Ağaçların dili ifadesi, ağaçların ve doğanın insanlara aktardığı bilgi ve hikayeleri ifade etmek için kullanılan bir ifade olarak kullanılıyor. Prof. Tuncay Neyişçi, ANSAN -Antalya Sanatçılar Derneği’nde ağaçları konu aldığı bir konferans verdi. Neyişçi, konuşmasına Nazım Hikmet’in “Bir ağaç gibi tek ve hür” dizesiyle başladı.

Whatsapp Image 2024 05 19 At 11.33.22 (Small)

Taş Kağıt Makas 8. Bölüm fragmanı çıktı mı, Taş Kağıt Makas son bölümde neler oldu? Taş Kağıt Makas 8. Bölüm fragmanı çıktı mı, Taş Kağıt Makas son bölümde neler oldu?

DÜNYANIN EN YAŞLI AĞACI 5 BİN YAŞINDAN BÜYÜK

Dünyada 12 bin yıl öncesine göre yüzde 46 daha az ağaca sahibiz diyen Neyişçi, 3 trilyon ağacın 60 bin türe ait olduğunu belirtti. Nuh tufanında Nuh’un gemisine bütün canlılardan birer tane alındığı halde bir tek ağaç, bitki ve tohuma rastlanmadığını ifade etti. Bir ağacın sadece yüzde 5’i canlı, yüzde 95’i cansızdır diyen Neyişçi; ağaçların yaşından, yaş tespitinden bahsetti. Dünyadaki en yaşlı ağaç, 5 bin yıldan fazla yaşı olduğu tahmin edilen Şili ormanındaki endemik bir servi ağacıdır sözlerine yer verdi.

Whatsapp Image 2024 05 19 At 11.33.25 (Small)

AĞAÇLAR KENDİSİNİ YİYEN CANLIYI AÇIK EDİYOR

Sanat ve ağaç ilişkilerinden bahseden Neyişçi; fotosentezden, renklerin ortaya çıkışından bahsetti. Pcasso’nun bir ekolog olduğunu, görmekle bakmak arasındaki farkı bildiğini ve bunu eserlerine yansıttığını belirterek ağaçların aklı olduğunu ilginç örneklerle anlattı. Örneğin bir elma ağacının yapraklarını tırtıl yerse, o tırtılı yiyecek olan kuş cinsine göre ağacın bir koku salgıladığını, bu kokuyu alan kuşun elma ağacına gelerek tırtılı görüp yediğini belirtti. Ağaç ve bitkinin çevresiyle bir antlaşma yaptığını belirten Neyişçi, kekiklerin başka bitkilerin suyuna, besinine ortak olmasına mani olmak için kekik kokusunu salgıladığını, ceviz ağacının da salgıladığı sülfür nedeniyle altında başka bitki yetişmediğini ifade etti. Ayakları olmayan ağaçların rüzgar, kuşlar, insanlar yoluyla tohumlarının başka yerlere taşınması sayesinde çoğaldıklarını anlattı.

Whatsapp Image 2024 05 19 At 11.33.24 (Small)

AĞAÇLAR ÇEVRESİYLE ANLAŞMA YAPIYOR

Bir fidan 10 yaşına kadar 60 kilo karbondioksit bağladığından söz eden Neyişçi, Paris’in bir ağaçlandırma projesi olduğunu, hangi mevsim de giderseniz gidin farklı bir şehirle karşılaşıldığını belirtti. Ağaç ve bitkinin çevresiyle bir antlaşma yaptığından söz eden Tuncay Neyişçi, ağaçların salgıladıkları Fitonsid maddesi sayesinde insanı mutlu hissettirdiğini belirtti.

Whatsapp Image 2024 05 19 At 11.33.24 (1) (Small)

Muhabir: ŞEYDA TÜTGÜN