Günlerdir Antalya kamuoyunun en fazla konuştuğu konu olan teleferik kazasında beklenen gelişme yaşandı. 12 Nisan 2024 günü meydana gelen teleferik kazasında bir kişi yaşamını yitirirken, 7 kişi de yaralanmıştı. 14 Nisan 2024 tarihinde bilgi verilmesi için Adliye’ye davet edilen Mesut Kocagöz burada sanığa çevrilerek tutuklanarak cezaevine gönderilmişti.

18 Nisan 2024 tarihinde Mesut Kocagöz’ün avukatları 32. Asliye Ceza Mahkemesi’ne başvurarak tutuklamaya itiraz etmişti. Ancak mahkeme tarafından itiraza ret verilmişti. Kocagöz’ün avukatları 2. İtiraz için Bursa’dan gelecek raporu bekliyorlardı. 26 Nisan 2024 tarihinde gelmesi beklenen rapor, yetiştirilemedi. Bunun üzerine rapor için bir hafta ek süre verildi. 2 Mayıs 2024 günü rapor akşam saatlerine kadar beklendi. Ancak Bursa Makine Mühendisleri Odası’ndan beklenen akşam saatlerinde Savcılığa ulaştı.

Raporu inceleyecek olan Kocagöz’ün avukatları bir kez daha itiraz dilekçesi verecek. Dilekçenin incelenmesinin ardından Başkan Kocagöz’ün serbest kalması gündeme gelebilecek.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek duyurdu… Plaj sayısı 233'e ulaştı Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek duyurdu… Plaj sayısı 233'e ulaştı

Recep Tayyip Erdogan Ozgur Ozel Gorusmesi (Small)

ÖZEL ERDOĞAN İLE KONUŞTU MU?

2 Mayıs 2024 günü CHP Genel Başkanı Özgür Özel ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştü. İddiaya göre ikilinin görüşmesinde Mesut Kocagöz konusunun da gündeme geldiği ileri sürüldü.

KAMUOYUNDA TAHLİYE BEKLENTİSİ

Bu arada sosyal medya paylaşımlarında Mesut Kocagöz’ün tahliye edileceği ileri sürüldü. Konuyu yakından takip eden Antalyalılar, arama motorlarından da sık sık teleferik ile ilgili arama yaptılar. Mesut Kocagöz’ün rapor sonrası serbest bırakılacağına ilişkin paylaşımlar yapıldı.

Teleferik 1

ÖN RAPORDA NE YAZMIŞ

Öye yandan gazeteci Mehmet Talay köşe yazısında ön rapordan bir bölümü yayınladı. Raoporda şöyle deniliyor: 

“17.20 sularında 5 nolu teleferik direğinin flanş bağlantılarını sağlayan cıvataların koptuğu sebebinin ise direk üzerindeki kabin taşıyıcı halat sisteminin üzerinden geçtiği makaralardaki nedeni anlaşılamayan deformasyondan dolayı makaranın metal aksamına sıkışması sonucu sistemin hareket yükünden dolayı meydana gelen kuvvetli çekme yüküne dayanamayıp direk üzerindeki flanşların bağlı olduğu cıvataların kopması sonucu direğin üst bölümünün çekme kuvveti sonucu kabinin alt kısmına çarparak çelik konstrüksiyonu koparttığı dolayısıyla kabin içerisindeki insanların aşağıya düştüğü keşif esnasındaki incelemelerimizden anlaşılmıştır.” 

Muhabir: NİHAT TOKLU