Geçtiğimiz yıl yağlı güreşlerde Kırkpınar'da güreşme kuralları değişmişti. Türkiye Geleneksel Güreşler Federasyonu tarafından yapılan değişikle geçtiğimiz yıl ilki yapılan CW Enerji Ligi'nde ilk 32'ye giren baipehlivanlar torba usulü ile güreşecekler, kalan başpehlivanlar ise ön eleme güreşine çıkacaklardı. CW Enerji Ligi'nden geşen 32 başpehlivana ön elemeden de 8 başpehlivn eklenecek ve böylece Kırkpınar'da 40 başpehlivan güreşmiş olacaktı.

Ancak Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'ne günler kala bazı başpehlivanlar protesto edeceklerini açıkladı. Aralarında Kaan Kaya, Abdullah Güngör, Salih Erinç, Seçkin Duman'ın da bulunduğu başpehlivanlar ortak bir açıklama yaparak Kırkpınar'da olmayacaklarını belittiler. Yeni sistemi protesto edeceklerini belirten başpehlivanlar, "Edirne'de ilk 32'ye kalmak için 3 tur sonrasında lig ilk 8'i ile güreşeceğimizi, bunun adaletsiz olduğunu federasyona bildirmemize rağmen bugüne kadar bu yanlıştan dönülmemiştir. 4 Temmuz Perşembe günü yapılacak ön eleme güreşlerine katılmayacağımızı başpehlivanlar olarak ayrım olmadan 6 Temmuz Cumartesi günü Sarayiçi'nde kol bağlamak istediğimizi beyan ediyoruz." dediler.

Baspehlivan Orhan Okulu (Small)

KIRKPINAR'A DİREK KATILACAK BAŞPEHLİVANLAR

1. Torba: Orhan Okulu, Ali Gürbüz, Serhat Gökmen, Hüseyin Gümüşalan, Yusuf Can Zeybek, İsmail Balaban, İsmail Koç ve Serdar Yıldırım

2. Torba: Mehmet Yeşil Yeşil, Mustafa Batu, Ertuğrul Dağdeviren, Fatih Atlı, Nedim Gürel, Mustafa Taş, Mustafa Doğan Özkaya ve Ali İhsan Batmaz

3. Torba: Enes Doğan, Osman Kan, Osman Aynur, Mustafa Arslan, Turan Balaban, Furkan Durmuş Altın, Özkan Yılmaz ve Süleyman Başar.

4. Torba: Yıldıray Akın, Ünal Karaman, Kürşat Şevki Korkmaz, Tanju Gemici, Recep Kara, Recep Taslak, Emre Erkal, Faruk Akkoyun.

Fethiye Guresleri 3.Tur-1

FEDERASYONDAN AÇIKLAMA GELDİ

Bu protesto kararının ardından Türkiye Geleneksel Güreşler Federasyonu yazılı bir açıklama yaparak sistemde değişiklik olmayacağını açıkaldı. Açıklamada şöyle denildi:

"Federasyonumuzca 02-04 Kasım 2022 tarihleri arasında Balıkesir’de 1.’si düzenlenen “Yağlı Güreş Çalıştayı”nda yağlı güreş branşında Lig usulüne geçişin temelleri atılmış ve ilk kez “Türkiye Yağlı Güreş Ligi” adı altında bir sistem kurulmuştur. Söz konusu Çalıştay’da Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin daha sürdürülebilir, daha etkin, daha nezih ve kaliteli bir organizasyon olması adına gerekli planlamalar yapılmış, bu doğrultuda Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşlerine tüm sporcuların değil; yalnızca söz konusu Lig’de derece elde eden ve Lig’in puanlama sıralamasında ilk 24’te yer alan Başpehlivanların doğrudan, 8 başpehlivanın ise Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri öncesinde yapılacak ön eleme ile katılma hakkına sahip olabileceği hususunda karar birliği sağlanmıştır.

