Akşam erken yatılmasına rağmen gün içinde yorgun ve uykusuz hissetmek hastalık habercisi oluyor. Gün içinde halsiz, mutsuz, yorgun hissetmek ve bu şikayetlerin 6 aydır bulunuyor olması uzmanları harekete geçiriyor. Gün içinde uykusuz hissedilmesinin kronik yorgunluk sendromu belirtisi olduğunu açıklayan uzmanlar, belirtilerin dikkate alınması gerektiğinin altını çiziyor. Günümüzde birçok kişinin kronik yorgunluk sendromundan şikayetçi olduğunu ifade eden uzmanlar, geçmeyen yorgunluk sorununun temelinde yorgunluk sendromunun yattığını vurguluyor. Gün içinde yapılan yanlışların ve çevresel faktörlerin hastalığa yol açtığını söyleyen uzmanlar, önemli öneri ve uyarılarda bulunuyor.

AKDENİZ DİYETİ YAPILMALI

 Hastalığın komplike bir süreç olduğunu dile getiren uzmanlar, sindirim sisteminin dinlendirilmesi gerektiğinin altını çiziyor. Hastalıktan kurtulmak için sindirim sistemine dikkat edilmesi gerektiğini ve beslenme düzeninde değişimler yapılması gerektiğini vurgulayan uzmanlar, Akdeniz diyeti yapılması gerektiğini söylüyor. Taze mevsimsel sebze ve meyvelerin yanı sıra baklagiller, yüksek oranda protein içeren yiyecekler ve omega-3 içeren yiyeceklerin tüketilmesi gerektiğine vurgu yapan uzmanlar dengeli beslenme uyarısı yapıyor.

HAZIR GIDALAR TÜKETİLMEMELİ

Bebeklerde görülen konak hastalığı Bebeklerde görülen konak hastalığı

Özellikle paketli gıdalardan uzak durulması gerektiğini belirten uzmanlar, işlenmiş yiyeceklerin tüketilmemesi gerektiğini açıklıyor. Bunların yanı sıra bol tuzlu ve yağlı yiyecekleri olabildiğince az tüketilmesi gerektiğine vurgu yapan uzmanlar, atıştırmalıkların kesinlikle tüketilmemesi gerektiği aktarıyor.

Kronik Yorgunluk Resim

EGZERSİZ YAPILMALI

Düzenli bir şekilde egzersiz yapılmasının sağlık açısından önemine dikkat çeken uzmanlar, yapılan en ufak bir egzersizin dahi bedeni canlandırdığını söylüyor. Her gün en az 30 dakika yürüyüş yapılmasını belirten uzmanlar, vücudun harekete geçirilmesi gerektiğinin altını çiziyor.

GÜNEŞTEN FAYDALANIN

Güneşten alınacak vitaminlerin vücut açısından son derece önemli olduğunu ifade eden uzmanlar, gün içerisinde 15-20 dakika güneşlenildiği takdir de hastalığın gerileyeceğini dile getiriyor. ŞEYDA TÜTGÜN

 

Kaynak: ŞEYDA TÜTGÜN