1 Mart 2024 ‘de başlayan ödeme dönemi ile emlak vergisi detayları tapu sahiplerinin merak konusu oldu. Tapu sahipleri 2024 emlak vergisi ne kadar oldu sorusunun yanı sıra emlak vergisi ödenmezse ne olur sorusunun yanıtını da merak ediyor.

THY kabin memuru alımı yapılacak… Başvuru şartları neler? Kimler başvuru yapabilecek? THY kabin memuru alımı yapılacak… Başvuru şartları neler? Kimler başvuru yapabilecek?

2024 EMLAK VERGİSİ

Mülk sahiplerini yakından ilgilendiren emlak vergisi, bir vatandaştan sahip olduğu mülkün değeri üzerinden orantısal olarak alınan bir vergi türü olarak belirtiliyor. Alınacak olan bu vergi, vergi mülkünün bulunduğu yargı bölgesinin yetkili makamları tarafından alınır. Ayrıca açıklamaya göre birden çok yargı bölgesi aynı mülkü vergilendirebilir. 

tapu para ev

EMLAK VERGİSİNİ SORGULAMA?

Tapu sahipleri tarafından araştırılan emlak vergisi sorgulama işlemi kolay bir şekilde gerçekleştirilebiliyor. Emlak vergisini sorgulamak için, E Devlet uygulamasına giriş yaparak, giriş bilgilerini doldurup sayfada yer alan sorgulama butonuna tıklanması, Çıkan arama butonuna vergi türünüzü girmeniz gerekiyor. Daha sonra da çıkan ekranda ödemekle mükellef olduğunuz vergiler karşınıza çıkıyor.

2024 EMLAK VERGİSİ NE KADAR?

Emlak vergi fiyatları farklılık gösterse de söz konusu bu tutarlar konutlar için ise satış değerinin binde biri, arazi için ise binde biri, arsalar için ise satış tutarının binde üçü hesaplanarak bulunuyor.

Emlak vergisinin Mart ve Kasım aylarında ödeniyor. Bu yıl için belirlenmiş olan emlak vergisi ödeme takvimi ise ilk taksit için 1 Mart – 31 Mayıs ve 2. taksit için de 1 Kasım – 30 Kasım şeklinde bildirildi.

para-1


PEKİ YA EMLAK VERGİSİ ÖDENMEZSE?

Ödemelerin 1 Mart 2024 tarihi itibarıyla başladığı emlak vergisini ödemekle zorunlu olan bir vatandaş emlak vergisini ödemezse bazı yaptırımlarla karşılaşabilir. Tapu sahiplerinin ödemediği emlak vergisine aylık olarak vergi tutarının yüzde 1,40 değeri kadar faiz eklenir. Söz konusu bu faize ek olarak da emlak vergisini ödemeyen kişinin kredi notu da etkilenmiş olur. Eğer ödememe durumu çok uzun sürerse kişinin kredi notu düşer ve kredi kartından yararlanamayacak duruma bile gelebilir.

Muhabir: STAJER MUHABİR REMZİYE KAYA