Vali Ersin Yazıcı, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında vatandaşlarla birlikte Milli Birlik Günü Anma Yürüyüşü gerçekleştirdi. Yürüyüşün sonunda Cumhuriyet Meydanı’ndaki programa katılan Vali Yazıcı; “Cumhuriyetimizin 100. Yılında, büyük hedeflerimize kilitlenerek, daha büyük ve daha güçlü bir Türkiye’nin yarınlarını, 15 Temmuz ruhuyla inşa edeceğiz.” dedi.

https://antalyaningundemi.com/wp-content/uploads/2023/07/1689490180363.jpg “Türkiye’yi 15 Temmuz ruhuyla inşa edeceğiz” 1

15 Temmuz hain darbe girişiminin 7’inci yılında Türkiye’nin dört bir yanında anma etkinlikleri tüm hızıyla devam ediyor. 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında Antalya Valiliği tarafından, Antalya Müzesi önünden Cumhuriyet Meydanı’na kadar, “Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma Yürüyüşü” düzenlendi. Vatandaşların yoğun katılımın olduğu yürüyüşe, yerli ve yabancı turistler de ilgi gösterdi. Yürüyüşe Vali Ersin Yazıcı’nın yanı sıra Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mesut Kocagöz, Cumhuriyet Başsavcısı Zafer Koç, Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Özlenen Özkan, Vali Yardımcıları, Kaymakamlar, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Tarık Hekimoğlu, İl Emniyet Müdürü Orhan Çevik, Sahil Güvenlik Antalya Grup Komutanı Albay Murat Sezgin, Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, 3.Piyade Eğitim Tugayı Komutanı Piyade Albay Kemal Çakıroğlu, kurum müdürleri, çok sayıda protokol üyesi ile binlerce vatandaş katıldı.

https://antalyaningundemi.com/wp-content/uploads/2023/07/1689490180375.jpg “Türkiye’yi 15 Temmuz ruhuyla inşa edeceğiz” 2

İl Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığı’na ait atlı ekiplerinin öncülük ettiği kortej, Mehter Takımı’nın seslendirdiği marşlar eşliğinde Antalya Müzesi önünden Cumhuriyet Meydanı’na kadar yürüdü. Kortejdeki protokol üyeleri ve Antalyalılar ellerinde Türk bayraklarını salladı. Cumhuriyet Meydanı’nda son bulan yürüyüşün ardından Vali Yazıcı anı defterini imzalayarak meydandaki programa geçti. 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü nedeniyle düzenlenen ‘Demokrasi ve Milli Birlik Yürüyüşü’nün ardından, protokol ve kortejdeki vatandaşlar Cumhuriyet Meydanı’na geldi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’yla başlayan törende, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın video mesajı yayımlandı. Ardından program Kur’an-ı Kerim tilaveti ve dualarla devam etti.

https://antalyaningundemi.com/wp-content/uploads/2023/07/1689490180417.jpg “Türkiye’yi 15 Temmuz ruhuyla inşa edeceğiz” 3

Bizler 15 Temmuz’u Unutmadık, Unutmayacağız

15 Temmuz 2016’da gerçekleşen hain darbe girişiminin 7’inci yılına girdiklerini aktararak sözlerine başlayan Vali Yazıcı; “15 Temmuz 2016’da gerçekleşen hain darbe girişiminin yedinci yılında, hainlere fırsat vermediğimiz meydanları, Türkiye’nin dört bir tarafında, yine aynı inançla dolduruyoruz. Milletimizin, hainlere karşı kahramanca gösterdiği mücadelede, hakikate koşan 251 şehidimizi rahmetle anıyor, gazilik şerefine nail olan, 2.196 vatandaşımıza minnet ve şükranlarımızı sunuyoruz. Yüce Türk Milleti olarak; demokrasimize, milli irademize, birlik ve beraberliğimize, devletimize, bayrağımıza, her türlü mukaddesatımıza el uzatacak olanların elini kıracağımızı, onlara bizim gözümüzle bakmayanın mezarını kazacığımızı, en güçlü sesimizle yine bu meydanlardan haykırıyoruz. Bizler unutmadık, unutmayacağız, ülkemiz üzerinde haince, alçakça plan yapmak isteyenlere de ellerimizdeki al bayraklarla, gerektiğinde vatanımız için al kanlara dolanacağımızı, asla unutturmayacağız.” ifadelerini kullandı.

https://antalyaningundemi.com/wp-content/uploads/2023/07/1689490180404.jpg “Türkiye’yi 15 Temmuz ruhuyla inşa edeceğiz” 4

