Sadettin Ökten, İslam medeniyeti ve şehir kültürü üzerine yaptığı önemli çalışmalarıyla tanınan bir akademisyen ve araştırmacıdır. Sadettin Ökten kimdir, kaç yaşında ve nereden geliyor? Sadettin Ökten'in mesleği nedir ve eşi kimdir? İşte Sadettin Ökten hakkında bilgiler...

Yunus Emre’den manidar şarkı, Birleşme partisinde şarkısıyla olay oldu, Acun Ilıcalı bile şaştı kaldı Yunus Emre’den manidar şarkı, Birleşme partisinde şarkısıyla olay oldu, Acun Ilıcalı bile şaştı kaldı

SADETTİN ÖKTEN KİMDİR?

Öğretmen. Dr. Sadettin Ökten, 1 Eylül 1942'de İstanbul'da doğdu ve şu anda 80 yaşındadır. İmam Hatip okullarının öncülerinden olan babası Mahmut Celalettin Ökten'in oğlu olarak dünyaya geldi. İnşaat mühendisliği okuduktan sonra kendini akademik kariyerine adayan Ökten, İstanbul Teknik Üniversitesi'nde eğitim gördü ve inşaat mühendisi olarak mezun oldu. Ökten, İslam medeniyeti, şehirleri ve kültürü konusunda ihtisas yaptı ve birçok üniversitede ders verdi ve araştırma yaptı.

Sadettin Okten Kimdir

EĞİTİM VE AKADEMİK KARİYER

Ökten, Vefa Lisesi'nden mezun olduktan sonra eğitimine İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi'nde devam ederek inşaat mühendisi olarak mezun oldu. Akademik kariyerine aynı üniversitede yardımcı olarak başladı ve daha sonra birçok ülkede akademik çalışmalar yaptı. ABD ve Belçika'da bulunduğu süre boyunca bilimsel araştırmalar yaptı. 1985 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'ne geçerek orada profesör unvanını aldı.

ÇALIŞMALARI VE KATKILARI

Ökten'in projeleri ve katkıları, 2020 yılında Cumhurbaşkanlığı Kültür Sanat Ödülleri'nde kültür tarihi alanında ödüle layık görüldü. Ayrıca Türkiye'nin kentsel planlama çalışmalarına önemli katkılar sağlayan Esenler Kent Düşünce Merkezi'nin adı Ökten'in katkılarıyla anılan “Esenler Kent Düşünce Merkezi Prof. Dr. Sadettin Ökten'in yazısı değişti.

Sadettin Ökten

ÖDÜLLER VE TANINMA

Sadettin Ökten'in yazdığı ve katkıda bulunduğu birçok kitap bulunmaktadır. Bunlar arasında “Örselenmiş Osmanlı'dan Medeniyet Umuduna”, “Fincanımda Kola Var!”, “Gelenek, Sanat ve Medeniyet” ve “Yahya Kemal'den Bugüne İstanbul” gibi eserler yer alıyor.

Muhabir: BADE ÖNDER