Son dönemlerde artan gıdaya erişim sorunu her geçen gün artarken, Antalya Büyükşehir Belediyesi bu sorun için yeni anlaşmaya hazırlanıyor.

Milano Kentsel Gıda Politikası Paktı Anlaşması (2)

Antalya Büyükşehir Belediye meclisinde, Milano Kentsel Gıda Politikası Paktı anlaşması için Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’e yetki verilip verilmemesi görüşülecek. Gündeme gelen madde ile ilgili şu sözlere yer verildi:

Muhittin Bocek Yurt Kapak (Small)

Antalya’nın o belediyesi yaptığı proje ile tasarruf ediyor... O proje sokakları temizliyor Antalya’nın o belediyesi yaptığı proje ile tasarruf ediyor... O proje sokakları temizliyor

“Milano Kentsel Gıda Politikası Paktı, Belediye Başkanların uluslararası bir anlaşmasıdır. Bu bir beyandan öte, şehirler için somut bir çalışma aracıdır. Bir önsöz ve 6 kategoriden oluşan, 37 önerilen eylemi listeleyen bir Eylem Çerçevesinden oluşmaktadır. Önerilen her eylem için, uygulamasındaki ilerlemeleri izlemeye yönelik özel göstergeler bulunmaktadır. Milano Paktı Ödülleri, Paktın şehirlerin 6 Pakt kategorisini her birinde uyguladığı gıda politikaların somut örneklerini sunmasıyla kazanılmaktadır.

Milano Kentsel Gıda Politikası Paktı Anlaşması (3)

Bu çerçeve gıda sistemince yönelik bütüncül bir yaklaşım sunmaktadır. FAO ve RUAF ile birlikte geliştirilen özel bir izleme çerçevesi, gıda politikaların etkisini daha iyi yapılandırma ve değerlendirme konusunda şehirleri desteklemektedir. Temel amacı şehirlerarası İşbirliği ve yaptıkları en iyi uygulamaları paylaşmaların teşvik ederek daha sürdürülebilir kentsel gıda sistemleri geliştirmek isteyen şehirleri desteklemektir.

Milano Kentsel Gıda Politikası Paktı Anlaşması (1)

Milano Kentsel Gıda Politikası Paktı için Milan Urban Food Policy Pact) İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile ortak başvuru yapılmasına yönelik, kurumumuzu temsile ilzama ve belgeleri (Gıda Politikası) imzalamaya ve bu işlemleri gerçekleştirecek kişi/kişileri yetkilendirmek için Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’e yetki verilmesinin görüşülmesi üzere, konunun Büyükşehir Belediye Meclisine havalesini arz edilir.” Meclisin yetki verilmesi beklenirken, yapılan anlaşmanın gıdaya erişimi kolaylaştıracağı ön görülüyor.

Muhabir: YAPRAK ÖZER