O Karanlık Gece, Nurlu Bir Sabaha Dönüştü

15 Temmuz gecesi ülke olarak FETÖ’cü hainlere fırsat verilmediğine dikkat çeken Vali Yazıcı şunları kaydetti: “Biz büyük bir devlet, büyük bir milletimiz. Devletimizin büyüklüğü, milletimizin büyüklüğünden kaynaklanıyor. O gece, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısıyla, tankların, tüfeklerin, roketlerin karşısında duran milletimiz, büyüklüğünü en güçlü şekilde gösterdi. Ülke olarak hain saldırıya, eşi benzeri görülmemiş işgal girişimine, cebindeki 1 Dolara ülkesini satan alçak FETÖ’cü hainlere karşı, milyonlar dimdik bir şekilde, göğsünü siper etti. Aziz milletimizin, cesareti ve kahramanlığı destan oldu. O karanlık gece, nurlu bir sabaha dönüştü. Rabbimize hamd olsun. 100 sene önce, Anadolu’yu işgalcilere dar eden kahramanların torunları, 15 Temmuz’da da, FETÖ’cü alçak hainlere, meydanları, sokakları, köprüleri dar etmiştir. Bu Millet, FETÖ eliyle Türkiye’mizin hizaya sokulmasına, terbiye edilmesine, sömürgecilerin uydusu haline getirilmesine izin vermemiştir.”

https://antalyaningundemi.com/wp-content/uploads/2023/07/1689490180436.jpg “Türkiye’yi 15 Temmuz ruhuyla inşa edeceğiz” 5

Bize Hainlik Eden Karşılarında Her Daim Güçlü Türk Milletini Bulacaklardır

Tüm hain odaklarına karşın mücadelenin aralıksız devam edeceğini vurgulayan Vali Yazıcı; “Ferdi olmaktan, büyük bir gurur ve onur duyduğum Aziz Milletimiz, bin yıl önce Malazgirt’te, hangi inanç ve kararlılıkla Anadolu’nun kapılarını açmışsa, 15 Temmuz’da da aynı duygularla darbecilerin karşısına dikilmiştir. Tüm hain odaklar şunu iyi bilmelidir ki; Devletimize, Ay Yıldızlı Bayrağımıza, milletimize, milli irade ve demokrasimize hainlik edenler, karşılarında her daim güçlü Türk Milletini bulacaklardır. FETÖ, PKK ve tüm terör örgütlerine karşı verdiğimiz mücadele, son terörist yok edilinceye kadar, kararlılıkla devam edecektir. Bize düşen en büyük görev; devletimize, milletimize, bayrağımıza ve kutsal vatan toprağımıza sahip çıkmaktır.” diye konuştu.

Birliğimiz, Beraberliğimiz, Kardeşliğimiz, Daim Olsun

Ankara ve İstanbul başta olmak üzere pek çok ilde kalkışma olaylarının yaşandığını aktaran Vali Yazıcı şunları söyledi: “Yaşananlar hala çok taze. O tarihi günde başta Ankara ve İstanbul olmak üzere, pek çok şehrimizde büyük hadiseler yaşandı. Ben de o dönem Balıkesir Valisiydim. Vatanına, Milletine bağlı bir fert olarak, yapmam gerekenleri yaptım. Her türlü sonucu göze alarak, vermem gereken bütün talimatları verdim. Duamız şudur ki, Rabbim, o karanlık geceyi bir daha yaşatmasın. Eğer kaderimizde varsa da, tıpkı 15 Temmuz’da lütfettiği, gibi milletçe vatanımıza ve mukaddesatımıza sahip çıkmayı nasip etsin. Biz, devletimizin tüm kurumlarıyla, milletimizin duasıyla, inancıyla, ülkemize kast eden tüm hainlere, terör örgütlerine, bölücülere karşı, her zaman olduğu gibi kanımızın son damlasına kadar, mücadele etmeye devam edeceğiz. Cumhuriyetimizin 100. Yılında, büyük hedeflerimize kilitlenerek, daha büyük ve daha güçlü bir Türkiye’nin yarınlarını, 15 Temmuz ruhuyla inşa edeceğiz. Rabbim, niyetlerimizi salih, adımlarımızı emin, hedeflerimizi kutlu, yarınlarımızı güçlü eylesin. Birliğimiz, beraberliğimiz, kardeşliğimiz, daim olsun.”

Konuşmasının sonunda ise Vali Yazıcı; “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’müz vesilesiyle, Malazgirt’ten Çanakkale’ye, Sakarya’dan 15 Temmuz’a, tüm şehitlerimizi bir kez daha rahmetle anıyorum. Kahraman Gazilerimize, şükranlarımı sunuyorum. Devletimiz var olsun, Milletine yar olsun. Al bayrağın gölgesinde, yurdumuz bahtiyar olsun. Sevgi ve saygılarımla.” dedi.

Vali Yazıcı’nın konuşmasından sonra programda sırasıyla kompozisyon yarışmasında 1. olan kompozisyonun okunması, İstiklal Marşımızın tamamının okunması, İl Müftülüğü tasavvuf müziği sunumu ve Doç. Dr. Yasin Pişkin’in söyleşisi ile devam etti.

Cumhuriyet Meydanındaki 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma Etkinlikleri kapsamında, 81 ilde gerçekleştirilen “Sancak Koşusu” sonunda Vali Yazıcı sancağı teslim aldı ve sporculara teşekkür belgesi verdi. Program 00.13’de sala okunması ve Yivli Minare Camii’nde kılınan teheccüd namazı ile son buldu.

BÜLTEN