Seçim öncesinde dolar kurundaki olası artışa karşı önlemler alan Merkez Bankası, aldığı kararlarla merak konusu oldu. Ünlü Ekonomist Evren Devrim Zelyut, “MB zaten para basmış enflasyon bu hale gelmiş. Olmayan parayı nasıl dağıtacaklar? Para basmak gibi bir şansları olmadığı için ücretli, emekli, esnafı yine sıkmaya devam edecekler. Enflasyon 70 bekleniyor.

Ekonomide Degisiklik Sinyali Yabanci Yatirimcilar Turk Hissesi Alimlarini Artirdi V2 Vc

Bu da aşılırsa Merkez Bankası faizi daha da yukarı çıkaracak. İşsizlik artacak ama gevşediğin an dolar 60 TL olur. Bu riski göze alamazlar. Bu sıkı para politikası devam ettiği sürece dolar 42 TL, 46 TL arasında olacak. Ama çok büyük bir faiz bedeli ödeyeceğiz. Yine yük vatandaşta olacak. Emekçi ezilecek” dedi.

Asgari Ucrete Ek Zam Mi Geliyor Unlu Ekonomist Acikladi Ogmh

NAKİT PARA GİRİŞİ YOK

Ünlü ekonomist Evren Devrim Zelyut, eğer sıkı para politikası uygulanmazsa, döviz kurlarının artacağını ve bütçe açığının patlayacağını belirtti. Ayrıca, sıcak para girişi olmazsa, Haziran ayında IMF'nin devreye girebileceğine dikkat çekti. Bugün itibariyle siyasi denklemin değiştiğini vurgulayan uzman, CHP'nin büyük bir seçim zaferi kazandığını dile getirdi.

Unlu Ekonomist Dolar Icin Secimi Isaret Etti Dolarda Rekor Yukselis Bekleniyor Pu14

Asgari ücrete zam geldi mi, ne kadar asgari cürete zam gelecek 2024? Asgari ücrete zam geldi mi, ne kadar asgari cürete zam gelecek 2024?

Nakit para girişi olmaması durumunda ise kurda sorunlar yaşanabileceğini vurguladı. Uzmanın açıklaması ise, "Mehmet Şimşek'i göndereyim, para basayım, borç alayım derlerse ne kuru tutabilirler, ne de doları tutabilirler. Acil para girişi lazım." dedi.

Muhabir: HABER MERKEZİ