Muratpaşa’da atölyeler serisi başlıyor Muratpaşa’da atölyeler serisi başlıyor

Öğrencilerin özel eğitim olanakları sağlayarak gelişmelerine katkıda bulunmak amacıyla TÜBİTAK tarafından düzenlenen 31. Bilim Olimpiyatları Ödül Töreni, Akdeniz Üniversitesinde ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Törene; Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Antalya Vali Hulusi Şahin, Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ayşe Gülbin Arıcı, Prof. Dr. Cengiz Toker, Prof. Dr. Şükrü Özen, öğretmenler, veliler ve öğrenciler katıldı.İlk Türk Astronot Alper Gezeavcı’nın yeryüzüne indikten sonra ilk telefon görüşmesinin gerçekleştirildiği törende öğrencilere ödülleri verildi.

ALPER GEZERAVCI İLE GÖRÜŞME

Törenin açılış konuşmasını yapan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, konuşmasının başında İlk Türk astronot Alper Gezeravcı ile yeryüzüne indikten sonraki ilk telefon görüşmesini gerçekleştirdi.  Bakan Kacır Alper Gezeravcıya; “Sizinle gurur duyuyoruz, iftihar ediyoruz. Türkiye’nin ilk insanlı uzay misyonunu gerçekleştirdiniz. Tarihte Türk milleti için yeni bir sayfa açmış oldunuz.Biz bugün Antalya TÜBİTAK Bilim Olimpiyatları Ödül Törenindeyiz. Türkiye’nin pırıl pırıl evlatlarıyla 225 genç kardeşlerimizle bir aradayız. Astronomi ve Astrofizik, Matematik, Fizik, Kimya, Biyoloji, Bilgisayar ve Coğrafya alanlarında Türkiye’yi geleceğe taşıyacak dünyada söz sahibiolmamazı sağlayacak bilimsel çalışmalara imza atmak üzere hazırlanan genç kardeşlerimizle birlikteyiz. Sizin gerçekleştirdiğiniz misyon onlar da muazzam bir coşku oluşturmuş durumda” dedi.

Bakan Kacır Gezeravcı’yla olan konuşmasının devamında şunları söyledi; “Buradaki gençlerimiz gelecekte Türkiye’yi nice uzay görevlerine taşıyacaklar.Belki içlerinden sonraki astronotlarımız yetişecek.Belki astronotlarımızı uzaya taşıyacak roket sistemlerini geliştirecek. Uzayistasyonu kuracak sistemleri geliştirecek bilim insanları yetişecek. Ama emin olun her biri Türkiye’nin ilk insanlı uzay misyonunda Alper Gezeravcı'dan ilham almış olacaklar. Ben tekrar sizi tebrik ediyorum. Milletimiz adına bu misyonu başarıyla icra ettiğiniz, bilim insanlarımızın yaptıkları çalışmaları uzayda gerçekleştirdiğiniz için size bir kez daha teşekkür ediyorum."

GEZERAVCI’DAN GENÇLERE MESAJ

Salondaki gençlere seslenen Gezeravcı, “Bu hakikaten takdire şayan.Bu ödül törenine iştirak eden emeklerini, çalışmalarını oralara taşıyan bütün katılımcılara sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Bu potansiyellerini ülkemizin gurur duyduğu alanlarda bu şekilde birçok çalışmaya imza atarak bugünlere taşıdıkları için kendilerini tebrik ediyorum. İnşallah memleketimizin gurur duyacağı daha birçok çalışmalara imza atacak kardeşlerimiz olacak bu salonda.” şeklinde konuştu. Planlı görevinin üzerinden 6 gün daha fazla kalma şansları olduğundan ve uzay yolculuğunun teknik detaylarından bahseden Gezeravcı, “Devletimizin bu noktadaki kararlılığı ile Cumhurbaşkanımızın vizyonu ile ISS'e ulaşan 22 devletin arasında oraya ulaştıran devlet olduk. Başta Cumhurbaşkanımız, Sanayi Bakanlığımız ve TÜBİTAK çalışanlarına tüm süreçlere destekleri için çok teşekkür ederim.” dedi.

EN İYİLER ANTALYA’DA

En iyileri Antalya’da ağırlamaktan memnuniyet duyduğunu belirten Antalya Valisi Hulusi Şahin, “En iyiler olarak Antalya’dasınız.Sizler annelerinizin, babalarınızın, öğretmenlerinizin, bizlerin gözbebeklerisiniz. Geleceğin o büyük Türkiye’sini sizler inşa edeceksiniz. Biz buna inanıyoruz. Tabii bir istikamet çizmeden hiçbir rüzgar hiçbir gemiye fayda etmiyor. Bu çocukların gençlerimizin de mutlaka bir istikameti olması lazım. O da ülkemizin geleceğe yönelik o büyük vizyonudur. Ben bu vizyonun mimarları olarak sizi görüyorum.” dedi.Vali Şahin, “Sizler çok şanlısınız bizim zamanımızda kendi uydularımızın gökte uçmasıihalarımız,sihalarımızın olması hayal bile değildi. Şimdi Türkiye kendi uçağını yapıyor. Test sürüşleriseviyesinde. Ben inanıyorum ki bu salondan sadece astronotlar çıkmayacak o astronotları taşıyan füzeleri, roketleri yapan mühendisler, bilim adamları çıkacak bunun potansiyeli var. Türkiye dev adımlarla büyüyor bu sizin sırtınızda oluyor.” diye konuştu.

Alper Gezeravcidan Mesaj Resim

“KARARLILIKLA ÇALIŞMAYA DEVAM”

Alper Gezeravcı’dan sonra da Türk astronotların yetişeceğine dikkat çeken Rektör Özkan; “Türkiye Yüzyılında şanlı bayrağımızı layık olduğu en yüksek burca taşıyacağınıza ve yaptığınız çalışmalarla tüm dünyaya umut olacağınıza bütün kalbimle inanıyorum. Bugün Alper Gezeravcı tarafından fezaya kadar götürülen şanlı bayrağımız daha büyük fetihler için sizin rüzgârınızı bekliyor. Yeter ki siz kendinize güvenin, azim ve kararlılıkla çalışmaya devam edin. Bugün Sayın Cumhurbaşkanımız şehrimizdeydi. Dünyamıza sağ salim iniş yapan astronotumuzu örnek göstererek, ‘İnşallah daha birçok Alper Gezeravcı'yı uzaya Türkiye olarak göndereceğiz’ dedi. Ben, o isimlerden bazılarının aranızdan çıkacağına inanıyorum.Umarım hayallerinizin peşinden koşmaya devam edersiniz. Umarım başarmak için kararlılık gösterir, gerekli çalışmayı yapar ve yeteneklerinizi doğru kullanırsınız” şeklinde konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından ödül törenine geçildi. Ulusal Düzeyde Madalya Kazanan 192 öğrenciye, Uluslararası ve Bölgesel Olimpiyatlarda 75 Madalya ve 4 Mansiyon ödülü kazanan 47 öğrenciye ödülleri takdim edildi. Tören toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi. BÜLTEN

Editör: Ali Cem Çon