Ünlü yazar Sevan Nişanyan yıllardır söylediği her sözle ve yaptığı her hareketle gündem olmaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde öldürülen öğretmen İbrahim Oktugan ile ilgili yaptığı paylaşım da büyük tepki çekti.

Bunun üzerine birçok kişi Sevan Nişanyan kimdir diye merak etmeye başladı. Bu sorunun cevabını ve daha fazlasını sizler için derledik.

DSİ uyardı… Türkiye'deki bu iller dikkat etmeli! DSİ uyardı… Türkiye'deki bu iller dikkat etmeli!

Sevan Nisanyan Kimdir

Sevan Nişanyan Kimdir?

Yaptığı her açıklamayla kamuoyunun tepkisini çeken Sevan Nişanyan hakkında sık sık Sevan Nişanyan kimdir sorusu soruluyor.

Türkiye Ermenisi bir yazar, etimolog ve sözlükçü olan Sevan Nişanyan 21 Aralık 1956 yılında İstanbul’da doğdu.

İlkokulu Pangaltı Mıhıtiryan Okulu isimli Ermeni okulunda tamamladıktan sonra Işık Lisesi’ne başladı. Daha sonra buradan ayrılıp “içinde bulunup da sevdiğim ilk ve muhtemelen son kurum" dediği Robert Koleji’nde lise eğitimini tamamladı.

Lisans eğitimi almak için ABD’ye gitti ve 1974 yılında Yale Üniversitesi’nde felsefe okumaya başladı. Lisans derecesini aldıktan sonra doktora yapmak için Columbia Üniversitesine girdi. Burada Latin Amerika siyasi partileri hakkında doktora tezini yazmaya başladı. Ancak tezini tamamlamadan Türkiye’ye döndü.

Sevan Nisanyan Kimdir 3

Sevan Nişanyan Kariyeri

Türkiye’ye döndükten sonra çeşitli dergilere ve gazetelere çevirmenlik ve yazarlık yaptı. 1979 yılında henüz 23 yaşındayken Karl Marx’ın Grundrisse isimli kitabını Türkçeye çevirdi.

1984 yılında bir firma kurdu ve Commodore 64 isimli bilgisayarın Türkiye’ye getirilmesine katkı sağladı. Daha sonra Commodore adında bir dergisi çıkarmaya başladı.

Türkiye’nin ilk popüler bilgisayar dergisi olan Commodore’de Baytan Bitirmez adıyla yazarlık yaptı.

1986’ta Lech Majewski’nin yönettiği Flight of the Spruce Goose filminin senaryosu için danışmanlık yaptı.

2002 yılında ilk etimoloji çalışması olan Sözlerin Soyağacı: Çağdaş Türkçenin Etimolojik Sözlüğü adlı eserini çıkardı. Daha sonra faaliyete geçen çevrim içi Nişanyan Sözlük ile büyük ün kazandı.

Sevan Nişanyan, 2004’te İnsan Hakları Derneği tarafından verilen Ayşenur Zarakolu Özgür Düşünce Ödülü'nü aldı.

Sevan Nisanyan Kimdir 4

Sevan Nişanyan Neden Ceza Aldı? Suçu Ne?

Şirince’de inşa etmeye başladığı taş binalar 29 Haziran 2009 tarihinde imara uygun olmadığı gerekçesiyle İzmir İl Özel İdaresi tarafından mühürlendi.

Sevan Nişanyan’ın inşaat çalışmalarını durdurmaması üzerine yapı 27 Temmuz 2009 tarihinde bir kez daha mühürlendi.

2008 yılında sit alanında bulunan arazisine izinsiz taş bina inşa etmeye başladı. İnşaat iki kez mühürlenmesine rağmen mühürleri sökerek inşaata devam etti.

Bu suç nedeniyle 2014 senesinde 2 yıl hapis cezası aldı. Hakkında daha önce de verilen mahkumiyet kararları olduğu için cezası 11 yıla yükseldi.

2017 yılında hapisten firar ederek Yunanistan’a siyasi sığınma talebinde bulundu. Birkaç yıl burada yaşadıktan sonra sınır dışı edilerek Fransa’ya yerleşti. Şu anda hala Fransa’da yaşıyor.

Sevan Nisanyan Kimdir 5

Sevan Nişanyan Ne Yaptı?

Geçtiğimiz günlerde İbrahim Oktugan adlı bir okul müdürü, Irak asıllı bir öğrenci tarafından öldürülmüştü.

Tüm ülkeyi hüzne boğan bu olayın ardından Sevan Nişanyan sosyal medya hesabında yaptığı paylaşım ile tepki çekti. Bunun üzerine birçok kişi Sevan Nişanyan kimdir sorusuna cevap aramaya başladı.

Nişanyan, yaptığı paylaşımda şu sözlere yer verdi:

  • “Genç bir insanın hayatını bilerek ve isteyerek kaydıran birinin orantılı şekilde cezalandırılması doğrudur. Bazı koşullarda öldürmek bir yöntem olabilir.’’

Sevan Nişanyan kimdir diye merak edilen ünlü yazar daha önce de birçok kez tepki çeken vukuatlarda bulunmuştu.

Sevan Nişanyan’ın basına yansıyan olaylarından bazıları şu şekildedir:

  • 2008 yılında eşi Müjde Tönbekici'nin üzerine bir kavanoz dışkı attı.
  • 2020 yılında Elazığ’da meydana gelen depremin ardından sosyal medya hesabında “Elazığ Tr'nin en bağnaz, en cahil, en paranoyak, cinsel saplantılı, maddi ve manevi tecavüz kültürü gelişkin kentidir. Gasp edilmiş emlak üzerine kuruludur, inkar edilmiş kimliklerden örülü bir hapishanedir. İdolü Mehmet Ağar’dır. Çocuklara yazık tabii, onlar suçsuz.” sözlerini paylaştı.
  • Günde beş vakit ezan okunmasıyla ilgili olarak "Bağıra bağıra hoparlörlerde okunan ezan kadar iğrenç bir saldırı yani bir tecavüz, bir tacizi bayağı böyle insanın mahrem yerlerine el atılması düzeyinde bir saldırı daha bilmiyorum ben.” demişti.

Sevan Nişanyan Dini Nedir?

2019 yılında Ira Tzourou ile Yunanistan’da evlenirken kendisini açık sözlü bir ateist olarak tanımladığını söylemiştir.

Sevan Nişanyan Türk Mü? Eşi Kim?

Sevan Nişanyan, İstanbul’da doğmuş bir Türkiye Ermenisi’dir. Üç kez evlenen Nişanyan’ın eşlerinin adı sırasıyla Müjde Tönbekici, Aynur Deniz ve Ira Tzourou’dur.

Sevan Nişanyan kimdir, ne yaptı, dini nedir, Sevan Nişanyan Türk mü, eşi kim sorularını sizler için cevapladık

Muhabir: Nihat Toklu