Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in, “Devam etmesi için bir sebep göremiyorum, etmemesi gerekir” şeklindeki açıklamalarıyla birlikte, 2 Temmuz’dan itibaren konut kiralarındaki yüzde 25’lik zam sınırı kalkmış oldu. İki yıldır uygulanan sınırlamayla birlikte, kiracılar gönül rahatlığıyla konutlarında oturuyordu.

NASIL BİR YOL İZLENECEK

Bazı ev sahipleri yüzde 25’lik sınıra uymasa bile, çoğu zaman anlaşmalar sağlanıyordu. Kimileri de bu sınırlamanın üstüne çıkamıyordu. Şimdi ise ne olacağı, ev sahiplerinin zam yaparken nasıl bir yol izleyeceği ise kiracılar tarafından merakla beklenmeye başladı. Ayrıca kiracıları yüksek oranlarda artışa maruz kalacaklarının korkusu da sardı.

‘Pes’ dedirttiren savunma; ‘Su döktüm yeşerdi’ ‘Pes’ dedirttiren savunma; ‘Su döktüm yeşerdi’

SERZENİŞTE BULUNUYORLAR

Öte yandan zam sınırlamasının kalkmasıyla birlikte sürekli olarak kiracılardan telefon aldıklarını belirten Gayrimenkul Danışmanı Ali Yavuz, “İnsanlar tedirginlik içinde bizleri arıyor, bundan sonra zam oranının nasıl belirleneceğini soruyor. Kimileri de arayıp, “Biz yandık” şeklinde serzenişte bulunuyor. Bizde ne diyeceğimizi bilemiyoruz. İnşallah sıkıntılı bir süreç daha yaşanmaz” dedi.

Muhabir: SERCAN AYTIŞ/ANTALYA GÜNDEM GAZETESİ