Türkiye genelinde sıcaklıklar mevsim normallerinin üzerine çıktı. Ülkeyi etkisi altına alarak adeta kasıp kavuran sıcaklık, özellikle Marmara, Ege ve Akdeniz bölgesinde 40 derecenin üzerine çıkacağı aktarıldı. Meteoroloji tarafından ise sıcak çarpmalarına karşı uyarılar gelirken uzmanlar, yüksek sıcaklıklardan korunma yöntemlerinden bahsetti.

Yaz aylarının gelmesiyle güneşli ve sıcak havalar etkisini göstermeye başladı. Ancak bu yıl ülkemizde etkili olan Afrika ve Basra sıcakları insan sağlığını tehdit edecek boyuta ulaşınca uzmanlardan da uyarılar peş peşe gelmeye başladı. Sıcaklık göstergelerinin 40 derecenin üzerine çıkması sıcak çarpması ve ölüm riskini beraberinde getirirken,  uzmanlar sıcak havalara yönelik korunma yöntemlerinden bahsetti.

YÜKSEK SICAKLIKLAR BU BELİRTİLERE NEDEN OLUYOR

Sıcak ortamlarda yoğun şekilde çalışmak, uzun süre yüksek sıcaklıklara maruz kalmak, sıcak havalarda spor gibi egzersizler yapmak, uzun süre plaj, sauna ve kumsalda kalmak, ve yeterli su içmemek gibi etkenler sıcak çarpması başta olmak üzere pek çok rahatsızlığa sebep olabiliyor. Uzmanlar, kronik hastalıkları olan kişiler ve çocukların sıcak havalardan daha çabuk etkileneceği söyleyerek belirtileri sıraladı.  Yüksek ateş, baş ağrısı, mide bulantısı, kusma, kalp hızında artış, hızlı nabız, baş dönmesi, halsizlik,  yorgunluk, soluk cilt ve şuur bulanıklığı gibi belirtiler gösterebileceğini söyleyen uzmanlar,  bu belirtilerin yaşanmaması kişileri adına çok dikkatli olmaları yönünde uyardı.

YAPILMASI GEREKENLER

Uzmanlar sıcak çarpması tedavisinde ana hedefin vücut sıcaklığının düşürülmesi olduğunu belirtti. Başta riskin yüksek olduğu saatlerde dışarı çıkmaktan kaçınılması gerektiğinin altını çizen uzmanlar sıcak çarpması yaşamamak için yapılması gerekenleri sıraladı. Dışarı çıkmak zorunda olanların açık renk kıyafetler giymesi, güneş koruyucu krem ve güneş gözlüğü kullanılması, su tüketimine dikkat edilmesi ve egzersiz gibi sporları yapmaktan kaçınılmasını dile getiren uzmanlar kapalı araçların içinde kalmaktan kaçınılmasını dile getirdi.  Uzmanlar, sıcak çarpmasına maruz kalındığında ise kişiyi serinletmeye çalışılarak en yakın sağlık kuruluşuna götürülmesini de sözlerine ekledi. AYŞEGÜL ŞAHİN https://antalyaningundemi.com/ ÖZEL HABER