Türk adalet sisteminin en önemli görevlileri olan savcılar, temel olarak kanunda belirlenen görevleri yerine getirmekle yükümlüdürler. Hukuk Fakültesi öğrencileri ise daha çok bu mesleğe dair maaş bilgilerini araştırmaktadır. Sizler için güncel savcı maaşları 2024 bilgilerini araştırdık! Detayları Cumhuriyet savcısı, Başsavcı, yeni atanan, 10 yıllık savcı maaşı gibi bilgilerle öğreneceksiniz…

Savcıların maaşları daha çok eğitim derecesi, deneyim süresi, unvan ve diğer faktörlere göre belirlenmektedir. Buna göre Ocak’ta gelen memur zammı sonrasında yeni savcı maaşı 2024 bilgileri merak ediliyor. İşte güncel detaylar…

Savci Maaslari

Savcı Maaşı Ne Kadar Oldu? Ocak 2024 Zamlarıyla Beraber

Savcı aylık maaşları, en son devlet memurlarına gelen %49,25’lik zam oranı miktarınca artırılmıştır. Yeni dönemde ara zam uygulaması hakkında henüz bir bilgi olmasa da güncel savcı maaşları en çok merak edilen konular arasında yer alıyor. Savcıların aylık maaşları ise daha çok eğitim durumu, deneyim süresi ve unvan ile ilgilidir.

Tüm bu faktörleri dikkate alarak savcı maaşı hakkında güncel bilgileri sizler için derledik. Savcıların maaşı Cumhuriyet başsavcısı, başsavcı, cumhuriyet savcısı gibi unvanlara göre büyük değişiklik gösteriyor. İşte bu konuyla ilgili tüm güncel bilgiler…

Savcı Maaşları 2024: Yeni Başlayan, 10 Yıllık, Cumhuriyet Başsavcısı…

Bilindiği üzere her yıl devlet memurlarına ve işçi kesimine belirlenen oranlar çerçevesinde zam yapılmaktadır. Son yıllarda yıl boyunca Ocak ve Temmuz olmak üzere iki ayrı zam alan bu çalışanlar için 2024 yılında tek zam uygulaması yürürlüğe girmiştir. Buna göre ara zam söz konusu olmamakla birlikte, memur maaşlarında merak edilen bazı meslekler mevcut. Savcı maaşı güncel bilgileri ise onlardan birisidir.

Savcı maaşları 2024 yılında unvan ve diğer seçeneklere göre aşağıdaki gibidir:

Stajyer Savcı Maaşı

42.500 TL

Yeni Atanan Savcı Maaşları

60.000 TL

Başsavcı Maaşları

90.000 TL

Cumhuriyet Savcısı Maaşı 2024

82.500 TL

10 Yıllık Savcıların Maaşı

77.500 TL

Cumhuriyet Başsavcısı Maaşları

90.000 TL+

NOT: Savcı maaş bilgileri, görev yapan personelin eğitim seviyesi, yabancı dil bilgisi, mesleki gelişim düzeyi, deneyim süresi, eş durumu, görev yaptığı yer gibi çeşitli faktörlere göre değişebilecektir. Bu nedenle yukarıdaki verilerin tahmini olarak hesaplandığını belirtmek gerekir.

Şimdi savcı maaşları ne kadar oldu şeklinde merak eden okuyucularımız için bu ücret bilgilerini daha detaylı olarak verelim…

1- Stajyer Savcı Aylık Maaşı

Savcılık mesleğine sözlü ve yazılı sınavı kazanarak ve ilgili şartları sağlayarak adım atabiliyorsunuz. Savcı adayı olduğunuzda ise sizi stajyerlik süreci beklemektedir. Hukuk Fakültesi mezunu savcı adayları, stajyerlik süresi boyunca da belirli düzeyde maaş almaktadır.

Stajyer savcı maaşları 2024 yılında şu şekildedir:

 • Stajyer savcıların maaşı ortalama olarak 42.500 TL şeklinde belirlenmiştir.

