Antalya’nın en lüks semtinde vatandaşlar markete hasret kaldı Antalya’nın en lüks semtinde vatandaşlar markete hasret kaldı

Alanya tarihinin sistematik olarak anlatıldığı Zaman Tünelinde Alanya kitabında, iki kardeşin Damlataş Plajı’ndan başlayıp Damlataş Mağarası’nda son bulan zaman tünelindeki yolculuğu anlatılıyor.

Alanya Beledi̇ye Kültür (7)

ALANYA’NIN TARİHİNE IŞIK TUTUYOR

 Tarihin Babası unvanıyla tanınan ünlü tarihçi Herodot ile başlayan kardeşlerin bu yolculuğu daha sonra; Kleopatra, Kir Fart, Ertokuş Bey, Alaeddin Keykubat, İbni Bibi, İbni Batuta, Kaygusuz Abdal, Kılıç Arslan, Gedik Ahmet Paşa, Piri Reis, Kanuni Sultan Süleyman, Evliya Çelebi, Kaptan Beafort, Hamdullah Emin Paşa ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ile devam ediyor.

Alanya Beledi̇ye Kültür (5)

İLÇENİN GEÇMİŞİNE YOLCULUK

Bu yolculukta, Alanya tarihine ışık tutan önemli kahramanlarla tanışan çocuklar, birbirinden ilginç olaylara tanık oluyor. Sergide yer alan eserler,

Alanya Beledi̇ye Kültür (1)

Alanya’yı çocuklara daha iyi anlatmak ve tarihi sevdirmek için Gazeteci Deniz Som'un kaleme aldığı ve Prof. Dr. Nazan Erkmen'in resimlediği “Zaman Tünelinde Alanya” kitabındaki kahramanların resimleri ve hikayelerinden oluşuyor. Alanya Kalesi'nin korunması ve canlanmasına da katkı sunacak olan sergi, Kale'nin simge yapılarından Bedesten’de yer alıyor. 

Alanya Beledi̇ye Kültür (3)

Böylece, tarihi 13. yüzyıla dayanan bir kültürel miras daha vatandaşlarla buluşturulmuş oluyor. Aynı zamanda Alanya Belediyesi’nin Kale’de yaptığı çalışmalar kapsamında restore edilerek özgün fonksiyonunda ziyarete açılan bu tarihi yapı, sergi sayesinde daha iyi tanıtılarak hak ettiği değere de kavuşmuş olacak.

Alanya Beledi̇ye Kültür (2)

Kaynak: ALANYA BELEDİYESİ BÜLTEN