Antalya’da 12 Nisan 2024 günü Antalya’da meydana gelen teleferik kazasında bir kişi yaşamını yitirirken, 7 kişi d yaralanmıştı. 14 Nisan tarihinde adliye sarayına bilgi amaçlı çağırılan ancak sonradan sanığa çevrilen ANET eski Genel Müdürü ve Kepez Belediye Başkanı Mesut Kocagöz, tutuklanarak, cezaevine konmuştu.

Teleferik 1

18 Nisan 2024 tarihinde avukatları itirazda bulunarak, mahkemeden Kocagöz’ün tutuksuz olarak yargılanmasını talep etmişti. Bu dilekçeye Antalya 32. Asliye ceza mahkemesi ret kararı vererek, Kocazgöz’ün tutukluluğuna devam ettirdi. Daha sonra savcılık tarafından istenen bilirkişi raporu beklenmeye başlandı. 26 Nisan 2024 günü gelmesi gereken rapor, savcılığın verdiği ek süreyle 2 Mayıs 2024’e ertelendi.

Aydın’ın dünyaca ünlü mavi sularına bayrak müjdesi Aydın’ın dünyaca ünlü mavi sularına bayrak müjdesi

SAVCILIK 27 YIL İSTEDİ

Teleferik Kazasinda Yaralanan 10 Yasinda 41108 (3)

Raporda, teleferik kazasının imalat hatası olduğu, imalat aşamasında inşaat mühendislerinden destek alınmadığı ayrıca bazı sorunların yetkisiz olduğu ortaya çıktı. Bu raporun ardından 6 Mayıs 2024 günü Kocagöz’ün avukatları 2’İnci itirazda bulundular. 2’inci itirazın sonucu beklenirken, ilginç bir gelişme yaşandı. Savcılık tarafından hazırlanan iddianame TRT haberde yer aldı. TRT’nin haberine göre

Bakimlar Tam Yapildigi Surece Teleferik 42895 (4) (Small)

36 sayfalık iddianamede Mesut Kocagöz ve 11 kişinin bilinçli taksirle ölüme sebebiyet verme ve birden fazla kişinin yaralanmasına sebep olmaktan 27 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılması istendi. Hazırlanan iddianame 6’inci ağır ceza mahkemesine sunuldu. Öte yandan iddianame hazırlandığı için itiraz dilekçesine cevap verilmedi. Bu durumda Kocagöz, 6'inci Ağır Ceza mahkemesindeki ilk duruşmaya kadar tutuklu kalma ihtimali arttı. 

Muhabir: YAPRAK ÖZER