Pratik kullanımı, yemekleri hızlıca pişirmesi ve kullanım kolaylığı sağlamasıyla özellikle pandemi dönemi sonrasında sıkça kullanılmaya başlanan Airfryer sağlık açısından zararlı olabilir! Yapılan araştırmalara göre diyabetten kalp hastalığına kadar birçok hastalığı tetikleyebilecek bu cihazın kullanımında uzmanlar uyarıyor… Airfryer zararlı mı? Sağlığa ne gibi zararları var? Detayları sizler için hazırladık…

Airfryer sağlığa zararlı mı sorusu, bu cihazı yeni satın almak isteyen kişiler tarafından araştırılıyor. Yağsız fritöz olarak da adlandırılan airfryer’ların neden zararlı olduğu ise uzmanlara göre değişiklik gösterebiliyor. Peki, sağlığa zararsız olacak şekilde airfryer nasıl kullanılır? Tüm sorularınızın yanıtları haberimizde…

Airfryer Zararli Mi

'Kombine nakil' ile hem insülinden hem diyalizden kurtuldu 'Kombine nakil' ile hem insülinden hem diyalizden kurtuldu

Airfryer Nedir? Ne İşe Yarar?

Philips markasının 2010 yılında Almanya’da bir tüketici elektroniği fuarında tanıtmasıyla hayatımıza giriş yapan airfryer kullanımı 2018 yılında artmaya başladı. Günümüzde de özellikle pandemi sonrasında birçok kişi airfryer kullanıyor. Peki, airfryer zararlı mı? Nedir, ne işe yarar? İşte tüm sorularınızın yanıtları…

Airfryer, yiyeceklerin yağa batırılmadan derin kızartılması işini “benzer” bir şekilde gerçekleştirmek amacıyla tasarlanmış küçük bir konveksiyonel fırındır. Cihaz içerisindeki bir fan, ısıtılan sıcak havayı yüksek devirde dolaştırarak esmerleşme tepkimesi aracılığıyla yiyecek üzerinde gevrek ve esmer bir tabaka oluşturur. Airfryer ne işe yarar sorusunun temel yanıtı bu şekildedir.

Ancak günümüzde kullanımı pratik olan ve giderek yaygınlaşan bu cihazın kullanımı noktasında sağlık açısından bazı zararlar söz konusu olabilir. Bu ise yeni satın alacak kişilerin airfryer alüminyum kaplama zararlı mı şeklinde araştırma yapmasını sağlıyor. Kafa karışıklığını gidermek adına konuyla ilgili tüm açıklamaları derledik. Hava fritözü olarak ifade edilen airfryer fritöz zararlı mı? Gelin inceleyelim…

Airfryer Zararli Mi 2

Airfryer Zararlı Mı?

Airfryer, besinlerin pişirme süresini kısaltır ve kimine göre daha lezzetli yiyecekler pişirilmesini sağlar. Bu açıdan bakıldığında airfryer’ların sağlığa yararlı olduğunu iddia edenler de bulunuyor. Ancak önemli bir kesim ise bu cihazın zararlı olduğu görüşündedir. Her ne kadar pratik bir kullanım sağlasa da gerçekten airfryer’lar zararlı mı? inceleyelim…

Airfryer zararlı mı sorusuna yönelik olarak verilebilecek yanıtlar ve cihazın sağlık açısından bazı zararları şu şekildedir:

