Antalya merkeze ortalama 75 km mesafede bulunan Manavgat, kentin turizm ve tarımla öne çıkan ilçelerinden biridir. İlçenin 2023 yılı nüfusu 258.367 olarak ölçülmüştür. Yaz aylarında yerli ve yabancı turistlerin akınına uğrayan ilçede nüfus oranı artar. Manavgat’ın özellikle bazı bölgeleri Antalya turizminden önemli yer kaplar. Antik kentler, kanyonlar, eşsiz plajlar ve şelalede ev sahipliği yapan ilçeye gelenlerin görmeden dönmediği yerler bulunur.

Main

MANAVGAT’IN GÖRMEDEN DÖNÜLMEYEN DOĞAL GÜZELLİKLERİ

Antalya’nın turizm ilçeleri listesinde ilk sıralarda yer alan Manavgat’ta görülmeye değer birçok yer bulunur.  İşte ilçedeki en gözde gezi noktaları:

SİDE ANTİK KENTİ

Manavgat denildiğinde akla ilk gelen yerlerden biri Side Antik Kenti’dir. Antik dönemin izlerini taşıyan Side Antik Kenti, beyaz surlar ve masmavi denizin buluştuğu kartpostallık manzaralar sunar. Side’de yer alan Apollon Tapınağı, Yunan tarihindeki en önemli tanrılardan Apollon’a adanmıştır.

sideplaj

Roma döneminden kalan antik yapılar ilçeyi bir tarih ve kültür kenti haline getirir. Antik kentin içinde yer alan deniz ise altın rengi kumları ile ziyaretçilerini karşılar. Hem tarihi ve kültürel bir gezi hem de doğal güzelliklerin buluştuğu antik kent ilçenin en popüler turizm noktasıdır. 

Side Antik Kenti Deniz Manzarasi

MANAVGAT ŞELALESİ

Manavgat Nehrinin gür ve berrak suları küçük bir alandan dökülerek Manavgat Şelalesini oluşturur. Etrafını saran yemyeşil ormanlar ile eşsiz bir manzara oluşturan şelale ilçenin en çok ziyaret edilen yerleri arasındadır.

Manavgat Selalesi Genel Gorunus

Sular çok yüksek bir alandan dökülmemesine rağmen geniş bir alana yayılarak doğal bir manzara oluşturur.

KÖPRÜLÜ KANYON

Köprülü Kanyon Milli Parkı, Manavgat’ın popüler gezi noktalarında biridir. Köprüçay nehri ile Selge Antik Kentinin bulunduğu bölgeleri kapsayan kanyon 1973 yılında Milli Park olarak ilan edilmiştir. Bu kanyon aynı zamanda Türkiye’deki en uzun kanyonlar arasındadır. Antalya’da en gelişmiş ve önde gelen rafting noktası olan Köprülü Kanyon, su sporları başta olmak üzere, doğa yürüyüşleri, bisiklet sürüş rotası, olta balıkçılığı, kamp, yaban hayat gözlemciliği gibi birçok olanak sunar.

Koprulu Kanyon Rafting-1

Köprülü Kanyon, sadece doğal güzellikleri ile değil bölgede bulunan tarihi kalıntılar ile de dikkat çeker. Selge Antik Kenti sınırlarında Roma döneminde ait Agora, antik tiyatro, tapınak ve sarnıçlar olmak üzere çok sayıda tarihi eser bulunur.

Sıcaktan kavrulan Antalya’ya yağış uyarısı… 25 Temmuz Perşembe Günü Antalya Hava Durumu Sıcaktan kavrulan Antalya’ya yağış uyarısı… 25 Temmuz Perşembe Günü Antalya Hava Durumu

TİTREYEN GÖL

Manavgat’ın ilçe merkezine 10 km mesafede bulunan Titreyengöl ilçenin önemli turistik noktalarından biridir. 3000 metrekarelik alana sahip olan göl, Manavgat Irmağının sularından oluşur. Irmak sularının denize dökülmeden önce bölgede birikmesi sonucunda oluşan gölün bu ismi almasının nedeni ise göl sularının rüzgârda titreşmesi sonucudur.

S 27F764D0C0538B0723Ee54F1Dea0Ffbae3A0A970

Gölün ismine yönelik farklı bir rivayet de bulunur. Rivayete göre eski zamanlarda bir grup insan göldeki canlıları avlamaya başlamış. Bir balıkçı avcıları görerek onlara engel olmaya çalışmış. Ancak avcılar balıkçıyı iteklemiş ve göldeki ördekleri toplamış. Kaçan ördekler ise hep birlikte havalanarak avcıların gitmesini sağlamışlar. Rivayete göre göl, o zamanlardan beri balıkçı için ağlayan ördekler nedeniyle titremektedir.

Titreyen Gol Manzara

SELEUKEİA ANTİK KENTİ

Antalya’nın Manavgat ilçesine gelenlerin görmeden dönmediği yerler arasında Seleukeia Antik Kenti de bulunur. Yemyeşil çam ağaçlarının arasında duran antik kent Helenistik dönemin izlerini taşır. Helenistik ve Roma dönemine ait yapıların bulunduğu antik kent bir zamanlar Side bölgesinde ikamet eden halk tarafından yerleşim yeri olarak kullanılmıştır.

Lbyre Antik Kenti Sutunlar

Antik kentin bir zamanlar bir liman kenti olduğu düşünülüyor. Bölgede yazıtlar, hamam, sarnıç, kilise, mezar gibi yapılar bulunmaktadır.

408180,A551Jpg

Muhabir: EBRU ÇETİNKAYA