Kahvaltı sofralarının vazgeçilmezi olan zeytinde rekolte kaybı yaşanıyor. Hasadı başlayan zeytindeki düşüşün en temel nedeninin iklim krizi olduğunu belirten Antalya Ticaret Borsası 4’ncü Meslek Komitesi Üyesi Zafer Tan, zeytinde yüzde 50’lere varan bir azalma yaşandığı ve bu azalmanın önümüzdeki yılda da etkili olacağını söyledi. Antalya’da yüksek sıcaklıklar nedeniyle zeytin ağaçlarının kış uykusuna yatamayarak erken çiçeklendiğini söyleyen Zafer Tan, “Geçtiğimiz yıl 75 bin ton zeytin rekoltesi gerçekleşirken bu yıl en fazla 40 bin ton rekolte bekliyoruz. İklim krizi çok etkili oldu. Bu sebeple de önümüzdeki yılda zeytinde azalma yaşanmasını bekliyoruz” dedi.

YÜKSEK SICAKLIK ZEYTİNİ VURDU

Antalya bu yıl en sıcak yaz aylarından birini yaşadı. Nem ve sıcaklıklar zeytin ağaçlarını da etkileyerek rekoltenin düşmesine neden oldu. Zeytin ağaçlarının bir adaptasyon sorunu yaşadığını aktaran Zafer Tan, “Hem gece hem gündüz havaların sıcak olması ağaçların adaptasyon sorunu yaşamasına neden oldu. Mart ayında çiçeklenmesi gereken zeytin Şubat ayında çiçeklendi. Şuan Kasım ayındayız, zeytinin ilerleyen zamanda kış uykusuna yatması gerekiyor. Ancak bu sıcaklıklarda bu durum zor” şeklinde konuştu.

İklim krizinin yanı sıra Antalya’da hasta zeytin ağacı sayısının da çok fazla olduğunun altını çizen Zafer Tan, “Halkalı leke dediğimiz bir yaprak hastalığı zeytin ağaçlarını vurmuş durumda.   Bununla ilgili hiçbir çiftçi doğru dürüst çalışma yapmıyor. Bölgede zeytin tarımıyla ilgili kimsenin doğru dürüst bilgisi yok, budama ve ilaçlama yapılmıyor” diye konuştu.

Yüksek sıcaklıkların zeytinyağında verimi de düşürdüğünü dile getiren Zafer Tan, hasadın erken başladığını ifade etti. Zafer Tan, “Antalya’da zeytin hasadı 15 Ekim tarihinden sonra başlıyor. Salkım güvesi olduğu zaman ise hasat daha erken yapılıyor. Ancak bu yanlıştır. Bu şekilde olunca yağ verimi de düşük oluyor” diyerek zeytin rekoltesinde yaşanan azalmanın fiyatlarda da etkili olacağını sözlerine ekledi. AYŞEGÜL ŞAHİN https://antalyaningundemi.com/ ÖZEL HABER

ZEYTİN,

ZEYTİNYAĞI,

ZEYTİN REKOLTE,