İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği 3. Ulugazi Yağlı Güreşleri’nde büyük bir heyecan yaşandı. Geçtiğimiz yılın şampiyonu Hüseyin Gümüşalan, finalde rakibi Abdullah Güngör’ü mağlup ederek üst üste üçüncü kez başpehlivan oldu. Bu zaferle birlikte Gümüşalan, altın kemerin ebedi sahibi olarak tarihe geçti. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu tarafından kemerini takdim almasıyla birlikte, Gümüşalan’ın mutluluğu ve gururu görülmeye değerdi.

1933 ile 1938 yılları arasında düzenlenen ancak Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatının ardından uzun bir ara verilen Ulugazi Yağlı Güreşleri, 2021 yılında tekrar hayata dönmüştü. Bu yıl ikinci kez düzenlenen organizasyon, Maltepe Orhangazi Şehir Parkı’nda gerçekleştirildi. Toplamda 500 pehlivanın katıldığı bu etkinlikte, başpehlivanlık güreşleri büyük bir heyecana sahne oldu. Son maçta Abdullah Güngör ile karşılaşan Hüseyin Gümüşalan, rakibini mağlup ederek üçüncü kez başpehlivan unvanını elde etti.

https://antalyaningundemi.com/wp-content/uploads/2023/09/ULUGAZI-YAGLI-GURESLERINDE-EBEDI-KEMER-GUMUSALANIN-2.webp ULUGAZİ YAĞLI GÜREŞLERİNDE EBEDİ KEMER GÜMÜŞALAN’IN 1

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu‘nun elinden altın kemer ve kupasını alan Gümüşalan, büyük bir sevinç yaşadı. Bu önemli etkinlikte ikinci olan Abdullah Güngör ve üçüncülüğü paylaşan İsmail Koç ile Nedim Gürel de madalya ve kupalarını takdim aldı. Ulugazi Yağlı Güreşleri, tarihi mirasımız olan güreş geleneğini canlandırmaya ve gelecek nesillere aktarmaya yönelik bir platform olma özelliğini sürdürüyor.

Bu sezon Ulugazi Yağlı Güreşleri Başpehlivanı  Hüseyin Gümüşalan’ın 3’üncü başpehlivanlığı oldu.  Hüseyin Gümüşalan yıl katıldığı güreşlerde 7 kere 3’cü olması ile en fazla 3’cü olan güreşçi oldu.

İBB’nin düzenlediği 3. Ulugazi Yağlı Güreşlerinde altın kemerin sahibi bu yıl da değişmedi. 2021 Mustafa Taş’ı ve 2022’de Yusuf Can Zeybek’i yenerek başpehlivan olan Hüseyin Gümüşalan, bu yılda finalde karşılaştığı Abdullah Güngör’ü mağlup ederek birinciliğe ulaşmıştı

YASİN ÇOBAN https://antalyaningundemi.com/