ailesinin serveti dikkatleri üzerine çekmektedir.

Şevket Sabancı ve ailesinin serveti şu şekildedir:

 • Türkiye’nin en zengin ailelerinden kabul edilen Şevket Sabancı ailesinin net serveti yaklaşık olarak 5 – 6 milyar dolar civarındadır.

Sabanci Ailesi Serveti 10

2- Erol Sabancı ve Ailesinin Serveti

Sabancı ailesi serveti açısından diğer öne çıkan isimlerden birisi olan Erol Sabancı, aktif olarak Sabancı Holding’in yönetim kurulu vekilliği görevinde bulunuyor. Aile üyelerinin net servetiyle birlikte Sabancı ailesinin toplam servetinde önemli bir paya sahiptir. Buna bağlı olarak Erol Sabancı ve ailesinin toplam mal varlığı da araştırılıyor.

Erol Sabancı ve ailesinin serveti şu şekildedir:

 • Erol Sabancı ve ailesinin toplam mal varlığı yaklaşık olarak 4 – 5 milyar dolar civarındadır.

Sabanci Ailesi Serveti 11

3- Türkan Sabancı ve Ailesinin Serveti

Türkiye’nin en zengin aileleri listesinde yer alan Türkan Sabancı ve ailesinin serveti ile devam edelim. Türkan Sabancı, Sakıp Sabancı’nın eşi olarak ailenin toplam serveti üzerinde önemli bir paya sahiptir. Türkan Sabancı servetiyle birlikte ailenin toplam mal varlığını açıklayalım.

Sabancı ailesi serveti 2024 yılında Türkan Sabancı ve ailesi için şu şekildedir:

 • Türkan Sabancı ve ailesinin serveti tam olarak bilinmemekle birlikte yaklaşık 4 – 5 milyar dolar civarında olduğu tahmin edilmektedir.

Sabanci Ailesi Serveti 2

4- Sabancı Ailesi Toplam Serveti

Sabancı ailesinin toplam servetine dair güncel bilgileri paylaştık. Bu veriler ışığında ailenin toplam mal varlığı hakkında da bilgiler paylaşılabilir. Ancak Sabancı ailesi serveti, toplam net olarak bilinmemekle birlikte, sadece kamuoyuyla paylaşılan tutarlar üzerinden değerlendirme yapılabilmektedir.

Sabancı ailesinin toplam net serveti, Türkiye’nin en zengin aileleri listesindeki isimlerin net varlıkları dikkate alındığında toplamda 13 – 16 milyar dolar arasındadır. Ancak, listeye dahil olmayan aile üyeleri de dikkate alındığında Sabancı ailesinin servetinin toplamı, bu tutarın oldukça üzerindedir.

Bankacılık, finansal hizmetler, sanayi, yapı malzemeleri, perakende gibi önemli sektörlerde yer alan Sabancı Holding, yürütmüş olduğu faaliyetlerde Türkiye’de en fazla gelir elde eden şirketler arasında yer almaktadır. Yine Türkiye’nin en zengin ailelerinden birisi olan Koç ailesinin serveti de Sabancı ailesiyle birlikte merak edilenler arasında yer alıyor. Peki, Sabancı ailesi mi yoksa Koç ailesi mi daha zengin? İşte yanıtı…

Sabanci Ailesi Serveti 4

Sabancı Ailesi Mi Koç Ailesi Mi Daha Zengin?

Türkiye’de zengin aileler denildiğinde akla gelen Koç ve Sabancı aileleri hakkında, servet bakımından hangisinin daha zengin olduğu merak edilmektedir. Sabancı ailesi servetinin toplamda 13 – 16 milyar dolar civarında olduğunu belirttik. Tahmini olarak paylaşılan bu veriler, herhangi bir kesinlik içermemektedir.

Peki, Koç ve Sabancı ailelerinden hangisi daha zengin? İşte yanıtı:

 • Koç ailesinin servetine yönelik yapılan çalışmalarda, şahsi servet bakımından Koç Holding hisselerinin büyük payına sahip Semahat Sevim Arsel, Rahmi Koç ve İpek Kıraç’ın toplamda 8,9 milyar dolar servetinin olduğu açıklanmıştır.
 • Sabancı ailesi servetine yönelik çalışmalarda da aile üyelerinin toplamda 13 – 16 milyar dolar servete sahip olduğu sonucuna varılmaktadır.
 • Bu verilere göre Sabancı ailesinin Koç ailesinden daha zengin olduğu sonucuna varılabilmektedir.

Sabancı ailesinin servetine yönelik bilgiler bu şekildeydi. Şimdi Sabancı Holding’in tarihçesini aktaralım…

Sabancı Holding Tarihçesi

Sabancı Holding’in kurulum tarihçesi, Hacı Ömer Sabancı’nın faaliyetleri ve başarılarıyla ilişkilendirilmektedir. 1925 yılında Adana’ya yerleşen Hacı Ömer Sabancı, aynı tarihte Sabancı Topluluğu’nu kurdu. Pamuk ticaretiyle birlikte 1932 yılında çırçır fabrikasına ortak olan Sabancı, 1966 yılındaki vefatına kadar ticari olarak çeşitli faaliyetlerde bulundu.

Sabancı Holding ise 1967 yılında, hali hazırda yürütülen faaliyetleri tek çatıda toplamak amacıyla kuruldu. Daha sonra gerçekleştirilen faaliyetlerde markanın sonuna “SA” eklenmesiyle farklı girişimlerde bulunuldu. Sabancı Holding’in yönetim kurulu başkanı Güler Sabancı’dır. Günümüzde 14 ülkede yaklaşık olarak 60 binden fazla çalışanla hizmet veren holdinge ait bazı şirketler ise şu şekildedir:

 • Akbank
 • AvivaSA
 • AKSigorta
 • EnerjiSA
 • EnerjiSA Üretim
 • BriSA
 • TemSA
 • CarrefourSA
 • ÇimSA
 • TeknoSA

Sabancı ailesi serveti de aile üyelerinin bu ve benzeri birçok şirket, holding sahibi olmasıyla birlikte her geçen gün artmaktadır. Şimdi sıkça sorulan soruları yanıtlayalım…

Sıkça Sorulan Sorular

Sabancı ailesi serveti ile ilgili sıkça sorulan sorular şöyle:

1- Sabancı ailesi mal varlığı ne kadar?

Sabancı ailesinin toplam net serveti, tam olarak bilinmemekle birlikte yaklaşık 13 – 16 milyar dolar civarında olduğu tahmin edilmektedir.

2- Sabancı ailesinin en zengini kim?

Sabancı ailesinin en zengini 5 – 6 milyar dolarlık tutar ile Şevket Sabancı ve ailesidir. Şevket Sabancı 2021 yılında vefat ettiğinden dolayı ilgili servetin varislerine ait olduğu söylenebilir

Muhabir: Nihat Toklu