 • Yiyeceklerin besin değerlerini düşürebilir.
 • Yiyecekler yüksek sıcaklıkta kızartıldığı için PAH’lara (polisiklik ve akrilamid aromatik hidrokarbon) neden olabilir. Bunlar ise sağlık açısından önemli zararları bulunan kimyasal bileşenlerdir.
 • Airfryer neden zararlı sorusunun bir diğer yanıtı ise AGE’lerde gizlidir. Bu cihaz ile pişirilen yiyecekler AGE’ye (yüksek ileri glikasyon son ürünleri) neden olur. Bu da beraberinde erken yaşlanma, inflamasyon ve diyabet gibi önemli hastalıklara sebebiyet verir.
 • Airfryer kullanarak hazırlanan yiyeceklerde ısıya dayanıklı vitaminler azalabilir.
 • Cihaz yüksek ısıda kullanıldığı takdirde katı ve trans yağların oksitlenmesine yol açabilir. Bu da vücudun oksidatif stresle karşılaşmasına sebebiyet verir.
 • Airfryer zararlı mı sorusuna verilecek diğer yanıt ise sindirim sistemi içerisinde gerçekleşiyor. Eğer dolaşım ve sindirim sistemi yönünden hassas bir vücudunuz varsa bu cihazı kullanmak sizin için uygun olmayabilir.
 • Cihaz ile yüksek ısıda pişirilen et ya da diğer yiyecekler, aynı zamanda HAs (heterosiklik aminler) ve PAH’lara neden olur. Bu iki madde, kanserojen maddeler olduğundan dolayı oldukça zararlıdır.

Airfryer kullanmak zararlı mı? Artık biliyorsunuz. Ancak ilgili cihazın kanser yaptığına dair henüz bir kesinliğin olmadığını belirtmek gerekiyor.

Airfryer Zararli Mi 4

1- Airfryer Kullanmanın Zararları

Airfryer sağlıklı mı zararlı mı karar veremiyorsanız, bazı açıklamalarla devam edelim. Öncelikle günlük beslenme rutininize bu cihazı çok fazla dahil etmiyorsanız, donmuş gıdaların aksine taze et ve sebze ürünleri pişiriyorsanız, pişirme sırasında verilen talimatlara uyuyorsanız ve ısı ayarını yiyeceklerin besin değerini kaybetmeyecek şekilde ayarlıyorsanız, airfryer’ın çok ciddi bir zararı olmayacaktır.

Ancak günümüzde airfryer zararlı mı diye araştırma yapan birçok kesimde olduğu gibi bu cihazın dünya genelinde kullanımı daha yaygın hale geliyor. Bu nedenle çok sık kullanmadan uygun miktarda tüketim göstermek daha iyi olacaktır.

Özellikle airfryer alüminyum kaplama zararlı mı sorusuna kesinlikle evet yanıtı verilebilmektedir. Birçok kişi cihaz içerisine yiyecekleri alüminyum folyo ile doğrudan temas edecek şekilde yerleştirdiğinden dolayı bu uyarı uzmanlar tarafından yapılmaktadır.

Airfryer Radyasyon Yayar Mı?

Airfryer zararlı mı sorusunda en çok merak edilen konulardan birisine değinelim: Radyasyon yayıyor mu? İşte yanıtı…

Airfryer, hava fritözü olarak tabir edilen ve yüksek hava akımı kullanan bir cihazdır. Yiyeceklerin derin yağda kızartılmış gibi yağsız bir şekilde pişmesi amacıyla kullanılan bu cihaz, güçlü bir hava akımına ihtiyaç duyar. Hava akımı kullanımı ise cihazın temel görevlerinden birisidir. Ancak her ne kadar güçlü hava akımı kullansa da cihazın radyasyon yaymadığı bilinmektedir.

Airfryer radyasyon yayar mı sorusuna bu şekilde yanıt verebiliriz. Önümüzdeki günlerde markaların çıkaracakları airfryer ürünlerinin incelenerek radyasyon yönüyle kontrol edilmesi de önemlidir.

Airfryer Zararli Mi 5

Airfryer Kanserojen Mi?

Airfryer zararlı mı, sağlığa zararları nelerdir soruları haricinde diğer konulara da değinelim. Yağsız fritöz kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte uzman doktorların bazı uyarıları da bu cihaz hakkında gelmeye devam ediyor. Airfryer kullanmanın zararları içerisinde yiyeceklerde bazı kimyasal bileşenlerin ortaya çıkmasına neden olduğu belirtiliyor. Bu kimyasal bileşenler ise kanser yapıcı maddelerdir.

