Antalya’nın Aksu ilçesinde Antalya Semt Pazarcılar Odası’nın yetkisi olmamasına rağmen Antalya Büyükşehir Belediyesi yaptığı protokolle inşaatına başladığı ve mahkemenin durdurma kararına rağmen inşaatı devam eden Çalkaya Güzelyurt Pazarı’nda yaşananlar ‘Pes’ dedirtti. Daha önce riskli yapı olduğu gerekçesiyle bir kez durdurulan pazarda mahkeme kararına rağmen inşaat tam gaz ilerledi.

TAM GAZ DEVAM ETTİLER

775Cc2C4 6367 4591 A838 2Ebbafdf9D70 (Small)

Yapımı neredeyse tamamlanan Çalkaya Güzelyurt Pazarı ile skandallar bitmek bilmiyor. Antalya Büyükşehir Belediyesi yetkisi olmadığı halde Antalya Semt Pazarcılar Odası ile protokol yaparak, buradaki skandallar zincirinin fitilini ateşledi. Tersine mahkeme kararlarına rağmen başlatılan Pazar yerinin mahkemece durdurulma riskine karşılık hızlıca inşaatına başlanmış ve bu nedenle de inşaatın riskli olduğu yönündeki haberlerimiz üzerine Antalya Büyükşehir Belediyesi inşaatı durdurmuştu.

Antalya’nın göbeğinde o köy susuz kaldı Antalya’nın göbeğinde o köy susuz kaldı

4362Fba0 38C5 4132 A2Ee 967Fedd9Ab5A (Small)

Yapılan incelemeler sonrası daha önce toprağa yapılan Pazar yerine beton dökülmüştü. Ancak bu kez Çalkaya Güzelyurt Pazarı’ndaki inşaat ile ilgili Antalya 3.İdare Mahkemesi tarafından Yürütmeyi Durdurma kararı alınmıştı. Bu karara rağmen inşaat neredeyse bitme durumuna geldi.

SURİYELİ İŞÇİLER ÇALIŞTIRILIYORDU

958E7526 F547 430E 8775 656C1418Aecc (Small)

Toprak üzerine sağlamlaştırma yapılmadan üzerine beton dökülen pazarın inşaatı bitmek üzere. Sıkıştırılmamış toprak üzerine beton dökülen ve kolonları dikilen pazarda şu anda çatı çalışmaları yapılmıştı. Pazar yeri inşaatında Suriyeli işçilerde çalıştırılmıştı. Bu da inşaatın belediye tarafından değil, halen Antalya Semt Pazarcılar Odası’nın taşeron firması tarafından yürütüldüğünü ortaya koymuştu.

‘İNŞAAT DURACAK’ DEMİŞTİ

80581Ff2 716F 4129 8C56 Ad5384Edc7Bd (Small)

Kendisi de Aksulu olan ve Pazar yeri ile ilgili protokolü idare adına imzalayan Antalya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Durmuş Ali Arslan, yaptığı açıklamada şu sözlere yer vermişti:

“Burada ticari bir faaliyet yok. Oradaki kişiler demirler ile ilgili birtakım çalışmalar yapıyor. Belki mahkemenin yürütme durdurma kararını henüz firmaya bildirilmemiş olabilir. Yargı kararı herkesi bağlar. Mahkeme Pazar yeri protokolüne ilişkin yürütmeyi durdurma kararı vermişse, ilgili dairemize tebliğ edilir ve müteahhit firmadan da durdurması istenir. Mahkeme kararı müteahhitte tebliğ edilmemiş olabilir ama edilecektir.”

PAZAR YERİ ÇÖKÜYOR

E5621459 Fc32 4236 877D 3B9745A7A9C6 (Small)

Ancak Antalya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Durmuş Ali Arslan’ın söylediği gibi olmadı. İnşaat durdurulmadığı gibi bitme noktasına geldi. Ancak hem hukuksuzca hem de tehlikeli olan Çalkaya Güzelyurt Pazarı çökmeye başladı. Pazar yerinden gelen görüntüler şaşkınlık yarattı. Vatandaşlar, Pazar yerinin tehlikeli olduğunu belirterek, “Direklere kaynak olmuş ve küflenmiş.

Pazarcinin Parasi Ne Olacak 100422 20231117 (Small)

Beton çökmüş baya meyil verilmiş. Zaten pazarın kenarlarından da belli. Rüzgar uçurmuş nasıl bir kaplama ise. Çatı makasları direklerin üzerine tam oturmamış. Hepsi direğin yanına yapılan kaynaklı demire oturmuş. Bu nasıl Pazar yeri? Bizim can güvenliğimiz yok. Burası ne olacak? Cevap bekliyoruz” dediler.

Muhabir: AYFER ŞİMŞEK