Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 29 Nisan 2023 tarihli TEKNOFEST konuşmasında uzaya gidecek kişilerin Alper Gezeravcı (asil), Tuva Cihangir Atasever (yedek) olduğunu söylemişti. Gezeravcı 19 Ocak 2024’te uzaya giden ilk Türk olurken, Tuva Cihangir Atasever’in ne zaman uzaya çıkacağı ise merak konusu oldu. Peki, Tuva Cihangir Atasever kimdir? Mesleği ne? Kaç yaşında? Tüm bilinmeyenleri aktarıyoruz…

Türkiye’de 2024 yılının ilk döneminde yapılan yolculuk gündem olmuştu. Alper Gezeravcı’nın 22 gün süren uzay çalışmaları sonrasında yedek olarak seçilen Tuva Cihangir Atasever ne zaman uzaya gidecek sorusu ise merak ediliyor. Konuya dair detayları inceliyoruz. İşte ayrıntılar…

Tuva Cihangir Atasever Kimdir 6

Tuva Cihangir Atasever Neden Uzaya Gitmedi?

Tuva Cihangir Atasever kimdir sorusunu yanıtlamadan hemen önce Alper Gezeravcı’nın yaptığı yolculukta neden yer almadığından kısaca bahsedelim. Bilindiği üzere Türkiye’nin ilk astronotu olan Gezeravcı, 19 Ocak 2024’te uzay yolculuğuna çıktı ve 22 gün süren çalışmaların sonucunda yurda geri döndü.

Peki, yapılan bu uzay yolculuğunda bulunmayan Tuva Cihangir Atasever neden uzaya gitmedi? Ax-3 görevi için 19 Ocak’ta düzenlenen uçuştaki mürettebat arasında Gezeravcı haricinde Michael Lopez Alegria, Walter Villadei, Marcus Wandt’ta yer aldı. Tuva Cihangir Atasever ise yedek olarak belirlendiği için bu uçuşta yer almadı. Önümüzdeki günlerde ikinci Türk ticari astronotu olarak bu ismin de uzaya çıkması bekleniyor.

Tuva Cihangir Atasever Kimdir 4

Tuva Cihangir Atasever Kimdir?

Başarılı kariyeri ve eğitim hayatıyla merak uyandıran Tuva Cihangir Atasever kimdir sorusunu yanıtlayalım. Tuva Cihangir Atasever, 12 Ağustos 1992 tarihinde Ankara’da doğmuştur. Bilkent Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümünden mezun olmuştur. Daha sonra Kaliforniya Üniversitesi’nde yüksek lisansını tamamlamıştır.

Yüksek lisans eğitiminden sonra Türkiye’ye dönen Cihangir Atasever, Aviyonik mühendisi olarak 5 sene ROKETSAN’da görev çalışmıştır. Türk Uzay Yolcusu ve Uzay Misyonu görevi için seçilen iki kişiden birisi olan Tuva Cihangir Atasever, 36 bin aday arasından bu görev için seçilmiştir.

29 Nisan 2023 tarihinde Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan uzaya gidecek iki kişiden birisi Alper Gezeravcı (asli), diğeri ise Tuva Cihangir Atasever (yedek) oldu. Alper Gezeravcı’nın uzay yolculuğunu tamamlaması sonrasında gözler ikinci Türk astronot adayı olan Atasever’e çevrildi. Planlanan uzay yolculuğu hakkında detayları aktarıyoruz…

Tuva Cihangir Atasever Kimdir 7

Tuva Cihangir Atasever Nereli? Kaç Yaşında?

Planlanan uzay yolculuklarında ikinci Türk astronot adayı olan Atasever, Ankara’da doğmuştur. Ailesinin aslen nereli olduğuna yönelik ise herhangi bir bilgi bulunmamaktadır. Bununla birlikte en çok sorulan sorulardan bir diğerini yanıtlayalım: Tuva Cihangir Atasever kaç yaşında? İşte yanıtı…

Tuva Cihangir Atasever, 2024 yılı itibariyle 32 yaşındadır. Yapacağı uzay yolculuğunda çeşitli deneyleri gerçekleştirerek Türkiye’nin uzay çağı misyonuna katkıda bulunacak olan Atasever, 12.08.1992 tarihinde Ankara’da doğmuştur.

Tuva Cihangir Atasever Kimdir

Tuva Cihangir Atasever'in Mesleği Ne?

