Havaların ısınması ve düzensiz yağışlar nedeniyle sivrisinekler artarak rahatsızlık vermeye başladı. Özellikle nemli bölgelerde daha fazla görülen sivrisinekler ile nasıl baş edilebileceği ise merak konusu oldu. Peki, sivrisineklerden nasıl korunuruz?
Yaz aylarında en fazla şikayet edilen konular arasında sivrisinekler yer alıyor. Sıcak havaların gelmesi nedeniyle evlerinde pencere ve kapı açan birçok kişi sivrisineklerin içeriye girmesine de davetiye çıkarıyor. Özellikle gece ortaya çıkarak ısırması sonucu yoğun kaşıntıya sebep olan sivrisineklerden nasıl korunulacağı ise merak ediliyor. Sivrisineklerden korunma yöntemlerinin başında sinek ilaçları gelirken kimyasal ürün kullanmak istemeyenler için ise pek çok doğal yöntem bulunuyor.
İLAÇLARA DİKKAT
Sivrisineklerden korunma yöntemlerinin başında sinek ilaçları geliyor. Spreylerden, likit ürünlere ve elektronik sinek öldürücü cihazlara kadar pek çok sivrisinek öldürücü bulunuyor. Çoğu kişi bu ilaçları tercih etse de içerdiği kimyasallar nedeniyle dikkatli kullanılmadığı takdirde sağlık için tehlikeli hal alabiliyor. Sivrisineklerden korunmak için en çok uygulanan yöntemlerden birisi de cam ve kapılara sineklik takmak oluyor. Bu sayede dışarıdan eve girişi engellenen sivrisinekler dert olmaktan çıkıyor.
DOĞAL YÖNTEMLER
Sivrisineklerden korunmak için uygulanan doğal yöntemlerin başında ise sirke geliyor. Keskin sirke kokusundan hoşlanmayan sivrisinekler sirkenin bulunduğu ortamı terk ediyor. Temizlik yaparken suya katılan sirke, sivrisinekleri kovucu etkisi sayesinde sıklıkla tercih edilen yöntemler arasında yer alıyor. Odalara ve pencere kenarlarına lavanta, adaçayı, limon gibi kokular bulundurmak ise sivrisinekleri uzaklaştırmada kullanılan doğal yöntemler arasında yer alıyor. AYŞEGÜL ŞAHİN https://antalyaningundemi.com/ ÖZEL HABER