Yerel seçimler için oy kullanma işlemleri bu sabah itibari ile başladı. Milyonlarca vatandaşın oy kullandığı seçimlerde mahkumların oy kullanıp kullanmayacağı merak konusu oldu. Türkiye’de 18 yaşını doldurmuş olan her vatandaşın oy kullanma hakkı vardır. Peki mahkumlar seçimlerde oy kullanacak mı, kimler oy kullanamaz? İşte merak konusu olan ayrıntılar…

Yerel Secim Oy Zarfi

MAHKUMLAR OY KULLANIR MI?

18 yaşını dolduran her Türk vatandaşının seçime katılma ve oy kullanma hakkı vardır. Bu hakların kullanımı kanunla düzenlenmiştir.

Taksirli suçlardan hüküm giymiş olanlar dışında, özel askerler ve astsubaylar, askeri öğrenciler ve cezaevlerinde kalan mahkumların oy kullanmasına izin verilmiyor. Cezaevleri ve gözaltı merkezlerinde oy kullanırken ve oyların sayım ve sayımı sırasında seçim güvenliği açısından alınacak gerekli tedbirler Yüksek Seçim Komisyonunca belirlenerek, Yüksek Seçim Kurulunun yönlendirme ve denetimi altında yerinde yürütülür.

MEB BURSLULUK SORULARI 2024 açıklandı mı, İOKBS (Bursluluk) sınav soru kitapçıkları ve cevap anahtarları erişime açıldı mı? MEB BURSLULUK SORULARI 2024 açıklandı mı, İOKBS (Bursluluk) sınav soru kitapçıkları ve cevap anahtarları erişime açıldı mı?

Seçim1

KİMLER OY KULLANAMAZ?

Aşağıda yazılı olanlar oy kullanamazlar (298/7 madde)

Silâhaltında bulunan erler, onbaşılar ve kıta çavuşları (her ne sebeple olursa olsun, izinli bulunanlar da bu hükme tabidir),

Askeri öğrenciler,

Ceza infaz kurumlarında hükümlü olarak bulunanlar (Ek: 10.6.1983 – 2839/44 madde değişik: 27.10.1995–4125/2 madde)

Muhabir: ŞEYDA TÜTGÜN