Airfryer kanserojen mi sorusu için şu yanıtı verebiliriz: Sık kullanıldığında ve burada pişen yiyecekleri çok tükettiğinizde PAH ve HAs gibi kanserojen maddelere daha fazla maruz kalırsınız. Ancak belirtilen kimyasal bileşenler, tavada kızartmaya göre airfryer kullanıldığında daha az ortaya çıkar.

Airfryer Neden Sağlığa Zararlıdır?

Airfryer zararlı mı sorusunda uygun kullanılmadığı takdirde bu cihazın zararlı olabileceğini öğrendik. Peki, Airfryer neden sağlığa zararlı? İşte yanıtı…

Airfryer’ların zararlı olmasının temel sebebi ürünün yüksek ısıda çalışmasıdır. Özellikle yüksek ısıda kızartılan yiyeceklerin kanserojen maddelere dönüştüğünü söyleyebilmek mümkündür. Ayrıca bu şekilde pişen yemeklerde daha fazla kolesterol oksidasyon maddeleri açığa çıkar. Tüm bunlar ise Airfryer’ı makul şekilde kullanmamanız halinde, zararlı olabileceğini açıkça göstermektedir.

Airfryer Nasıl Kullanılır? Önerilen Kullanım Şekli…

İlk olarak Philips tarafından üretilen airfryer cihazları, özellikle uygun bir şekilde kullanılmadığında çok zararlı bir hale bürünebiliyor. Hava fritözü olarak bilinen bu cihazların kullanımının uygun miktarda olması gerekir.

Peki, airfryer zararlı mı sorusuna ek olarak sağlığa zararlardan nasıl kaçınılabilir? Airfryer nasıl kullanılmalıdır? İşte yanıtı:

 • Günlük beslenme rutininize ekleyecek kadar sürekli kullanmayın.
 • Airfryer içerisinde plastik ya da silikon kap kullanmayın. Kanserojen madde olduklarından dolayı yiyeceğe doğrudan geçecektir.
 • Besinlerin pişme sürecinde çok fazla yağ kullanmayın.
 • Donmuş gıdalar yerine sebze, et ve diğer ürünler için sadece “taze” olanları tercih edin.

Bu kurallara uyduğunuzda ise tamamen zararsızdır denilemez. Bu nedenle her halükarda cihazın uygun miktarda kullanımı önemlidir.

Airfryer Zararli Mi 6

Airfryer Neden Bu Kadar Popüler?

Aslında airfryer benzeri konveksiyonlu fırınların tarihi 1945’li yıllara kadar uzanıyor. Philips’in 2010 yılında Almanya’da bir elektronik fuarında airfryer cihazını tanıtması ise dengeleri alt üst etmiştir. 2019 yılına kadar geçen sürede çok fazla popüler olamayan bu cihaz, sonraki pandemi dönemiyle birlikte popülaritesini kazandı.

Airfryer satın alan kullanıcı sayısının dünya genelinde artması, Covid-19 vakalarının yaşandığı ve tedbir amacıyla sokağa çıkma yasağının uygulandığı dönemle eşleşmektedir. Günümüzde de giderek daha da popüler bir hale gelen bu cihaz için farklı markaların da üretimiyle birlikte ciddi bir pazar oluştu denebilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Airfryer zararlı mı sorusuna benzer olarak diğer soruları sizler için yanıtladık:

1- Airfryer kanser yapar mı?

Airfryer’in kanser yaptığına dair net bir kanıt bulunmamaktadır. Ancak yiyeceklerin yüksek ısıda pişmesi nedeniyle PAH ve HAs gibi kanserojen maddelerin ortaya çıktığı bilinmektedir.

2- Airfryer mideye zarar verir mi?

Airfryer ile pişirdiğiniz yiyeceklerin doğrudan mideye bir zararı bulunmaz. Ancak et ve tavuk gibi ürünleri pişirirken “iç kısmının piştiğinden” emin olmanız gerekiyor. Bu kısmın yeterince pişmemesi ve sizin de tüketmeniz halinde mide problemleri yaşayabilirsiniz

Muhabir: Nihat Toklu