Tuva Cihangir Atasever kimdir sorusuyla birlikte mesleğine yönelik de araştırmalar yapılmaktadır. İşte ikinci Türk astronot adayı olan Atasever’in mesleği…

Tuva Cihangir Atasever, Bilkent Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği bölümünden mezun olmuştur. Daha sonra ise aynı bölümde yüksek lisans eğitimini tamamlamıştır. Dolayısıyla Tuva Cihangir Atasever mesleği temel anlamda mühendisliktir. Ancak daha sonra ROKETSAN bünyesinde 5 yıl boyunca aviyonik mühendisi olarak çalışması, mesleğini daha özel bir alana çekmiştir.

İkinci Türk astronot adayı olan Atasever’in uzay yolculuğunu tamamlaması ile birlikte ikinci mesleğinin astronotluk olduğu söylenebilir. Bu bakımdan Tuva Cihangir Atasever kimdir sorusuna ek olarak mesleğini merak eden okuyucularımız için şimdilik bu bilgileri verebiliyoruz.

Tuva Cihangir Atasever Evli Mi?

Tuva Cihangir Atasever evli mi şeklinde ailesine yönelik olarak da merak edilenler mevcut. Ancak ikinci Türk astronot adayı Atasever’in özel hayatına dair hiçbir bilgi bulunmamaktadır. Önümüzdeki günlerde yolculuğun tamamlanması ile birlikte bu bilgilerin de açığa kavuşacağı düşünülmektedir.

Tuva Cihangir Atasever kimdir sorusuna ek olarak planlanan ikinci uzay yolculuğunun ne zaman gerçekleşeceğini açıklayalım…

Tuva Cihangir Atasever Kimdir 5

Tuva Cihangir Atasever Ne Zaman Uzaya Gidecek?

Tuva Cihangir Atasever, 29 Nisan 2023’te Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın TEKNOFEST’te yapmış olduğu konuşmada, uzaya gidecek ikinci kişi olarak belirlendi. Alper Gezeravcı’nın uzay yolculuğunu tamamlaması sonrasında ise gözler planlanan bu ikinci yolculuğa çevrildi. Buna dair en çok Tuva Cihangir Atasever ne zaman uzaya gidecek sorusunun yanıtı merak ediliyor.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fatih Kacır’ın yapmış olduğu açıklamalar, ikinci uzay yolculuğunun tarihini hakkında da bilgiler içeriyor. Astronot Tuva Cihangir Atasever’in uzay yolculuğu hakkında yörünge altı araştırma uçuşunun “8.06.2024 tarihinde ABD’nin New Mexico Eyaleti’nde yer alan Spaceport tesislerinden gerçekleşeceğini” açıkladı.

Bu açıklama ise Tuva Cihangir Atasever kimdir sorusunun araştırılmasını sağladı. Tarih netleşirken detaylar hakkında önümüzdeki günlerde bilgi verilmesi bekleniyor. Gelişmeleri sizler için takip ediyoruz…

Tuva Cihangir Atasever’in Görevleri Ne Olacak?

Türkiye’nin 2. astronotu olmaya aday Atasever’in görevleri ise yine bakan Kacır tarafından açıklandı. Türk Uzay Bilim Misyonu Yörünge Altı Araştırma Uçuşu konulu basın toplantısında konuşan Fatih Kacır, Tuva Cihangir Atasever’in yörünge altı uçuşundan bahsetti.

Astronot Atasever’in yörünge altı uçuşu 8 Haziran 2024’te Spaceport tesislerinden başlayacak. Bununla birlikte yolculuğun tamamlanarak ilgili alana ulaşılmasıyla birlikte çalışmalara başlanacak… Biyolojik moleküllerden metabolizma değişimlerine, gen analizlerinden radyasyon analizlerine kadar pek çok alanda ve konuda 7 kadar deney yapılacak.

Erşan Kuneri Kimdir? Gerçekte Var Mı? Kimden Esinlendi? Erşan Kuneri Kimdir? Gerçekte Var Mı? Kimden Esinlendi?

Tuva Cihangir Atasever Kimdir 2

Sıkça Sorulan Sorular

Tuva Cihangir Atasever kimdir sorusuna yönelik merak edilen diğer soruların yanıtları şu şekildedir:

1- Tuva Cihangir Atasever ne mezunu?

Tuva Cihangir Atasever, Ankara Bilkent Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği bölümünde lisans eğitimini, Kaliforniya Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümünde ise yüksek lisans eğitimini tamamlamıştır.

2- Cihangir Atasever ne iş yapıyor?

Cihangir Atasever, eğitimini tamamladıktan sonra 5 yıl boyunca ROKETSAN’da aviyonik mühendisi olarak çalışmıştır. Günümüzde ise yapacağı uzay yolculuğuna hazırlanmakta, oradaki deneylere yönelik hazırlık çalışmalarını yürütmektedir.

Muhabir: Nihat Toklu