Doğal taşların gücüne inanıyor musunuz? Sizlere ametist taşının faydaları hakkında bazı önemli bilgiler vereceğiz. Ametist taşı, cilt sağlığından çeşitli hastalıklara kadar birçok yararlı özelliği bulunan değerli ve doğal taşlardan birisidir.

Burçlara göre taşlar farklı yorumlanmaktadır. Bu nedenle burcunuza göre farklı etkiler olabileceğinden dolayı ametist taşı hangi burç sorusuna da yanıt arayacağız. Kişilere göre ametist taşının anlamı değişiklik gösterebilir…

Öfke problemi, göz sağlığı, kolesterolün dengelenmesi gibi pek çok sağlıklı özelliği bulunan ametist taşı, uzmanlar tarafından önerilen değerli taşlar arasında yer alıyor. Buna bağlı olarak ametist taşının özelliklerini ve faydalarını bilmelisiniz! İşte ametist doğal taşı özellikleri ve tüm faydaları…

Ametist Ozellikleri 7

Ametist Taşı Nedir? Ne İşe Yarar?

Ametist taşının faydalarını incelemeden önce ilgili doğal taş hakkında kısaca bilgiler verelim. Ametist nedir, ne işe yarar sorusu bu doğrultuda çokça soruluyor. Ametist, ağırlıklı olarak mor renge sahip, pek çok faydalı özelliği bulunan doğal bir kristal taştır.

Kristal yapısı gereğince meditasyon ve buna benzer konularla ilgilenen kişiler tarafından kullanılır. Bulunduğunuz ortamdaki negatif enerjiyi azaltma etkisi gösteren ametist taşı faydaları ise çok geniş kapsamlı olarak değerlendirilebilmektedir.

Ametist taşı neye iyi gelir sorusu için pek çok yanıt bulunuyor. Özellikle enerjilerin gücüne inanıyorsanız ametist taşının pozitif enerji yaydığını bilmeniz gerekiyor. Huzur, canlandırıcı ve mutluluk verici özelliklere sahip bu taşın kullanımı ise günümüzde çok yaygındır.

Ametist Ozellikleri

Ametist Taşının Özellikleri Nelerdir?

Ametist taşının faydalarını anlayabilmek için ilk olarak özelliklerini bilmenizde yarar var. Doğal taşların özellikleri, yaydığı enerji, kimyasal yapısı, renk seçenekleri ve daha birçok unsura göre değişiklik gösterebilmektedir. Buna bağlı olarak ametist taşı özellikleri de kendi içerisinde birçok detaya sahip.

Doğal ve değerli taşlar arasında ayrı bir yeri bulunan ametist taşının özelliklerini kısaca inceleyelim:

 • Ametist taşı, maddi ya da manevi bağımlılığınızdan arınmak için kullanabileceğiniz özel bir taştır.
 • Korku ile ilgili problem yaşayan bireyler üzerindeki pozitif etkisi yüksektir.
 • Ametist taşının bulunduğu ortamdaki negatif enerjiyi yok ettiğine ve pozitif enerji yaydığına inanılmaktadır.
 • Doğal taşlar arasında “Kuvars” grubuna aittir. Kuvars taşının ise mor renkli hali gibi düşünebilir.
 • Çok nadir de olsa yeşil renginde ametist taşı bulunabilir.
 • Stres başta olmak üzere negatif enerjilere karşı rahatlık ve sakinlik getirici bir aura oluşturur.
 • Bilgelik ve iletişim ile ilişkilendirilebilir. Bu nedenle astrolojiye ilgi duyuyorsanız iletişim gezegeni olan Merkür’ün retro döneminde bileklik, kolye vb. takı şeklinde takmanız fayda sağlayacaktır.

Ametist taşının faydaları ve özellikleri kısaca bu şekildedir. Şimdi bu taşın faydalarını daha detaylı olarak inceleyelim.

Ametist Ozellikleri 5

Ametist Taşının Faydaları: Bilinmeyen 9 Faydası

Ametist taşı özellikleri ve faydaları açısından oldukça gelişmiş değerli taşlar arasında gösterilmektedir. Sağlık başta olmak üzere pek çok alanda kanıtlanmış faydaları bulunmaktadır. Özellikle ametist bileklik faydaları, günlük olarak pratik bir şekilde kullanılabildiğinden dolayı her an sizinle olabilir.

