Faydaları saymakla bitmeyen üzüm çekirdeği ecza dolaplarında olduğu gibi güzellik sektöründe de kullanılmaya başladı. Son zamlardan sonra kozmetik ürünlerine gelen zamlardan sonra kadınlar evlerinde güzelleşmek için arayışa girdi.

Bunun için en uygun ürünün üzüm çekirdeği olduğunu söyleyen Güzellik Uzmanı Gülten Gümüşoğlu, hanımlara önemli tavsiyelerde bulundu.

Gümüşoğlu, “Güzellik ve bakım gibi konularda kurslara katıldım, hem de bu konuda birçok araştırma yaptım.  Kurslarda ise peelingi etkisi yaratan üzüm çekirdeği olduğunu öğrendim. Deri sarkmasını ve bu sayede yüz kırışıklıkları oluşumunu önler, cilti güzelleştirir. Üzüm çekirdekleri dövülerek, toz haline getirilir sonra bir kaşık üzüm çekirdeği tozuna bir kaşık bal, bir tatlı kaşığı zeytinyağı, bir tatlı kaşığı sirke ile karıştırılır.

Uzum Cekirdek Krem (Small)

Bu macun şeklindeki karışım bir gün bekletildikten sonra yüz, eller ve ayaklara hafifçe pamukla veya elle sürülür, 30-45 dakika kadar bekletilir, sonra ılık suyla durulanır, ayda bir kez yapılsa yeterlidir. Yalnız cilt üzüm çekirdeğine karşı alerjisi olan olabilir, bunun için hekime başvurularak bu karışımı sürmeden önce alerji testi yapılmalıdır” dedi.

EVDE RAHATLIKLA YAPILABİLİR

Güzellik Uzmanı Gümüşoğlu, hanımların bu karışı evde rahatlıkla yapabileceklerine dikkat çekerek, “Doğadaki birçok bitkiler kullanılarak yapılan kremler de vardır.  Üzüm çekirdeği kreminin hanımlar için evde yapımı ve uygulaması kolay. Üzüm çekirdeği konusunda yaptığımız Araştırmalara göre üzüm çekirdeği, kanser riskini azalttığı gibi, kan yapıcı özelliği sayılan faydaların başında yer alıyor” ifadelerine yer verdi. 

Baharın habercisi olan çağlanın faydaları nelerdir? Baharın habercisi olan çağlanın faydaları nelerdir?


 

Muhabir: AYFER ŞİMŞEK