Son günlerde İsrail’in Gazze’ye yönelik düzenlediği saldırılar sonrasında Türkiye dahil pek çok ülkede boykotlar gerçekleşiyor. Türkiye’de ise İsrail mallarının satın alınmamasıyla gerçekleşen boykotlar, beraberinde Türk temizlik markaları nelerdir sorusuyla araştırma yapılmasını sağlıyor. Türk malı temizlik malzemeleri nelerdir? Tüm markaları sizler için listeledik…

Türk temizlik firmaları, esasında uzunca bir geçmişe sahip olarak yıllardır faaliyet gösteriyorlar. Bu kapsamda adını bildiğimiz pek çok markanın aslında yerli deterjan markalarından olduğunu söyleyebiliriz. Eğer en iyi Türk malı deterjan markasını arıyorsanız, bu listede bulabileceğinizi belirtelim. İşte Türkiye’den çıkmış temizlik markaları ve ürünleri…

Turk Temizlik Markalari 2

Türk Temizlik Malzemesi Markaları Nelerdir?

Temizlik ürünleri, yaptığımız alışverişlerde en fazla paya sahip, birçoğumuzun sabit olarak düzenli aralıklarla satın aldığı ürünler arasında yer almaktadır. Yabancı marka kullanmak istemeyen milli bilinci yüksek kişiler ise, daha çok Türk temizlik markaları araştırması yaparak bu markaları tercih etmektedir. Peki, Türk temizlik malzemesi markaları nelerdir? 7 örneği sizler için sıralıyoruz…

Türk malı bulaşık deterjanı ve çamaşır deterjanı markaları bir hayli fazladır. Birçoğu yeni kurulmasına rağmen liste içerisinde 30 yılı aşkın süredir hizmet veren markalar da yer alıyor. Bu kapsamda alışveriş seçeneklerinizi değerlendirirken milli ekonomimize katkı sağlamak adına bu markaları tercih etmeniz önemlidir. İşte Türk temizlik ürünleri markaları…

Türk Temizlik Markaları 2024 - Tam Liste…

Türkiye’de vatandaşların alışveriş alışkanlıkları daha çok yerli markaların tercih edilmesine yönelik olarak gelişen bilinç ile değişmektedir. Son dönemde İsrail kaynaklı gerçekleşen boykotlar, insanların yerli temizlik markalarını tercih etmelerini sağlıyor. Aşağıdaki listede Türk malı temizlik markaları nelerdir sorusunun yanıtını bulabileceksiniz.

Türk temizlik markaları 2024 yılında güncel haliyle şu şekildedir:

 • Bingo
 • ABC
 • Borlin
 • Boron
 • Ersağ
 • Kalyon
 • Peros

Yerli toz deterjan markalarından yerli bulaşık deterjan markalarına kadar pek çok ürünü bu seçenekler ile bulabilirsiniz. Şimdi Türk temizlik markaları olarak listelediğimiz bu firmaları kısaca inceleyelim. İşte detaylar…

Turk Temizlik Markalari 3

1- Bingo

Bingo, yerli deterjan markaları arasında yer alan popüler bir seçenektir. 1987 yılında Hayat Holding çatısı altında Hayat Kimya şirketiyle birlikte üretilmeye başlanmıştır. Bingo, içerisindeki aktif temizlik maddeleri ve uygun fiyatıyla tüketicileri tarafından oldukça beğenilmektedir. Aynı zamanda markanın bulaşık deterjanı seçeneğiyle birlikte farklı birçok temizlik kategorisinde ürünlerinin olduğunu belirtmek gerekir. Türk temizlik markaları arasında Bingo markası, liste içerisindeki en köklü tarihi geçmişe sahip seçeneklerdendir.

Turk Temizlik Markalari 4

2- ABC

Bir diğer popüler Türk temizlik markalarından birisi de ABC’dir. 1972 yılına dayanan geçmişi, temizlik ürünlerinde yerli üretimin ilk adımını atan firmalar arasında yer almasını sağlar. Bununla birlikte Başer Kimya çatısı altında dünya ve yurt içi pazarına %100 yerli sermaye ile kimyasal hammaddeler üretme isteğiyle açılan ABC, ilk üretimini 1974 yılında gerçekleştirmiştir.

70’li yılların sonunda alanında ilk örneklerinden birisi olan krem deterjan, 1985 yılında ise toz deterjan üretmeye başlamıştır. Bu gelişmelerle birlikte yerli toz deterjan markaları arasında adını altın harflerle yazdırmıştır diyebiliriz.

Turk Temizlik Markalari 5

3- Borlin

Borlin, 2005 yılında kurulmuş olan Bozoklar Makine Kimya A.Ş. tarafından oluşturulan bir Türk temizlik markasıdır. Daha önceleri Borline adı altında oto şampuan ve kimyasalları üreten şirket, Borlin adıyla 2019 yılında evsel temizlik ürünleri de üretmeye başlamıştır. Bu kapsamda Türk temizlik markaları arasında yeni bir seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır.

Borlin markası, yerli ekonomiye katkı sağlamak amacıyla birçok temizlik kategorisinde üretimini gerçekleştirmeye devam ediyor. Sıvı sabun, bulaşık deterjanı, yüzey temizleyici, toz çamaşır deterjanı, sıvı çamaşır deterjanı ve daha birçok ürün çeşidini bu marka adı ile raflarda görebilirsiniz.

