Yeni kanuna göre taksilere kamera zorunluluğu getirildi. Geçtiğimiz gün Ulaşım Koordinasyon Merkezi Başkanlığı yani (UKOME) Genel Kurulu’nda Antalya Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Mehmet Ali Alkan’a bütün taksilere kamera takılması için yetki verilmişti. Verilen yetkiyle taksilere 17 bin liradan kamera takılacağı konuşulurken, Yeni Antalya Esnaf Kefalet Kredi Kooperatifi Başkanı Arif Afşin karara tepki göstererek, belediye yetkililerine bu kararın tek kişiye verilmemesi gerektiği yönünde itirazda bulundu. Başkan Afşin’in itirazı kabul edildi. Yeni karara göre Antalya Şoförler ve Otomobilciler Odası ve Yeni Antalya Esnaf Kefalet Kredi Kooperatifi taksilere kamera takma yetkisi aldı. Antalya Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Mehmet Ali Alkan’ın 17 bin liraya takacağı kamera sistemini Yeni Antalya Esnaf Kefalet Kredi Kooperatifi Başkanı Arif Afşin 7 bin liraya takılacağını söyledi. Verdiği yüksek fiyattan dolayı Başkan Afşin, Başkan Alkan’a ateş püskürdü.

Mehmet Ali Alkan’ın esnaf için değil kendisi için çalıştığını ileri süren Başkan Afşin, “Para dönen büyük para şimdi 20 bin aracı kamera takılacak. 17 binle çarp 340 trilyon dönen rakam. Mehmet Ali Alkan’a tek yetki vermişlerdi. Bize vermiyorlardı. Muhittin Başkanı aradık. Biz aynı sistemi 7 bin liraya takıyoruz. Onlar 17 bin liraya takıyor. Yani bu kamuoyunun bunun bilinçli olması lazım. Bu karar tek kişiye verilmemesi için belediye yetkilileri ile görüştük. Görüşmelerden sonra bizde taksilere kamera takma yetkisi verildi. Rekabet sistem oldu. Yani Mehmet Ali çok direndi. Buna adam korsanla uğraşmıyor, gidiyor taksimetreyle uğraşıyor, kamerayla uğraşıyor. Para nerde bunlarla uğraşıyor? Esnaf para kazanmış, kazanmamış hiç umurunda değil. Esnaf başkanı mı holding yöneticisi mi? Kendine çalışan bir şirket kurmuş adam orada. 17 bin liraya kamera takıyorsun. 17 bin liraya kamera takacaklarını söylüyorlar. 3 ay sonra bu kamera için fiyat yükseltselerdi kimse bir şey söyleyemeyecekti. Ancak bize de yetki verilince bu planı elinde patladı” dedi.

17 BİN 7 BİNE TAKACAKLAR

Alanya’da bir ilk daha yaşandı Alanya’da bir ilk daha yaşandı

Alkan’ın 17 bin lira fiyat biçtiği kamera sistemini 7 bin liraya takacaklarını söyleyen Başkan Afşin şu sözlere yer verdi:

“5 bin 500 liraya bize gelişi var KDV dahil. Bizde 7 bin liraya takıyoruz bin 500 TL kar yeter. 20 bin tane taktığın zaman paraya hesap et. Antalya’da 3 bin 750 taksi var servisçi var. Bunun dolmuşçusu var, ilçeler var, hepsi var hepsi. 20 bin Mehmet Ali’ye vermişler.  Böyle bir şey var mı ya? Yani ikiye bölündü. Artık vatandaş kime isterse 17’ye taktıracak ister 7’ye taktıracaktır. Bizimki daha kaliteli. Bizimki Türkiye’de yapılıyor diğeri de Çin’den geliyor. Çin’den gelenler iki gün sonra çöp olacak. Çatı sisteminde zaten bizim hoca kuracak. Bizim fabrikanın sahibi yerli bir sistem kuracak fabrikası Kocaeli'nde ve onların sisteminden daha iyi. Onların çatı sistemi bunu kaldıracak bir sistem değil. ‘Adil davranın bize eşit davranın cihaz uygun değilse, onay vermeyin ama uygunsa verin lütfen. Biz sizden ayrıcalık istemiyoruz’ dedik. Biz sadece uygunluk varsa verin alt komisyonda oy çokluğuyla geçti. Şoför odası ret koydu. Biz buna rağmen geçirdik. Alt komisyondan normal hükümet toplantısından da geçti. Yani geçmeseydi Mehmet Ali tek başına istediği rakamı satacaktık.

