Özellikle iklimi nedeniyle Antalya’ya yerleşen emekli sayısı her geçen yıl artarak devam etmektedir. Kent merkezindeki Kaleiçi girişini, emekliler kahvesini mekân olarak seçen emekliler, ulaşımdan ücretsiz olarak yararlanıyor. Son yıllarda Muratpaşa ilçesinde ara sokaklardaki apartmanların giriş katlarında bulunan birçok dükkân eve çevrilerek, karı-koca ve tek yaşayan emeklilere kiraya veriliyor.

0A425Fc1 8De8 4Ddb 9D17 80F8F54B1Ed4 (Small)

Pandemi döneminde 65 yaş üstü vatandaşlar eve kapanmış, birçoğunun enerjisi düştüğü gibi telefonla uzmanlardan her konuda yardım alanlar da vardı. Bu yardım, evde yapılan spordan beslenmeye kadar her konuda olduğu gibi kendilerine daha çok zaman ayrılması gerektiğinin bilincine varanların sayısının arttığını da gösterdi. “İnsanlar hissettikleri yaştadır, her yaşında ayrı bir güzelliği vardır.” diyen Uzman Hekimler, “Sorunsuz hayat olmaz, ama sürekli sorunları düşünerek de yaşanmaz, sorunları kendi içinde bir sıraya koyup günü geldiği zaman çözmeye çalışın olmuyorsa, zamana bırakın. 

0F9C5D6C De2E 4F3C 997F C6A144194971 (Small)

Ne olursa olsun en çok kendinize zaman ayırın. Bulunduğunu mekânları güzelleştirin, küçük dokunuşlar yapın. Bu sizin elinizde söyle çevreye baktığınızda içine bir ferahlık dolsun, güneş ışıkları içine doğru aksın, güne pozitif başlayın. Kahvaltıyı bol çiçekli balkonlara taşıyın, keyifle kahvaltınızı yapın” şeklinde konuştu.

3Aef3E13 60Cc 4195 A9Ff 8F98Ae71140F (Small)

Güzellik uzmanlarından Gülten Kotan, her yaşın bir güzelliği olduğunu unutmamak şartıyla, “Önce saçlardan başlayalım, sonra yüzünüze ve yaşınıza uygun makyaj, sen kendine özen göster makyaj yaparsan, hayata bakış acısı değişir.” derken Psikolog Filiz Nurdan Akkaya’da ortayasın üstü gençlere çeşitli tavsiyelerde bulundu. Psikolog Akkaya, zamanın planlı ve programlı bir şekilde iyi değerlendirilmesini isterken, “Kitap okuyun, seyahat edin, yürüyüş ve size tavsiye edilen sporu yapın,  sohbetini sevdiğiniz insanlarla bir araya gelin, anılarınızı kitaplaştırın” dedi ve psikologlardan yardım almayı unutmamalılar çağrısında bulundu.

Antalya’nın en küçük ilçesi susuzluk çekiyor… Antalya Büyükşehir Belediyesi’nden o ilçeye müjde! Antalya’nın en küçük ilçesi susuzluk çekiyor… Antalya Büyükşehir Belediyesi’nden o ilçeye müjde!

YAŞ 65-70 İŞ BİTMİŞ DEĞİL

Aafe7907 93Fa 4Ff8 A091 C0277Fbda9F4 (Small)

Beslenme Sağlığı ve Diyetisyen Cavidan Çakıroğlu Spor ve Sağlıklı beslenmenin ön planda tutulması gerektiğini belirtti. Çakıroğlu, “Beslenme ve sporla sağlıklı uzun bir ömür olabileceğini hatırlatarak, diyetisyene başvurulmasını” istedi.

Muhabir: AYFER ŞİMŞEK