Son birkaç yıl içinde çığır açan teknolojiler konumda yer alan yapay zeka internet üzerinde yayınlanmış tüm verileri tarayarak oldukça geniş bir bilgiye ulaşır ve elde ettiği verileri birbiri ile ilişkilendirerek bir sonuç çıkarır. Bu sonuçlara göre Antalya’ya benzeyen ülkeleri sıralayan yapay zekanın listesinde dünyaca ünlü turizm kentleri yer alıyor. İşte yapay zekanın Antalya’ya benzeyen ülkeler listesi ve ülkelerin özellikler..

0X0 1654079108390

İTALYA - AMALFİ KIYILARI

Yapay zekaya göre Antalya ile İtalya Amalfi Kıyılarında birçok benzerlik bulunuyor. Benzerlikleri arasında Akdeniz iklimi, Akdeniz’in eşsiz deniz manzaraları, asırlar öncesini yaşatan tarihi eserler ve zengin kültürel mirası yer alıyor.

italya malfi

Yapay zekaya göre özellikle Antalya’nın ünlü Kaleiçi bölgesi ile Amalfi’de yer alan Positano gibi tarihi yerler birbirlerine benzerlik gösterir.

Antalya ile İtalya Amalfi Kıyıları arasındaki en büyük benzerlik ise deniz turizminden kaynaklanır. Akdeniz’e kıyısı olan iki ülke de masmavi denizlerle çevrili eşsiz manzaralara sahiptir.

Italya amalfi

Bir tarafında turkuaz ve kobalt mavisi denizlerin diğer tarafından Akdeniz’e özgü bitki örtüsü ve limon ağaçlarının yer aldığı Amalfi kıyıları dünya turizminde önemli bir yer tutar. Antalya’da Amalfi’ye benzer coğrafyası ile dünya çapında ünlü birçok turizm bölgesine sahiptir.

YUNANİSTAN - GİRİT ADASI

Türkiye’nin en yakın komşularından olan Yunanistan özellikle Ege ve Akdeniz bölgelerine benzerlik gösterir. Antalya Kaş ilçesinin karşısında adaları bulunan Yunanistan, Antalya ile en çok benzerlik gösteren ülkelerin başındadır. Yapay zekaya göre Antalya ile Yunanistan Girit Adası birbirine birçok açıdan benzemektedir.

Girit Adasina Nasil Gidilir Girit Adisinda Neler Yenir Girit Adasinin Tarihi Ozellikleri Nelerdir Girit Gezi Rehberi 33

 Bu özelliklerin arasında en öne çıkanı iklimi, deniz turizmi, zeytin ağaçları ve antik kalıntılardır. Yapay zeka Antalya’da bulunana Aspendos, Perge, Termessos gibi antik kentler ile Girit’te yer alan Knossos Antik kentini birbirine benzetir. Bunların yanı sıra antik çağlardaki tarihi geçmişi ve o dönemlerden kalan tarihi eserler de benzerlik göstermektedir.

İSPANYA - COSTA DEL SOL

Yapay zekaya göre Antalya ile benzer özelliklere sahip diğer ülkelerden biri de İspanya’dır. İspanya’nın Costa de Sol bölgesi ile Antalya’nın iklimi, turistik bölgeleri, plajları, gece hayatı yaşamı benzerlik gösterir.

ispanya costa del sol

Özellikle Antalya Konyaaltı ve Lara bölgesi ile benzerlik gösteren Costa Del Sol plajları ile ünlüdür. Bir tarafta şehir hayatı diğer tarafta boylu boyunca uzanan plajları ile özellikle Antalya Konyaaltı plajlarına benzerlik İspanya Costa Del Sol aynı zamanda gece hayatı ve su sporları ile de önce çıkar.

costa del sol

Şehir merkezinde ulaşılabilir konumda yer alan plajlara sahip olan Costa del Sol Antalya şehir merkezindeki plajlar ile benzer özelliklere sahiptir.

FRANSA - CÔTE D'AZUR (FRANSIZ RİVİERASI)

Akdeniz’e kıyısı olan ve eşsiz manzaralara sahip olan Côte d'azur, Fransız Rivierası olarak da bilinir. Akdeniz iklimini yaşayan Fransız Rivierası lüks bir tatil severlerin ilk tercihleri arasındadır. Lüks tatil köyleri, tekne ve gemilerin sıralandığı yat limanları ve kumsal plajları ile dikkat çeken Fransız Rivierası, yapay zekaya göre Antalya’ya benzeyen bölgelerden biridir.

Antalya Kaş’ta Likya dönemi yeniden canlanıyor Antalya Kaş’ta Likya dönemi yeniden canlanıyor

Shutterstock 1342139165

Turizm kenti olan Antalya’da bulunan lüks oteller, masmavi sulardaki deniz turizmi, yat limanları ve tatil köyleri Fransız Rivierası'ndaki Nice, Cannes ve Monaco gibi yerlerle benzemektedir.

Villefranche Sur Mer 2

Kıyı kesimlerdeki dağlık alanlar, bu bölgelere sıralanan konutlar ve palmiye ağaçlarının bir araya geldiği bölge özellikle Antalya Kaş gibi tatil beldelerini anımsatır.

HIRVATİSTAN - DALMAÇYA KIYILARI

Yapay zekanın Antalya’ya benzeyen ülkeler listesinde yer alan Hırvatistan iklimi ve coğrafyası ile dünyada önde gelen turizm bölgelerinde biridir. Yapay zekaya göre Hırvatistan’ın Dalmaçya Kıyıları ile Antalya birçok açıdan benzerlik gösterir.

Brac

Akdeniz iklimini yaşayan Dalmaçya kıyıları, coğrafyası, turkuaz denizi, uzun plajları ve zengin tarihi ile Antalya’ya benzeyen ülkeler arasındadır.

hırvatistan

Antalya’nın kıyı kesimleri ile tarihi bölgeleri, Hırvatistan'ın Dubrovnik ve Split şehirlerine benzemektedir. Antalya’nın ünlü batık kenti Kekova ise Dalmaçya kıyılarındaki adaları ve tarihi yapıtları andırmaktadır.

PORTEKİZ - ALGARVE BÖLGESİ

Yapay zekanın Antalya’ya benzeyen ülkeler listesinde yer alan ülkelerden bir diğeri de Portekiz’dir. İspanya’ya komşu olan Portekiz Akdeniz iklimi yaşayan ve benzer coğrafyayı taşıyan ülkelerden biridir.

48984

Özellikle Portekiz’in Algarve Bölgesi, Antalya ile benzer coğrafi özellikleri taşır.

Antalya falezlerini anımsatan kayalıklarla çevrili plajlara sahip olan Algerve Bölgesi dünyaca ünlü plajlara ev sahipliği yapar.

Algarve 4 1024X578

Kayalık alanlar, mağara ve koyları ile dikkat çeken Algerve Bölgesi ziyaretçilerine eşsiz manzara içinde doğa yürüyüşü ve su sporları yapma fırsatı sunar.

Muhabir: EBRU ÇETİNKAYA