16 Aralık 2023 tarihinde yapılan ihale ile yap-işlet-devret modeli ile yapılacak olan Antalya-Alanya otoyol projesinin akıbeti merak konusu oldu. İhaleyi Limak Şirketi kazanmıştı. Limak’ın aldığı ihalenin 113 milyar 56 milyon 150 bin TL’ye tamamlanması bekleniyordu. Ancak aylar geçmesine rağmen şirketten ses soluk yok.

Serafettin Kilic Tbmm Basin Toplantisi 3 (Small)

Proje ile ilgili yapılan aramalara cevap vermeyen Limak yetkililerin sessizliği merak uyandırırken, projenin başlamaması tepkilere neden oldu. Saadet Partisi Antalya Milletvekili Şerafettin Kılıç, konuyu TBMM’ye taşıdı. Kılıç, verdiği soru önergesinde şu sözlere yer verdi:

Antalya’da neferler tutuldu! Antalya’da neferler tutuldu!

Afyon Antalya Alanya Otoyoluyla Ilgili Flas Gelisme H44494 86D78 (Small)

“Antalya’mız; 3 milyona yaklaşan nüfusu ve sahip olduğu doğal ve tarihi güzellikleriyle cazibe merkezi olması sebebiyle her yıl kendi nüfusundan kat kat fazla yerleşik ve dönemsel misafiri ağırlamaya devam etmektedir.

Antalya Alanya Ve Ankara Kirikkale Delice Otoyollarinin Yapim Ihaleleri Hazirana Ertelendi (Small)

Hal böyle olunca mevcut altyapı ve kara ulaşım yollan ihtiyaca cevap vermekte zorlanmaktadır. Özellikle Antalya 'mızı doğu ilçelerine, Doğu Akdeniz'e, Güneydoğu'ya ve Ortadoğu'ya bağlayan tek yol olan D-400 karayolunun Alanya'ya kadar olan kesiminde çok ciddi yoğunluk görülmektedir. Bu durum zaman ve enerji kaybına sebep olmaktadır. Daha önce özellikle seçimlere yakın zamanda yapılacağı ilan edilen Antalya-Alanya Otoyolu'nun yapımına ne zaman başlanacağı merak edilmektedir.

Kepezden Karli Yol Yapimi 8 (Small)

Otoyolun ihalesi 16 Aralık 2023 tarihinde yapılmasına rağmen niçin başlanmadığını merak ediyoruz? İhaleyi kazanan Limak AŞ niçin sessiz durmaktadır? Vatandaşlarımız bu yolu ücretli mi geçecektir? Ücretli ise bedeli ne kadardır? Günlük araç geçiş garantisinin 45 bin araç olduğu doğru mudur?”

Muhabir: YAPRAK ÖZER