Bugün gerçekleşen Antalya Büyükşehir Meclisinde CHP tüm Türkiye’de yankı uyandıran ve 1 kişinin hayatını kaybettiği kazada sanık olarak tutuklanan Kepez Belediye Başkanı Mesut Kocagöz’ü unutmadı. “Mesut Kocagöz Yalnız Değildir” sloganı ile tişörte basılmış fotoğrafı Mecliste yer aldı.

MHP Grup Sözcüsü Selçuk Senirli, tutuklu Mesut Kocagöz ile ilgili, açıklamada bulundu. Senirli, "Mesut Kocagöz'ün bir an önce görevinin başına dönmesini bekliyoruz" dedi. 

büyükşehir meclis-2

Konuya ilişkin konuşan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, “Mesut Kocagöz kardeşimin şu anda tutuklu olması ile ilgili grup sözcüsü arkadaşım konuşmalarını yaptı. Kepezli hem şehirlilerim tabi ki bir an önce makamın gerçek sahibinin Kepez’de Belediye Başkanlığı makamında olmasını arz ediyor. Bende arz ediyorum. Sizlerde biliyorum ki arz ediyorsunuz. Öncelikle kazayla ilgili geçmiş olsun diyorum ve inşallah adalet kısa zamanda tecelli edecek ve Mesut Kocagöz Kepez’de görevinin başında olacaktır" dedi. 

Antalya’nın dört bir ucunda çöp krizi yaşanıyor… Antalya’nın o caddesi çöplere esir oldu Antalya’nın dört bir ucunda çöp krizi yaşanıyor… Antalya’nın o caddesi çöplere esir oldu

HAKSIZ VE HUKUKSUZ TUTUKLAMA

CHP Meclis Sözcüsü Büşra Özdemir ise "14 Nisan tarihinde bilgisine başvurulmak üzere davet edilen Kepez Belediye Başkanımız Mesut Kocagöz’ün haksız ve hukuka aykırı olarak tutuklanması vicdanları rahatsız eden ve yaralayan bir karardır. Yarım gün içeresinde hazırlanmış ön rapor ve bir kısım şüphelilerin beyanı neticesinde kazayla ilgili hiçbir görev ve sorumluluğu bulunmamasına rağmen tutuklanması ve yine 4 Mayıs tarihinde dosyaya sunulan bilirkişi raporunda belirtilen başkanımız leyine unsurlar göz ardı edilerek, delil karartma ve kaçma şüphesi bulunmadığı halde tutukluluk halinin devamı adalete olan inancımızı zedelemektedir.  Tutuklama kararı olmaksızın da soruşturma yürütebilecek olan adli mercilerin niçin tutuklama kararına başvurduklarını ve hala neden ısrarla bu yanlışı devam ettirdiklerini anlamak mümkün değildir.

GÖREVİNİ EKSİKSİZ YAPTI

Meydana gelen kazada sayın Kocagöz’ün hukuku sorumluluğunun olmadığı aşikardır.ve aldırılan bilirkişi raporuyla da kesinlik kazanmıştır. Sayın Kocagöz’ün 28 Kasım 2023 tarihinde ANET A.Ş görevinden istifa etmiş olması istifasına kadar olan süreçte teleferiğe ait tüm bakımların eksiksiz yapılmış olması görev yaptığı süre içerisinde herhangi bir kazanın yaşanmamış olması. Bunun en büyük delilerindendir. Ve bilirkişi raporuyla da teyit edilmiştir. Savcılık tarafından aralarında profesör ve doçentlerin de olduğu alanında uzman dokuz kişilik bir heyetten bilirkişi raporu alınmıştır.

İRADEYE KİLİT VURULDU

Bu bilirkişi raporunda sayın Kocagöz’ün kaza tarihinde görevde olmadığı görev süresince herhangi bir kaza vuku bulunmadığı vurgulanmış ancak bulunan deliler dikkate alınmaksızın sayın Kocagöz aleyhine yorumlanarak kendisi kazanın baş aktörü gibi lanse edilmiştir. 20 yıldır verdiği emek ve mücadelenin sonucu olarak kazandığı Kepez Belediye Başkanlığı makamına oturmayı beklemekte görevine icra edememesi sebebiyle kendisine hizmet bekleyen 650  bin Kepezli vatandaşımızın iradesine de kilit vurulmaktadır. Elim olayda gerçekten ihmal ve kusur bulunanlar var ise yargılanması sıhhatle sonuçlanması en büyük dileğimiz. Ancak başkanımızın bir an evvel görevinin başına dönmesi ve kepez halkına hizmet etmesi hem hukuken olması hem de kamuoyu vicdanının beklentisidir. Mesut Kocagöz’ün olması gereken yer cezaevi değil kepez belediye başkanlığı makamıdır. Hukukla izah edemediğimiz siyasi olduğunu düşünmek dahi istemediğimiz bu karara karşı bir aydır verdiğimiz hukuk mücadelesinde demokrasiye adalete ve halk iradesine herkesi sesimize ses olmaya davet ediyor. Adil ve tarafsız bir yargı olan inancımızla mesut Kocagöz için adalet mayıs ayında alacağımız kararlarımızın Antalya’mıza ve on dokuz ilçemize hayırlı olmasını diliyorum."

büyükşehir meclis-2

Muhabir: SİBEL YEŞİL