TAKSİNİN BEDELİ 340 TRİLYON

Belki bizim karar geçmeseydi birilerine para vereceklerdi bilmiyorum. Yani kimseyi zan altında bırakmak istemiyorum ama para büyük para yani 340 trilyon. Bence belediye başkanının bu işten haberi yok. Bence olsaydı bu kararı böyle geçiştirmezdi. Ama karar düzelmiş oldu. Düzelmiş oldu ama bütün bence bütün uygun olan kameraların hepsinin geçmesi lazım. Rekabetçi sistemi olması lazım. Esnaf sessiz şu anda sadece seyrediyor. Ne olduğunu hala onlar da anlamadı. Ben dün bir sosyal medyada bilgilendirme çağrısı yaptım. Çünkü Mehmet Ali taksi duraklara mesaj gönderdi. ‘Bize sormadan kamera taktırmayın’ diye. Onların çatı sistemi bu 20 bin aracı kaldırmaz. 5 bin aracı bile kaldırmaz. Bakın sadece biz taksici olarak bakmayın olaya tüm ulaşım yani burada ulaşım 6’ncı aydan sonra herkes arabasına kamera takma zorunluluğu var. Buna serbest araçlar da dahil belki nakliyeciler kamyoncular bile dahil edecekler. Biz yapıyoruz zaten, bizim her şeyimiz hazır. Altyapımız hazır, bizim programımız hazır, kamera sistemimiz panik butonumuz her şeye hazır. Mesela bir şey olduğu zaman direkt buradan düğmeye basacaklar, merkeze bilgiyi geçecek.

BELEDİYEYE BAĞLI OLSUN

Öte yandan biz bu yetkinin odada değil, belediyeye bağlı olmasını istiyoruz.  Burada biz odaya yetki verilmesin. Bu kamera sistemini kurmada çatı sistemi, belediyede olsun belediye bunu kursun. Biz oradan entegre edelim. Maliyet masrafına göre belediye takip etsin. Biz bunu istedik. Bizim savunduğumuz bir diğer konu ise bu. Kişisel verileri koruma kanunu var. Onun için bu kanunun ihlal edilmemesi çok önemli. Bütün kamera yetkisi oda da olursa art niyetli kişiler vatandaşların özel hayatını ifşa edebilir. Bizde bu riske karşılık, bütün entegrenin belediye olmasını istedik. Çünkü eğer bir kez bile müşteri ifşa edilirse bu müşteri kaybına neden olur. Bunun kontrolü tamamen belediyede olması lazım. Bir şey mi sorun mu oldu? Belediye müdahale edecek. Zaten plakalar kimin belediyenin istediğin zaman belediye bunu iptal etmeye yetkisi var mı? O zaman sorumluluk da belediyede olacak. Kontrol de belediyede olacak. Çünkü Şoförler Odası’na kişi seçimle geliyor. Yarın başka biri geldiği zaman öteki gidecek güç bende, bu güç zehirlenmesi olur. Yani bu saçmalama.

Kendi lehine çalışıyor

Biliyorsunuz zaten Mehmet Ali Alkan yargılanıyor. 2 mahkeme sonra belki Mehmet Ali yok kararı onama gelecek yani üst mahkeme onamış demiş ki, bu adam rüşvet almamıştır dememiş, bu iltihaptır demiş zaten 7’inci ağır ceza da devam eden karar düzeltmesi var. Karar düzeltmede en fazla 2 duruşma sonra biter zaten uzun sürmüyor karar düzeltme. Esnafta farkında değil sadece izliyor. Yeni bir uygulama kimsenin bu konuda bilgisi yok. Mehmet Ali Alkan yetki sadece ondan olsun biz yapmayalım diye 50 kişiyi toplamış. Benim kararımın geçmemesi için 50 kişiyi neden topluyorsun? Ben esnafa hizmet ediyorum. Daha ucuz kamera vermek için mücadele veriyorum. Sen daha pahalı satmak için 50 kişiyi toplamış gelmişsin. Benim kararımı geçmemesi için burada bir çelişki yok mu? Yani sen korsanlarla mücadele et. Bir havalimanına 50 kişiyi dik, otogara dik; korsanlar cirit atıyor, milletin ekmeğiyle oynuyor. Bunlarla uğraş, sen odanı yönet. Tek güç bende olsun diye mücadele etme. Göreve geldiğinden beri kamera, taksimetre, kamera taksimetre ile uğraşıyor. Zaten bunu bütün duraklarda söylüyormuş. Ben onların kararının okumasına izin vermeyeceğim. Onların yetkisi yok. Bir de biz yeni sistemi 20 araca takmışız diye söylentiler çıkarmışlar. Belediye yetkilileri bize bunu sordu. Bende belediye yetkililerine ‘Eğer ben bir tane araca bile bu sistemi taktıysam bu işten hemen vazgeçeceğim” dedim. Yalan söylemişler. Karalama yapıyorlar. Mehmet Ali esnafın lehine çalışmıyor, tamamen kendi lehine çalışıyor. Değişik bir sistem kurmuş, bu adamı doyuramadık. Biz, bak 20 yıldır bu adamı doyuramadık. İşini yapsın biz onu oraya odacılık yapsın diye getirdik milleti sövüşlesin diye getirmedik.” AYFER ŞİMŞEK/ ÖZEL HABER

Kaynak: AYFER ŞİMŞEK