Her seçimde kullanan seçmen kâğıdı, insanlara nerede oy kullanmaları gerektiğine dair bilgiler sunuyor ve oy kullanmalarına imkân sağlıyor. Ancak seçime son bir gün kala seçmen kağıdını kaybeden vatandaşlar, kağıtların nasıl yeniden çıkarılacağını araştırıyorlar.

SEÇMEN KÂĞIDI YENİDEN NASIL ÇIKARILIR?

Seçmen kağıtları kaybolduğunda Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) mobil uygulaması veya e-Devlet üzerinden tekrar edinilebilir. Kâğıdı e-Devlet üzerinden tekrar çıkarmak isteyen vatandaşların yapması gereken adımlar şu şekildedir:

E-Devlet'in resmi internet sitesine gidin.

Kimlik bilgileriniz ve şifrenizle giriş yapın.

Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığı'nın hizmetlerinin altında bulunan "Yurt İçi Seçmen Kâğıdı Sorgulama" seçeneğine tıklayın.

Sol tarafta bulunan Seçmen Bilgi Kağıdını İndir seçeneğine tıklayarak seçmen kağıdını yazıcıdan çıkarabilirsiniz.

Anket Secim Oy Pusula Aa

Yargı 90 bölüm izle | Yargı YENİ BÖLÜM İZLE – KANAL D Yargı TEK PARÇA FULL İZLE Yargı 90 bölüm izle | Yargı YENİ BÖLÜM İZLE – KANAL D Yargı TEK PARÇA FULL İZLE

KAYBOLAN SEÇMEN KAĞIDININ YENİSİ ALINMALI MI?

Seçmen kağıdınız kaybolduğunda tekrar çıkarmanıza gerek yoktur. Çünkü seçmen kâğıdı olmadan T.C. kimlik numaralı resimli ve resmi bir belge ile oy kullanabilirsiniz. Oy kullanmak için sandık ve sıra numaranızı da YSK veya e-Devlet üzerinden öğrenebilirsiniz. Seçimlere katılım için gerekli olan bilgilerin e-Devlet üzerinden kolayca ulaşılabilir olması, vatandaşların seçim sürecine katılımını kolaylaştırıyor.

Muhabir: Stajyer Muhabir Abdulrezzak Kılıç