Türkiye Yağlı Güreş sezonu devam ediyor. 5–7 Temmuz 2024 tarihleri arasında yapılacak olan Kırkpınar Yağlı Güreşleri öncesinde yağlı güreşler hayli gündemde. Peki Kırkpınar öncesi hangi başpehlivanlar kaç kez kürsü yaptılar?

Fethiye De Baspehlivan Ali Gurbuz Oldu 4608 (Small)

BU SEZON İLK KEZ OLDU

Bu sezon ilk kez bir başpehlivan 3 kez birincilik kürsüsüne çıkmayı başardı. Ali Gürbüz son olarak 16. Sekapark Yağlı Güreşleri’nde altın kemere ulaşarak bu sezon bir ilki gerçekleştirerek 3’ncü kez birinci oldu. Bu sezon ilk kez Muğla 2. Fethiye Güreşleri’nde kürsünün zirvesine çıkan Ali Gürbüz, sonrasında CW Enerji Ligi’nin ikinci etabı olan Gaziantep 2. Şahinbey Yağlı Güreşleri ve son olarak da Kocaeli 16. Sekapak Yağlı Güreşleri’nde zirve yaptı. Ali Gürbüz Balıkesir 30. Gönen Yağlı Güreşleri’nde de 3’ncü oldu.

Manavgatta Baspehlivan Ismail Balaban (Small)

SARI FIRTINA İKİ KEZ BİRİNCİ OLDU

CW Enerji Ligi’ne zirvede başlayan İsmail Balaban CW Enerji Ligi’nin ilk etabı olan Antalya 11.  Manavgat Yağlı Güreşleri’ni kazanmıştı. Sarı fırtına İstanbul Etnospor Fetih Yağlı Güreşleri’nde de birinci oldu. Balaban 3 kez üst üste Etnospor’u kazanarak ebedi kemere de ulaştı. Sarı fırtına ayrıca bu sezon Balıkesir 3. Gömeç Güreşleri’nde 2’nci, Samsun 5. Alaçam Gürşeleri’nde de 3’ncü oldu.

Antalya’nın o mahallesi diken üstünde… Elektrikler uyutmuyor Antalya’nın o mahallesi diken üstünde… Elektrikler uyutmuyor

Baspehlivan Yusuf Can Zeybek

YÜZYILIN BAŞPEHLİVANI DA İKİ KEZ ZİRVE YAPTI

Geçtiğimiz yılın Edirne Kırkpınar Yağlı Güreşleri Başpehlivanı Yusuf Can Zeybek’de iki kez zirvede yer aldı. Balıkesir 21. İvrindi Akçalören Yağlı Güreşleri ile Bursa 348. Kabulbaba Yağlı Güreşleri’ni Yusuf Can Zeybek kazandı. 100. Yıl Başpehlivanı Kocaeli 16. Sekapark Yağlı Güreşleri’nde ikinci, Gaziantep 2. Şahinbey Yağlı Güreşleri’nde, Antalya 25. Kumluca Yağlı Güreşleri’nde ve Antalya 2. Gazipaşa Yağlı Güreşleri’nde 3’ncü olarak toplamda 6 kez kürsü yaptı.

Fatih Atli Orhan Okulu

FATİH ATLI’DA İKİ TURNUVAYI KAZANDI

Ali Gürbüz gibi Manavgat Belediyesi’nin başpehlivanı olan Fatih Atlı’da iki kez birinci olmayı başardı. Fatih Atlı Antalya 25. Kumluca yağlı Güreşleri’nde ve Samsun 99. Terme Yağlı Güreşleri’nde zirve yaptı. Fatih Atlı ayrıca Samsun 5. Alaçam yağlı Güreşleri’nde 2’nci, Antalya 2. Gazipaşa Güreşleri’nde ve Balıkesir 8. Burhaniye Kızıklı Yağlı Güreşleri’nde 3’ncü oldu.

Ertugrul Dagdeviren Kizikli (Small)

LİSTE’DE BİR DE BALIKESİRLİ

Bu yılki turnuvalarda birden fazla altın kemere ulaşan başpehlivanlardan sadece Ertuğrul Dağdeviren Antalya’dan değil. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi güreşçi olan Ertuğrul Dağdeviren, Çanakkale 53. Kepez Yağlı Güreşleri’nde ve Balıkesir 8. Kızıklı Yağlı Güreşleri’nde birinci oldu. Dağdeviren 38. Menemen Yağlı Güreşleri’nde de 2’nci oldu.

Mustafa Tas Baspehlivan (Small)

BİR TURNUVA KAZANAN BAŞPEHLİVANLAR KİMLER?

İzmir 38. Menemen Yağlı Güreşleri’ni Mustafa Batu, Ordu 4. Kumru Yağlı Güreşleri’ni Recep Kara, Balıkesir 3. Gömeç Yağlı Güreşleri’ni Hamza Özkaradeniz, Samsun 631. Alaçam Geyikkoşan Yağlı Güreşleri’ni Yıldıray Pala, Balıkesir 3. Balya Yağlı Güreşleri’ni Serhat Balcı, Antalya 2. Gazipaşa Yağlı Güreşleri’ni İsmail Koç, Ordu 5. Gölköy Yağlı Güreşleri’ni Serhat Gökmen, Samsun 28. Havza Yağlı Güreşleri’ni Recep Taslak, İstanbul 31. Kağıthane Yağlı Güreşleri’ni Mustafa Taş, Manisa 565. Akhisar Çağlak Yağlı Güreşleri’ni Ali İhsan Batmaz, Bursa 62. Nilüfer Çalı Yağlı Güreşleri’ni Enes Doğan, Balıkesir 30. Gönen Sebeplili Hüseyin Pehlivan Yağlı Güreşleri’ni Hüseyin Gümüşalan ve son olarak da Samsun 5. Alaçam Yağlı Güreşleri’ni Orhan Okulu kazandı.

Kaynak: ANTALYA GÜNDEM GAZETESİ / SERCAN AYTIŞ