Savci Maaslari 2

2- 10 Yıllık Savcı Maaşı

Kıdem ve deneyim süresi, savcı aylık maaşlarını etkileyen en önemli faktördür. Meslekle ilgili olarak başlangıç düzeyi maaşlar oldukça yüksektir fakat, 10 yıl ve üzeri deneyim süresi için bu rakamlar daha da artmaktadır. Bu nedenle mesleğe dair aylık ücret bilgisi araştıran okuyucuların birçoğu 10 yıllık savcı maaşını merak etmektedir. İşte araştırmalarımıza göre derlediğimiz güncel bilgiler…

10 yıllık savcı maaşları 2024 Ocak zamlarından sonra aşağıdaki gibidir:

 • Görevinde 10. yılını tamamlamış bir savcı, eğitim seviyesi ve diğer faktörlere bağlı olarak değişmekle birlikte ortalama olarak 77.500 TL maaş almaktadır.

3- Cumhuriyet Savcısı Maaşları

Cumhuriyet savcılığı ise meslekle ilgili olarak yükselebileceğiniz kadrolardan birisidir. Aynı zamanda yeni atanan güncel savcı maaşlarına göre oldukça yüksek ücret almaktadır. Son derece kritik görevleri yerine getiren Cumhuriyet savcıları, maaş olarak iyi rakamlar kazanmaktadır. İşte güncel bilgiler…

Cumhuriyet savcısı maaşları 2024 yılı itibariyle şu şekildedir:

 • Cumhuriyet savcısı maaşı, çeşitli faktörlere göre değişmekle birlikte ortalama olarak 82.500 TL civarındadır.

Savci Maaslari 3

4- Başsavcı Maaşları

Başsavcılık da benzer şekilde mesleğe dair yükselme pozisyonlarından birisidir. İlgili kanunlarca belirlenen görevleri yerine getirmekle yükümlü olan başsavcılar, maaş olarak da mesleğin en yüksek ücretlerini almaktadır. Bu nedenle son derece önemli bir meslek olarak görülmektedir.

Başsavcı maaşları 2024 yılında güncel olarak ortalama şu şekildedir:

 • Başsavcılar, görev yapılan bölge, mahkeme türü ve diğer faktörlere göre değişmekle birlikte ortalama olarak 90.000 TL maaş alır.
 • Cumhuriyet başsavcıları ise daha üst bir makam olarak ortalama 90.000 TL’nin de üzerinde maaş almaktadır.

5- Yeni Savcı Maaşları 2024 (Güncel)

Hukuk Fakültesi’nden mezun olarak gerekli sınavları kazanmanız halinde ilgili şartları sağlıyorsanız stajyer savcı olarak göreve başlarsınız. İlgili staj sürelerini tamamlayan savcı adayları ise Adalet Bakanlığı tarafından ataması yapılarak göreve başlarlar. Yeni atanan bir savcının maaşı ise bu noktada çokça merak ediliyor. İşte bu konuya dair güncel bilgiler…

Massey Ferguson Traktör Fiyatları 2024: Güncel Zamlı Fiyat Listesi Massey Ferguson Traktör Fiyatları 2024: Güncel Zamlı Fiyat Listesi

Yeni atanan savcı maaşları 2024 yılında şu şekildedir:

 • Ataması yapılan ve göreve yeni başlayan bir savcı maaşı ortalama olarak 60.000 TL’dir.

Savci Maaslari 4

Savcı Maaşlarını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Güncel savcı maaşına dair tüm bilgileri aktardık. Peki, savcıların maaşı neye göre belirleniyor? Maaşları etkileyen faktörler nelerdir? İşte bu soruların yanıtı…

Savcı maaşlarını etkileyen faktörler aşağıdaki gibidir:

 • Kıdem – Derece
 • Deneyim Süresi
 • Eğitim Seviyesi
 • Unvan - Kadro
 • Yabancı Dil Bilgisi
 • Görev Yapılan Bölge
 • Medeni Hal
 • Çocuk Sayısı
 • Çeşitli Tazminatlar
 • Memur Maaşlarına Uygulanan Zam Oranları
 • Vergi ve Diğer Giderler

Tüm bu faktörler, savcı aylık maaşlarını etkilemektedir. Bu nedenle savcılar göreve geldikleri andan itibaren kıdem ve derecesini deneyim süresiyle artırabilir, ayrıca eğitim seviyesini ilerleterek unvan – kadro kazanabilir, diğer faktörleri de gerçekleştirerek maaşlarını en yüksek seviyeye ulaştırabilirler.