BU KONULAR TARTIŞILDI

Federasyonumuzca bu yıl 19-21 Ocak 2024 tarihleri arasında Balıkesir’de 2.’si düzenlenen “Yağlı Güreş Çalıştayı”nda ise “Kırkpınar’da 40 Başpehlivan” dokusunun oluşturulması, CW Enerji Türkiye Yağlı Güreş Liginde sezon sonu puan sıralamasında ilk 32’ye giren başpehlivanların doğrudan, kalan 8 başpehlivanın ise ön eleme ile Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ne katılması, söz konusu ön elemenin Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nden en az 1 ay veya 1 hafta önce yapılması yahut ön elemeyle ilgili diğer alternatiflerin oluşturulması konuları tartışılmıştır.

MUTABAKATA VARILDI

Söz konusu Çalıştay’da CW Enerji Türkiye Yağlı Güreş Liginde Sezon sonu puan sıralamasında ilk 32’ye giren başpehlivanların doğrudan, kalan 8 başpehlivanın ise ön eleme ile Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ne katılması konusunda tam ve kesin mutabakata varılmış olup; Federasyonumuz Yağlı Güreş Müsabaka Talimatı’nda 26 Nisan 2024 tarihinde yapılan Talimat değişikliği ile tüm kamuoyuna duyurulmuştur.

Yaglı Gures (Small)-1

ÖN ELEMENİN EDİRNE'DE YAPILMASI KARARLAŞTIRILDI

Anılan Çalıştay’da tartışılan “Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Ön Elemeleri” konusunda Başpehlivanlarımızca Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri ön elemelerinin Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri haftası içerisinde yapılması talebi, Federasyonumuzca yapılan uzun değerlendirmeler sonucunda Kırkpınar Güreşleri’nin tarihi dokusu ve atmosferine uygun olacağı düşüncesi ile uygun bulunmuş olup; bu nedenle Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri ön elemelerinin Kırkpınar Güreşleri haftası içerisinde Edirne Sarayiçi Er Meydanı’nda yapılmasına karar verilmiştir. Hatta Tarihi Kırkpınar Güreşleri ön elemelerinin Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri içerinde yapılacağı duygusunu en üst seviyeye çekmek maksatıyla güreşlerden bir gün öncesine alınmasına karar verilmiştir.

CW Enerji Ligi’nin yeni puan durumu belli oldu… Antalya Muratpaşa’nın aslanı geri dönüyor… 4. etap sonrası işte ligin yeni puan durumu… CW Enerji Ligi’nin yeni puan durumu belli oldu… Antalya Muratpaşa’nın aslanı geri dönüyor… 4. etap sonrası işte ligin yeni puan durumu…

TALEPLER KABUL EDİLEMEZ

Bütün bu karşılıklı müzakere ve iyiniyet süreci sonunda oluşturulmuş güreş takviminin son 15-20 günü içerisinde Başpehlivanlarımızdan gelen, Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri öncesinde ön eleme müsabakalarının yapılmaması ve eski usulde tüm Başpehlivanların doğrudan Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ne katılabilmesi yönündeki talepler Federasyonumuzca kabul edilemez bulunmuş olup; söz konusu talebin uygulanmasının mümkün olmadığı hususu Başpehlivanlarımıza açıkça ifade edilmiştir.

2024 Yagli Gures Programi Belli (Small)

DİSİPLİN KURULU'NA SEVK EDİLECEKLER

24 Haziran 2024 Pazartesi akşamı itibariyle Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Ön Elemelerine katılacak bazı Başpehlivanlarımızın sosyal medya platformları üzerinden yaptıkları Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşlerine doğrudan katılma taleplerini içeren “protesto” içerikli paylaşımlar ve Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşlerinin tarihi dokusunu bozmaya yönelik girişimler Federasyonumuzca son derece üzücü bulunmuş olup; söz konusu paylaşımları yapan sporcuların Federasyonumuz Yağlı Güreş Müsabaka Talimatı’nın 25. maddesinin 1. fıkrasının (e) bendi, Yağlı Güreş Müsabaka Talimatının 26. Maddesinin 9. fıkrası ile Federasyonumuz Disiplin Talimatı’nın 9. Maddesinin 3. fıkrası hükümleri gereğince “İdari Tedbirli” olarak Federasyonumuz Disiplin Kurulu’na sevk edilecekleri hususu,

Muhabir: AYŞEM SİCİM