Güneşi, doğası, denizi ile her zaman emeklilerin ilgisini çeken Antalya emekli nüfusu ile de şaşkınlık yaratıyor. Antalya’daki emekli sayısı yaklaşık 5 ilin nüfusunun toplamına eşit. Bayburt, Tunceli, Ardahan, Gümüşhane ve Kilis’in nüfuslarının toplamı kadar Antalya’da emekli nüfusu bulunuyor.

Yine emeklilerin toplam nüfusu 38 ilin nüfusundan daha fazla. Emekli maaşlarının Türkiye gerçeğinin altında kalması bu anlamda da emeklinin gözünü yerel yönetimlere çeviriyor.

Daha önce emeklilerle ilgili açıklama yapan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, “Antalya’da 490 bin yaşıyor. Bugün birçok emeklimiz asgari ücret bile alamıyor şu anda. Yazık değil midir? Eğer bir ülke emeklisine sahip çıkamıyorsa ondan bir şey olmaz denir. Bizim yaşlılarımızın konaklayabileceği Yaşam Köyü, Yaşlı Bakım Evleri projelerimiz var” demişti.

Antalya’da emeklilerin zaman geçirecek yer bulmaları bakımları, gezmeleri tamamı büyük maliyet olduğu için sorun olarak duruyor. Peki Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin yeni dönemdeki emeklilerle ilgili projeleri ne?

Kore’den Antalya’ya belediyecilik ziyareti Kore’den Antalya’ya belediyecilik ziyareti

Yasli Kresi Antalya

YAŞLI KREŞLERİ YAPILACAK

Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılacak yaşlı kreşlerinde ailesi çalışan, emekliler için gün içerisinde sosyalleşebilecekleri, ileri yaş kreşleri açılacak. Gün boyu yaşlıların tüm ihtiyaçları karşılandıktan sonra aileleri iş çıkışı yaşlıyı alacak.

Yaşlılar Koyu Antalya Buyuksehir (Small)

YAŞAM KÖYÜ KURULACAK

Antalya’da Yaşam Köyü kurulacak. Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulacak olan Yaşam Köyü’nde 65 yaş üzeri emekliler kurulacak olan yerleşkede yaşamlarını sürdürecekler. Bu proje lüks mimarisi ile de dikkat çekiyor. Bu yerleşkenin orman kenarına yapılması planlanıyor.

Yasli Bakim Evi (Small)

YAŞLI BAKIM EVLERİ AÇILACAK

Antalya’da 500 bine yaklaşan emeklinin en büyük sorunlarından birisi de yaşlı bakım evleri. Emekli maaşları özel yaşlı bakım evlerinin maliyetini karşılamaktan çok uzak kalıyor. İşte bu amaçla Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından içerisinde uzman sağlık ve bakım ekiplerinin bulunduğu yaşlı bakım evleri açılacak.

ÜCRETSİZ ULAŞIM SÜRÜYOR

Birçok ilde kaldırılmasına rağmen Antalya Büyükşehir Belediyesi’nde toplu taşıma araçlarından 65 yaş üzeri emekliler ücretsiz olarak yararlanıyor. Daha önce birçok belediye bu uygulamaya son verirken Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek ise uygulamanın süreceğini söylemişti. Antalya’da aynı uygulama devam ediyor.

Bocek Emekli Evi (Small)

GERİYE GÖÇ BEKLENİYOR

Öte yandan Antalya’da yaşam koşulları günden güne zorlanıyor. Emekli göçü sona eren Antalya’da geriye göç yaşanmaya başladı. Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin bu projelerine rağmen yüksek ev kiraları, yüksek sosyal hayat Antalya’da emeklinin yaşamasının önüne geçiyor. Bu nedenle de emeklilerin daha ucuz sahil kasabalarına göç etmeye çalışıyorlar.

Muhabir: NİHAT TOKLU