Turk Temizlik Markalari 6

4- Boron

Bor madeninin işlenmesiyle elde edilen temizlik ürünleri konusunda alanında lider olan Eti Maden tarafından üretilen Boron markasıyla devam edelim. Türk temizlik markaları arasında ülkemizde ve birçok ülkede en çok bilinen seçeneklerden birisidir. Bilimsel araştırmalar, deneyler ve testler sonrasında bor madeninin leke çıkarma özelliği ispatlanmıştır. Bu bilgiden hareketle Eti Maden şirketi de kaliteli ürün üretimiyle birlikte Türk temizlik firmaları arasında ön plana çıkmaktadır.

Boron markasıyla çamaşır deterjanından bulaşık deterjanına, aynı zamanda dezenfektan ürünlerine kadar pek çok kategoride ürünler bulabiliyorsunuz.

Turk Temizlik Markalari 7

5- Ersağ

Türk temizlik markaları arasında 2009 yılında faaliyetine başlayan Ersağ markasıyla devam edelim. %100 yerli üretim gerçekleştiren marka, Bekir Sarı tarafından Denizli şehrinde kurulmuştur. Markanın amacı Türk temizlik ürünlerinde zararlı kimyasal maddeleri kullanmadan toplum açısından daha sağlıklı ürünler üretmektir. Çevre bilincini de aşılamaya çalışan marka, deterjan kategorisinde üretim gerçekleştiriyor.

Ersağ markasının yerli temizlik ürünleri kategorisinde şu seçenekleri bulunmaktadır:

 • Sıvı Çamaşır Deterjanı
 • Toz Deterjan
 • Perde Yıkama Tozu
 • Bulaşık Deterjanı
 • Yağ Çözücü
 • Yüzey Temizleyiciler
 • Duş Jeli
 • Şampuan
 • Sıvı Sabun
 • El Köpüğü
 • Oda Kokuları

Türk malı temizlik malzemeleri nelerdir sorusunu yanıtlamaya devam edelim…

Turk Temizlik Markalari 8

6- Kalyon

Kalyon, Türkiye’de faaliyet gösteren en büyük deterjan firmalarından birisi olarak Türk temizlik markaları arasında yer alıyor. Çamaşır suyundan yüzey temizleyicisine, çamaşır deterjanından bulaşık deterjanına kadar pek çok temizlik ürününü üreten marka, uzun yıllardır üretimine aktif olarak devam etmektedir.

Turk Temizlik Markalari 9

7- Peros

Türk temizlik markaları listesi için son olarak Peros markasından bahsedelim. Peros, Adana’da bulunan beyaz kağıt fabrikasına ait bir marka olarak 2005 yılında kurulmuştur. Yumuşatıcıları ve deterjanları ile ön plana çıkan marka, pek çok temizlik ürünü kategorisinde üretim gerçekleştirmektedir.

Yerli temizlik markaları arasında son dönemde başarısıyla gündeme gelen marka, kişisel bakım ürünleri, çamaşır bakım ürünleri, sert yüzey bakım ürünleri ve bulaşık bakım ürünleri kategorileriyle üretmiş olduğu ürünlerini tüketicilerle buluşturmaktadır.

En İyi Türk Malı Deterjan Markası Nedir?

Türk temizlik markaları listesini sizlerle paylaştık. Liste içerisinde yer alan markalar, %100 yerli üretimi desteklemek amacıyla tamamen yerli sermaye tarafından kurulmuştur. Marka açıklamalarında da belirttiğimiz üzere pek çok firma, çamaşır deterjanı, bulaşık deterjanı, kişisel temizlik ürünleri ve daha birçok alanda üretim gerçekleştirmektedir.

En iyi Türk malı deterjan markası arayanlar için net bir yanıt vermek mümkün değildir. Ancak bu listedeki tüm markalar, gerek kalite gerekse de ürün içeriği yönüyle tüketiciler tarafından beğenilmektedir. Bu nedenle En iyi Türk markası deterjanı bulabilmek için öncelikle ürünleri kendiniz deneyimlemeniz, sonrasında ise karar vermeniz yerinde bir yaklaşım olacaktır.

Sıkça Sorulan Sorular

Türk temizlik markaları ile ilgili olarak sıkça sorulan soruları yanıtladık:

Alanya Üniversitesi mezunlarını törenle uğurladı… Alanya Üniversitesi mezunlarını törenle uğurladı…

1- Hangi temizlik markaları Türk malıdır?

Türkiye’de zincir marketlerde yer alan temizlik ürünü markaları, yerli ve yabancı olmak üzere iki farklı kategoride değerlendirilir. Peros, Boron, Kalyon, Ersağ, ABC, Borlin, Bingo gibi deterjan markaları, Türk temizlik markaları arasında gösterilebilir.

2- Türk malı bulaşık tableti var mı?

Türk malı bulaşık tableti, yerli deterjan markalarının ürünleri içerisinde bulunabilmektedir. Sadece bulaşık tableti açısından bakıldığında “Renax” markasının Türk malı bulaşık deterjanı ürettiğini söyleyebiliriz.

Türk temizlik markaları hakkında soru ve görüşlerinizi yorumlar aracılığıyla bildirebilir, düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz

Muhabir: Nihat Toklu