Yoksul genç ile zengin kız hikayesinin eğlenceli, duygusal ve fantastik bir atmosferde işlendiği Keloğlan filmi Yeşilçam’ın klasikleri arasında yer alıyor. 1971 yılında yapılan keloğlan filminin ardından farklı hikayelerle yeni filmler çekilerek 6 filmden oluşan bir seri haline geldi.

Keloglan-1

Antalya’da Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin 50. yaşı kutlandı Antalya’da Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin 50. yaşı kutlandı

BİR YEŞİLÇAM KLASİĞİ: KELOĞLAN

Yeşilçam’ın klasiklerinden olan Keloğlan filmi 1971 yılında yayınlanmıştır. Hikayesi ve oyuncu kadrosu ile bir neslin en sevdiği filmler arasında olan Keloğlan filmi kadrosunda usta oyuncuları buluşturdu. Yönetmenliğini Süreyya Duru’nun yaptığı filmde Keloğlan rolünde Rüştü Asyalı, Aykız rolünde Birtane Güngör yer aldı.

Keloglan-2

Eğlenceli hikayesi ile hafızalara kazınan Keloğlan bir neslin en sevdiği filmlerden biri oldu. Köyün yoksul bir kesiminde annesi ile birlikte yaşayan kurnaz delikanlı Keloğlan’ın maceralarını konu edinen film kimi zaman eğlenceli kimi zaman duygusal hikayesi ile hafızlarda yer edindi.

Keloglan Antalyaq

Saf ve kurnaz delikanlı Keloğlan’ın köyün zengin beyinin kızına aşık olması ile başlayan maceraları iyilik, kötülük, dürüstlük ve cesaret gibi temalarla işlendi. Keloğlan’ın Aykız’ın başında söylediği ‘uyan güzel aç gözünü’  şarkısı filmin ikonik sahnelerinden biri oldu.

Keloğlan Antalya-1

Keloğlan’ın zengin kızının kalbini kazanmak için atıldığı maceralar hem duygusal hem de eğlenceli anlar yaratır. Keloğlan filmi 1971 yılında yayınlanan ilk filminin ardından ilerleyen yıllarda farklı hikayelerle devam etmiş ve 6 filmden oluşan bir seri haline gelmiştir.

KELOĞLAN SERİSİNİN İLK FİLMİ ANTALYA’DA ÇEKİLDİ

Yeşilçam’ın efsane filmlerinden Keloğlan serisinin 1971 yılında çekilen ilk filmi Antalya’nın Konyaaltı ilçesinde çekildi.  Antalya’nın ünlü ilçesi Konyaaltı film çekimlerinde sahne oldu. Film için Konyaaltı’da bulunan köyler kullanıldı.

Keloglan Antalya

YILLAR İÇİNDE BÜYÜK DEĞİŞİM

Keloğlan filminin sahnelerinden bazıları Antalya Boğaçayı ve Hurma Mahallesi yakınında ve Çakırlar bölgesinin kesiştiği noktada çekildi. Portakal bahçelerinin süslediği bölgede yolun devamı Hisarçandır ve Feslikan Yaylası’na kadar uzanıyor.  

Hurma Mahallesi-1

Keloğlan’ın eşeğe binip türkü söyleyerek gittiği kısım Hurma bölgesinde çekildi. O zamanlar tarla olan bölge şimdilerde geniş bir yerleşim yeri oldu. Yıllar içinde büyük değişim yaşayan bölge bir zamanlar el değmemiş toprakları ve doğal manzaraları ile filmleri süslerken şimdilerde yapılaşma ile doğallığını kaybetti.

Muhabir: EBRU ÇETİNKAYA