Bir tarafını denizlerin diğer tarafını dağların çevrelediği Antalya doğal güzellikleri ve zengin coğrafyası ile tarih boyunca önemli uygarlıklara ev sahipliği yaptı. Antalya topraklarında yaşayan her uygarlık bu zengin coğrafyaya kültürel miraslarından birini veya birkaçını bıraktı. Günümüzde eski uygarlıklardan kalan yapıtlar bir tarihi eser olarak değerlendirilirken hikayeleri ve efsaneleri de kültürel miras olarak yaşamaya devam ediyor. Bunlardan biri de Kemer sınırlarında yer alan antik çağlarda (Olimpos) Tanrılar dağı olarak adlandırılan dağdır.

Tahtali tanrılar dağı

TANRILAR DAĞI’NDAN TAHTALI DAĞINA

Antik çağlarda bölgede yaşayan halk tarafından kutsal kabul edilen ve Tanrılar Dağı olarak adlandırılan dağ Kemer sınırları içerisinde yer alan Tahtalı Dağı’dır. Kemer sahillerinde en güzel manzaraları oluşturan Tanrılar Dağı, antik Yunan mitolojisinde önemli bir yere sahiptir. Antik çağlarda Olimpos Dağı olarak da bilinen bu dağ birçok efsaneye konu oldu. Günümüzde uzak bir geçmişte Kemer Olimpos sınırları arasında olan bu bölge tanrıların evi olarak biliniyordu.

tanrılar dağı

Antik Yunan mitolojisindeki efsanelere göre Yunan Tanrıların birçoğu burada yaşadı. Efsaneye göre evlilik ve aile tanrısı Hera, denizlerin ve depremlerin tanrısı Poseidon, Güneşin, müziğin ve sanatın tanrısı Apollo, göklerin ve şimşeklerin babası Zeus, ölülerin tanrısı Hades, zeka ve barış tanrısı Athena ve doğanın tanrısı Artemis gibi önemli yunan tanrıları bu dağın zirvesinde yaşamıştır.

Beydağlarının en yüksek zirve noktası olan Tanrılar Dağı /Olympos Dağı antik dönemlerde bu isimle anılsa da  günümüzde Tahtalı Dağı olarak bilinmektedir. Doğa tutkunlarının gözde zirvelerinden olan tahtalı dağı her mevsimde ayrı bir güzelliğe kavuşur.

tanrılar tahtalı dağ

Olimpos bölgesinde yer alan antik kent, uzak bir geçmişe ışık tutarak bölgedeki tarih öncesi yaşamı gözler önüne serer. Eski uygarlıkların tanrıları için inşa ettiği tapınaklar da bölgenin kutsallığına işaret eder.

Antalya’nın dünyaca ünlü ilçesi aşureye doydu Antalya’nın dünyaca ünlü ilçesi aşureye doydu

TANRILAR DAĞI EFSANESİ NEDİR?

Antalya Kemer sınırlarında yer alan Olimpos Dağı, Tanrılar dağı olarak bilinir. Önemli Yunan tanrılarına ev sahipliği yapan Olimpos dağında Yunan tanrılarından Zeus ve Hera’nın hikayesi bir efsaneye dönüşmüştür. Efsaneye göre o dönemlerde yaşayan insanlar birdenbire birbirlerinden soğumaya başlamış. Tanrıların dikkatini çeken bu olay sonrası Yunan mitolojisindeki en büyük tanrı olan Zeus, Hera’yı yanına çağırarak neden böyle olduğunu sormuş. Hera ise insanların birbirlerini daha iyi anlamaları ve değerlerini bilmeleri için onlara ceza verdiğini söylemiş.

Yunan Tanricalarinin Kralicesi Hera 200491

Ancak bu durum Zeus’un aklına yatmamış. Zeus ne kadar ısrar etse de Hera bir türlü gerçeği anlatmamış. Bu durumdan dolayı Zeus ile Hera’nın arası açılmış ve yüzyıllar boyunca konuşmamışlar. Yüzyıllar sonra Hera, güzellik tanrısı olan Afrodit’e neden böyle bir şeyi yaptığını açıklamış. Zeus’a aşık olduğunu ve onun dikkatini çekmek için yaptığını söyleyen Hera’yı en sonunda Zeus affetmiş. Zeus ve Hera’nın evlenmesiyle son bulan efsane yunan kültüründe önemli bir hikayedir. Yunan mitolojisinde bu tanrıların hala dağın zirvesinde gökyüzünde bulutların arasında yaşadığına inanılır. Günümüzde Tahtalı dağı olarak da bilinen bu dağ, Antalya’nın hem kültürel değerlerinden hem de doğal güzelliklerinden biridir.

650X344 Olimposa Nasil Gidilir 1530802048953

EFSANELERE KONU OLAN OLİMPOS

Olimpos dağı, doğa sporları severlerin en gözde noktalarından biridir. Dağ tırmanışı, yamaç paraşütü, trekking gibi sporların yapıldığı dağ aynı zamanda kamp yapmak içinde tercih edilir.

Olympos Antik Kenti Antalya Olimposatili

Eski uygarlıklar tarafından kutsal bir yer olarak görülen Tahtalı Dağı zirvesinde Akdeniz’in masmavi denizleri ve uzun plajları boylu boyunca görülür. Kemer’in Olimpos bölgesi yalnızca Heybetli dağları ile değil aynı zamanda bölgedeki antik kentleri ve çıralı Yanartaş bölgesi ile de efsanelere konu olmuştur. Doğanın, tarihin ve efsanelerin buluştuğu bu Olimpos bölgesi Kemer’in en çok ziyaret edilen bölgesidir.

Muhabir: EBRU ÇETİNKAYA