Savcı Nedir? Ne İş Yapar?

Savcı, suçun oluştuğu anı görmesi ya da suç haberini alması sonucunda buna dair devlet adına hareket ederek araştırmayı ve soruşturmayı yapan kişidir. Savcılar, yapılan bu çalışmalar ve faaliyetler sonucunda iddianame hazırlayarak gerekli makama sunarlar.

Savcıların temel görevi, şikayet, ihbar ya da farklı bir kanal aracılığıyla kanunlara aykırı bir durum tespit ettiği takdirde hukuk çerçevesinde inceleyerek, araştırma ve soruşturma yapmaktır. Savcılar, kanunlarda belirtilmesi halinde kamu yararı gözetilerek şikayet ya da ihbar olmasa dahi araştırma – soruşturma yapmaya yetkilidir.

Savcıların; avaya konu olarak taraflarla ilgili kanıtların toplanmasını sağlamak, kanunda belirtilen nedenlerle ölen kişilerin adli muayenesini takip etmek, araştırma ve soruşturma işlemleri sonucunda hukuka uygun bir şekilde iddianame hazırlamak, kamu yararı gözeterek kamunun ya da mağdurların haklarını savunmak gibi görevleri bulunmaktadır.

Savci Maaslari 6

Savcı Nasıl Olunur?

Savcı maaşlarıyla ilgili araştırma yapan kişiler, daha çok kariyer oluşturma aşamasında olduklarından dolayı bu mesleğe nasıl adım atabileceklerini de merak ediyorlar. Savcı olmak için gereken şartların sağlanmasıyla bu mesleğe adım atılabilmektedir. Bu nedenle savcı nasıl olunur sorusuyla bağlantılı olarak süreci tam bir şekilde anlatalım:

 • Savcı adayları Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak zorundadır.
 • Hukuk Fakültesi’nden mezuniyet şartı aranır.
 • ÖSYM tarafınca düzenlenen Adli Yargı Sınavı’ndan en az 70/100 puan alınması şarttır.
 • Kamu haklarından mahrum olmamak da aranan şartlar arasında bulunur.
 • Erkek adayların askerlikle ilişiğinin olmaması (ertelenmiş, muaf ya da yapılmış) gerekmektedir.
 • Adayların görev yapmaya engel herhangi bir sağlık sorunu olmamalıdır.
 • Kanunda belirlenen suçlarla (gasp, dolandırıcılık, hırsızlık vb.) ilgili herhangi bir ceza almamış olmak, devlete karşı hiçbir suç işlememiş olmak gibi şartların sağlanması zorunludur.
 • Savcı adaylarının 35 yaşını tamamlamamış olması gerekir. Avukatlık yaparken (en az 3 yıl görevde bulunanlar) başvuranlarda ise yaş şartı 45’tir.

Bu gibi sınav ve diğer şartların sağlanmasıyla birlikte sizleri sözlü mülakat aşaması bekleyecektir. Bu aşamayı da başarıyla tamamlayan adaylar, stajyer savcı olarak ilgili birimlerde göreve başlarlar.

Sıkça Sorulan Sorular

Savcı maaşları 2024 bilgileriyle alakalı olarak en çok sorulan soruları yanıtladık:

1- Yeni atanan bir savcı ne kadar maaş alıyor?

Yeni atanan savcılar ortalama olarak 60.000 TL civarında maaş almaktadır.

2- 2024 güncel savcı maaşı ne kadar?

Güncel savcı maaşları stajyer savcıların da dahil edilmesiyle birlikte 42.500 TL – 90.000 TL arasındadır. Deneyim süresi yüksek, mesleğinde bilgi sahibi, yabancı dil bilen ve diğer faktörlerde de ön plana çıkan savcıların maaşı 90.000 TL’yi de geçebilecektir.

Muhabir: Nihat Toklu