Yüzme havuzlarına biriken yağmur suları, sivrisineklerin yuvalama alanı oldu. Havuzların temizlenilmeden girilmesine bağlı olarak birçok hastalığın bulaşma ihtimali olmasıyla birlikte açık yüzme havuzları hastalık yuvası haline geldi. Düzenli temizliğin yapılmadığı havuzları sivrisineklerin yuvalama alanına dönüştü. Sıtmaya kadar birçok hastalığın bulaştığı yüzme havuzları ile ilgili konuşan TMMOB Gıda Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Ali Manavoğlu, ciddi açıklamalarda bulundu.

Acik Havuzlar Sivrisinek Yuvasi

TEMİZLİK ÇOK ÖNEMLİ

Havuzlar ile ilgili prosedürlerin olduğunu dile getiren TMMOB Gıda Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Ali Manavoğlu, “Havuz operatörleri, siteler, resmi ortamlarda gerekli ilaçlamalar, klorlamalar, süper klorlamalar, şoklamalar bu işlemleri gerçekleştiriyor. Bunun dışında eğer böyle bir gözle görülür bir şekilde birikintiler varsa, bunların fiziksel olarak yeni bir şekilde temizlenmesi, daha sonra ters yıkamalar ile tutumda birçok uygulama yapılmalı” şeklinde konuştu.

Antalya bulutlara esir oldu Antalya bulutlara esir oldu

Bu tür durumlarda havuzların birçok hastalık taşıyabileceğini açıklayan Başkan Ali Manavoğlu, “Bu hastalıkların yayılmasında, önceki yıllarda yapılan toplu vakalarda ve birçok düzeydeki salgınlardan dolayı yayılmanın bulaşmasına neden olmuştur. Sivrisinekler, birçok viral hastalıklar ve bulaşıcı hastalıkları taşıyabiliyorlar.”

Gida Muhendisleri Odasi Antalya Sube Baskani Ali Manavoglu

HAVUZDAN ÖNCE VE SONRA MUTLAKA DUŞ ALINMALI

Konuyla ilgili vatandaşların alması gereken önlemlerin kısıtlı olduğunu dile getiren Başkan Manavoğlu, “Havuza girilmeden önce mutlaka duş alınmalı. Ona istinaden de mutlaka bir ayak havuzunda ayaklarını dezenfekte ederek bu işlemi gerçekleştirmesi gerekiyor. Yüzmenin ardından yeniden bir temiz duş alınmalı. Havuzdaki mikropların ve klorun atılması için mutlaka duş alınmalı.”

Havuzların rutin bir şekilde temizlenilmesi gerektiğine değinen Başkan Manavoğlu, sözlerini şu şekilde sonlandırdı:

“Klorlama ve ilgili dezenfeksiyon işlemlerinde zaten ilgili havuz operatörleri birçok kısım hallolmuş oluyor. Yani bu klorlama, iyonizasyondan tutunda hidrojen peroksit gibi kullanılan kimyasallar var. Bu uygulamaları yapan firmalar havuzlardaki mikrobiyal kirliliğinin önüne geçebilirler.”

Muhabir: ŞEYDA TÜTGÜN