Yerel seçimler öncesi Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek en çok trafik sıkışıklığı nedeniyle eleştiriliyordu. Rusya Ukrayna savaşından sonra başlayan göç furyasına depremzede vatandaşların da eklenmesiyle Antalya’da trafik, kaosa dönüşmüştü. Seçim sonrası kolları sıvayan Antalya Büyükşehir Belediyesi trafik sorununu çözmek için radikal adımlar atıyor.

Tramvay Antalya

4. ETAP İHALE EDİLDİ

Seçimin hemen ardından yapılan ihale ile 4’ncü Etap Raylı Sistem için start verildi.  Yaklaşık 3,5 yıl içerisinde tamamlanacak olan sistem 18 kilometre uzunluğunda. 4’üncü Etap Raylı Sistem Hattı’nda 6 battı çıktı kavşak, 20 durak, 14 yaya üstgeçidi inşa edilecek. İhalesi yapılan hatta Antalyaspor Kavşağı ile Kızılırmak-Karacaoğlan Kavşağı arasındaki 5.5 kilometrelik bölümü yerin 30 metre derinliğinde yapılacak. Antalyaspor Kavşağı-Falez Kavşağı arasındaki yol da yeraltına alınacak. Konyaaltı Kadınlar Plajı’ndan başlayacak hat, Varsak’ta son bulacak.

İKİNCİ DEV PROJE ÜNİVERSİTENİN ALTINA TÜP GEÇİT

Bu proje ile de Akdeniz Üniversitesi’nin altı kazılacak ve 2,5 kilometrelik tüp geçitle Meltem ilke Konyaaltı arasının bağlanacağı açıklanmıştı. Yine bu dev projede tüp geçitte iki gidiş, iki de geliş olmak üzere toplam 4 şerit bulunacak.

Antalya Büyükşehir Belediyesi bisiklet severlere müjdeyi verdi… 13 kilometrelik bisiklet yolu geliyor Antalya Büyükşehir Belediyesi bisiklet severlere müjdeyi verdi… 13 kilometrelik bisiklet yolu geliyor

SIRA 5. ETAP TRAMVAY HATTINA GELDİ

Bu arada kent merkezi ile Kundu arasında 5. Etap Konyaaltı Lara – Kundu tramvay hattının izinleri tamamlandı ve ihale hazırlıkları başladı. Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin önünden başlayacak olan hat yer altından mezarlığın kenarından Zerdalilik üzerinden Lara ve Kundu’ya kadar gidecek. 22 kilometreden oluşan 5. Etap Raylı Sistem yolun yaklaşık 6 kilometrelik kısmını yerin 30 metre altından geçecek. Sistemde 18 adet istasyon bulunacak. Burası da 4. Etap gibi yarım metro olacak. Ayrıca Büyükşehir Belediyesi’nin oradan Konyaaltı hattı ile de birleşecek. Böylece iki tramvay ile şehrin bir ucundan diğerine gitmek mümkün olacak.

Besinci Rayli Sistem Hatti (Small)

İHALESİ BU YIL YAPILACAK

Bu arada Bakanlık izinleri tamamlanan projenin ihalesinin bu yıl içerisinde yapılacağı belirtildi. Finansmanı yüklenici firma tarafından kredi ile çözülecek olan projenin yaklaşık 3 yıl sürmesi öngörülüyor. Proje ile birlikte Lara bölgesinde araç kullanımının azaltılarak tramvay kullanımının arttırılması hedefleniyor.

ÇOK BÜYÜK ÖLÇÜDE ÇÖZECEK

İki tramvay hattı ve tüp geçidin devreye girmesi ile birlikte kent içi trafiğinde büyük rahatlama yaşanması bekleniyor. Belediye yetkilileri, “Yaklaşık 3,5 yıl sonra trafiği çok farklı bir Antalya’da yaşayacağız” dediler.

Muhabir: GÜNAY SARI