TMMOB Şehir Plancıları Odası Antalya Şubesinin gerçekleştirdiği “Mekan, Zaman ve İzler” temalı fotoğraf yarışmasının ödülleri sahiplerini buldu. Dünya şehircilik kapsamında düzenlenen ödül töreni pek çok meslek odasının katılımıyla Akdeniz Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde gerçekleşti. Yarışmaya TMMOB Başkanı Funda Yörük, Eski Türkiye Büyük Millet Meclisi Üyesi Hasan subaşı, Akdeniz Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zuhal Kaynakcı Elinç, Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi Dekanı Ali Türk gibi pek çok isim katılım sağladı.


ISPARTA İLE BİRLİKTE
Konuşmaya ilk olarak başlayan isim TMMOB Şehir Planlayıcıları Odası Antalya şube başkanı Funda Yörük oldu. Başkan Yörük, “Bu yarışmayı, öğrenciler yaşadıkları kenti nasıl görüyor? şeklinde düşünerek başlamıştık. Akdeniz’i, yani Antalya, Burdur, Isparta’yı kapsayan bir yarışma gerçekleştirdik. Isparta Süleyman Demirel üniversitesi ile birlikte bir çalışma yürüttük. Buradan herkese verdikleri emek ve destek için çok teşekkür ediyorum” ifadelerine yer verdi.


İNSAN OLMADAN ŞEHİR OLMAZ
Çekilen fotoğraflarda insanların olmamasından ötürü öğrencileri uyaran Akdeniz üniversitesi Mimarlık fakültesi dekanı Prof. Dr. Zuhal Kaynakçı Elinç, “Mimarlık fakültesinin ilk dekanı olmaktan onur duyuyorum. Sürekli dua ediyorum iyi ki bu şehirde doğmuşum diye. Antalya’da gördüğümüz şeyleri koruyabilmek için tanımamız gerekiyor. Biz bunu amaçladık aslında. Isparta Süleyman Demirel üniversitesi öğrencileri ve kendi öğrencilerimizle birlikte başardık da bunu. Fakat fotoğraflar konusunda uyarmak istiyorum sizi arkadaşlar. İnsan olmadan şehirler var olamaz bunu unutmayın” dedi.


ISPARTA’YA DAVET
Süleyman Demirel üniversitesi mimarlık fakültesi dekanı Prof. Dr. Ali Türk, Akdenizli öğrencileri Isparta’ya davet etti: “Bu yarışmaların önemini anlatmaya gerek yok. Biz öğrencilere ilk geldiklerinde, gidin, gezin dolaşın diyoruz. Öğrencilere görmeyi öğretiyoruz. Bir dahaki yarışmalarda daha yüksek katılım olacağını biliyorum. Ev sahipliği yaptığınız için teşekkür ediyorum. Bir sonraki yarışma için sizi Isparta’ya biz davet etmek isteriz. Ağırlamaktan onur duyarız. Bunu şimdiden duyurmak istiyorum” diye konuştu.


HER ŞEYİN BAŞI TANIMAK
Antalya Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Hasan Subaşı, “Bir şehri tanımadan önceliklerini sıralamak mümkün değil. Her şeyin başı şehri tanımaktan geçiyor. Bunu unutmamak gerek. Lakin bugün ayrıca, bir zamanlar eski komşum olan şu an ki Akdeniz Üniversitesi mimarlık fakültesi dekanını içtenlikle kutluyorum. Rahmetli Süleyman Demirel’i de buradan Isparta Üniversitesi vasıtasıyla anıyorum. Onların da kıymeti benim için çok büyük. Bugün burada olmaktan mutluluk duyuyorum. Birden fazla meslek odalarıyla içişeyiz burada. Bunun için herkese teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu


ÖDÜLLER YARIŞMACILARA VERİLDİ
Jüri koltuğuna sırasıyla TMMOB Şehir Plancıları Odası Antalya Şube Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Burak Günaydın, Süleyman Demirel Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Türk, Doç. Dr. Nilüfer Gürer Bildik, Fotoğraf Bölümü Doç. Dr. Handan Dayı, Dr. Öğr. Üyesi Nafia Özdemir ve Şehir Plancısı Sedef KIRBAŞ oturdu.
Jüri üyelerinin değerlendirmeleri sonucu Süleyman Demirel Üniversitesinden ve Akdeniz Üniversitesinden birçok öğrenci ödül aldı. Fakat ilk üçe giren isimler altın almaya hak kazandı. Akdeniz Üniversitesi öğrencisi Hanife Merve Dönertaş ‘a birinci olarak yarım altın, Süleyman Demirel Üniversitesi öğrencisi Buse Çankaya’ya ikinci olarak çeyrek altın ve yine Akdeniz üniversitesi öğrencisi Aleyna Ildız’a üçüncü olarak gram altın takdim edildi. STAJYER MUHABİR AZRA ACAR/ antalyanıngundemi.com ÖZEL HABER