Dün yapılacak olan ve emeklilerin yüzde 25’lik zammını öngören düzenlemenin TBMM Genel Kurul Görüşmeleri ertelendi. Bahçeli’nin 8 bin TL seyyanen zam sözleri üzerine nefesler tutuldu ve yeni görüşmeler bekleniyor.

Türkiye’de toplam 15 milyon emekli bulunuyor. Daha önce 13 milyona yakın olana emekli sayısı, EYT’nin çıkması sonrası 15 milyonu aştı. Hükümet yüzde 25’lik zam yaptı. Bu zamla beraber emeklilerin yüzde 70’ine yakınının kök maaşı 5 bin 500 TL olduğu için ve zammın da kök maaşa yapılamayacak olması ile birlikte emekliler 7 bin 500 TL almaya devam edeceklerdi. Dün yüzde 25’lik zammı öngören düzenleme görüşmelerinin yapılaması bekleniyordu.

BAHÇELİ’NİN ÇIKIŞI

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli meclis görüşmelerinden önce yaptığı açıklamada, yüzde 25’lik maaş artışının makul ve yeterli bulunmadığını belirtti. Bahçeli, 8 bin 77 liralık seyyanen zam yapılmasını ve bu zammın kök ücrete ve emekli maaşlarına yansıtılmasını istedi. Bu açıklamanın ardından Meclis’teki görüşmeler, “teknik gerekçeyle” ile ertelendi.

BÜTÇE İMKANLARI

AKP Grup Başkanı Abdullah Güler, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin emekliye seyyanen zam talebiyle ilgili, “Mümkündür, ancak bütçe imkanları dediğimiz denge var” dedi.

MASADAKİ RAKAM

Bu tartışmaların arasında en düşük emekli maaşının 10 bin TL olabileceği belirtiliyor. Bugün yapılacak olan görüşmeye de bu rakamın gelmesi bekleniyor. Öte yandan ekonomistler yüzde 25 zam artı seyyanen 8 bin TL ödenmesinin hayli güç olduğunu belirtiyorlar. Bütçe dışında kalan bu maliyetin kaldırılamayacağını belirtiyorlar. Öte yandan emekliler arasındaki sosyal adaletin de korunması gerektiğini belirten ekonomistler, “En yüksekten emekli olan kişilerle en tabandan olanlar arasındaki fark da korunmalı” dediler. Emekliler ise nefeslerinin tutarak bugünkü görüşmeleri beklemeye başladılar.

NİHAT TOKLU antalyaningundemi.com  ÖZEL HABER