Ametist taşının faydaları aşağıdaki gibidir:

 • Öfke Kontrolü Sağlar: Ametist taşının bilinen en önemli faydası, öfke kontrolünü sağlamada yardımcı olmasıdır. Eğer öfke problemi yaşıyorsanız, ametist taşı kullanarak bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz. Özellikle ani öfke atakları ve patlaması yaşayan kişiler, ametist taşının bu sorunu giderme noktasında iyi geldiğini belirtmektedir.
 • Enerjinizi Artırır: Ametist taşının faydaları arasında manevi olarak enerjinizi yükseltmesi sayılabilir. Mutluluğunuzu artırmak, bununla beraber daha pozitif enerjili biri olmak için ametist taşı bileklik, kolye, küpe vb. takılar kullanabilirsiniz. Kaygı ve stresten uzak tutması ise bu faydayı kalıcı hale getirmektedir.
 • Göz Sağlığını Destekler: Ametist taşının özellikleri ve faydaları sadece manevi dünya ile ilgili değildir. Aynı zamanda fiziki olarak göze iyi gelebilir. Çift görme şikayeti olan kişilerde ametist taşının büyük faydası vardır.
 • Kolesterolü Dengeler: Bu doğal taşı kullanmak isteyenlerin birçoğu “ametist taşı hangi hastalıklara iyi gelir?” sorusunu sormaktadır. İşte bu sorunun ilk yanıtı kolesterol hastalığında gerçekleşmektedir. Eğer kolesterol problemi yaşıyorsanız, yapılan bazı çalışmalarda ametist taşının kolesterolü dengelediği sonucuna varıldığını belirtelim.
 • Pozitif Enerji Sağlar: Milyonlarca yıllık süreçten günümüzde kadar ulaşan ametist taşlarının faydası arasında pozitif enerji de yer alıyor. Eğer sinirli, stresli ve huzursuz bir dönemdeyseniz, bunu yok etmek ve pozitif enerjinizi artırmak için mutlaka ametist taşı kullanın.
 • Dikkat Dağınıklığını Giderir: Ametist taşının faydaları arasında dikkat dağınıklığını gidermek de bulunuyor. Dikkat dağınıklığı, günümüzde birçok kişinin yaşadığı sorunların başında geldiğinden dolayı ametist taşı bu kişiler için alternatif bir çözüm olabilmektedir.
 • Kötü Enerjiyi Uzaklaştırır: Özellikle ametist taşı bileklik faydalarını araştırıyorsanız, kötü enerjiden uzaklaşmanızın en büyük fayda olduğunu belirtebiliriz. Bileklik gibi sürekli yanınızda taşıyabileceğiniz bir ametist doğal taşıyla kötü enerjiyi üzerinizden atabilirsiniz.
 • Kaygıyı Giderir: Eğer kaygı bozukluğu yaşayan biriyseniz, ametist faydaları arasında gösterilen kaygıyı yok etme özelliğinden faydalanabilirsiniz. Özellikle geleceğe dair kaygı içerisinde olan kişilere ametist taşı kullanımı önerilir.
 • Öz Güven Artırır: Ametist taşının birtakım öz güven artırıcı özellikleri de bulunur. Sağlamış olduğu pozitif enerjiyle birlikte öz güveninizin arttığını görebilirsiniz.

Ametist taşının faydaları kısaca bu şekilde özetlenebilir. Ancak doğal taşlar, kişiye özgü olarak etki gösterebileceğinden dolayı farklı faydaları görebilmeniz de mümkündür.

Ametist doğal taşı, özellikle hastalıklara şifa olması ve cilde faydaları açısından çokça araştırılmaktadır.  İşte ametist taşının cilde faydaları ve diğer konular…

Ametist Ozellikleri 4

1- Ametist Taşının Cilde Faydaları

Ametist taşının faydaları sadece manevi olarak gerçekleşmez. Bununla birlikte sağlık açısından bazı fiziksel etkileri de görebilirsiniz. Ametist taşının özellikle cilt sağlığı açısından faydalı olduğu bilinmektedir.

Ametist taşının cilde faydaları şu şekildedir:

 • Cilt kuruluğunu azaltır.
 • Ödemleri harekete geçirir.
 • Kozmetik amacıyla kullanılması durumunda cildin iyileşmesini hızlandırabilir.
 • Cilt üzerindeki ince çizgileri azaltır.
 • Cildi canlandırır.
 • Güneş hasarlarından korur.
 • Doğru bir şekilde kullanıldığında cilt bakım sürecini destekler.

2- Ametist Taşı Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Ametist, daha çok psikolojiyi etkileyen problemlere karşı oldukça faydalı bir taştır. Bu bakımdan pek çok hastalığa karşı iyi geldiği bilinmektedir. Ametist taşı hangi hastalıklara iyi gelir? Gelin beraber inceleyelim:

 • Stresi azaltır.
 • Konsantrasyonunuzu artırır.
 • Duygusal dengeyi sağlar ve korur.
 • Migren hastalığına karşı iyi gelir.
 • Astım problemi yaşayanların şikayetlerini azaltır.
 • Uyku problemlerine iyi gelir.

Ametist Hangi Burcun Doğal Taşıdır?

Astroloji ile ilgileniyorsanız her burcun bir doğal taş ile ilişkilendirildiğini mutlaka duymuşsunuzdur. Bu bakımdan ametist taşının faydalarını araştıran birçok kişi, aslında burçlar açısından farklı bir yorum da beklemektedir. Bu doğrultuda ametist hangi burcun taşı şeklinde sıkça araştırma yapılabiliyor.

Ametist taşı, Astroloji inancına göre Kova burcu için önerilen bir doğal taştır. Kova karakterine sahip kişilerin özgür ruhunu ve yenilikçi kişiliğini desteklediğine inanılır. Burçlara göre doğal taşlar arasından ametist taşı, aynı zamanda balık burcu taşlarıyla birlikte kullanılabilmektedir.

Ametist Ozellikleri 3

Ametist Taşı Hangi Çakraya Ait?

Çakra, kökleri doğu felsefesine kadar dayanan, milattan önceki dönemlerde kullanılmış, günümüzde de alternatif inanç sistemleri üzerinde gelişmeye başlayan bir enerji sistemidir. Ametist taşının faydalarını araştıran birçok kişi, vücudumuz üzerinde olduğuna inanılan 7 çakradan hangisi için bu taşı kullanabileceğini merak ediyor.

Ametist taşı hangi çakra diye soruyorsanız, taç çakra için kullanabileceğinizi ifade edebiliriz. Taç çakra, tepe çakrası olarak adlandırılır. En üstteki ana çakra olarak ifade edilir. Renginin mor olması nedeniyle ametist taşı ile uyumludur. Edebi benlik farkındalığı, saf bilinç ve aydınlanmayı temsil eder. Ametist taşının faydaları, taç çakrası için çok daha gelişmiş düzeyde olacaktır.

Konyaaltı’nda halk sağlık hizmetleriyle buluştu Konyaaltı’nda halk sağlık hizmetleriyle buluştu

Ametist Ozellikleri 2

Ametist Taşının Anlamı Hakkında

Ametist doğal taşı, medeniyetler açısından farklı anlamlarda kullanılmıştır. Günümüzde daha çok meditasyon, astroloji ve diğer enerji tabanlı inanç ve uygulama sistemleri içerisinde tercih edilmektedir. Mor rengiyle insana mutluluk ve huzur veren ametist taşının faydaları ise bir dizi özelliğe sahiptir.

Ametist taşının anlamı, etimolojik olarak mitoloji kaynaklarında bulunabilir. İlgili kaynaklarda “Sarhoş Etmeyen” anlamına gelen bu taş, diğer doğal taşlarla son derece uyumludur. Bu nedenle pozitifin, mutluluğun, uyumun ve huzurun simgesi olarak tanımlanabilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Ametist taşının faydalarıyla birlikte konuyla ilgili diğer sıkça sorulan soruları yanıtladık:

1- Ametist taşı hangi burçlara iyi gelir?

Ametist kova burcunun taşı olarak bilinir. Ancak başka burçlarla da uyumlu olduğundan dolayı geniş bir yelpazede kullanılabilmektedir. Kova burcu haricinde Koç, Balık, Yay burçları, bu taşın tüm etkilerinden rahatça faydalanabilmektedir.

2- Ametist taşı hangi enerjiyi verir?

Ametist taşının faydaları arasında enerjiye dair pek çok bilgi bulunabilir. Ancak ametist taşının ortamdaki negatif enerjiyi çekerek pozitif enerji yayması, en önemli özellikleri arasında bulunmaktadır

Muhabir: Nihat Toklu