Antalya’da pandemiden ve ekonomik krizden sonra Antalya’nın ulaşımında büyük sorunlar meydana gelmişti. Pandemiden sonra Antalya ulaşımında büyüyen sorunların başında ise toplu ulaşım araçlarının yetersiz olması geliyor. Antalyalı vatandaşları çileden çıkaran toplu ulaşım konusunda ise Antalya Büyükşehir Belediyesi kolları sıvayarak, birçok çalışma yapmıştı. Otobüs filosunun genişletilmesiyle ulaşımın nefes alması beklenilmişti ancak bu proje yetersiz kaldı. Antalya trafiğinin İstanbul trafiğiyle benzer durumlara gelmesinden dolayı kısa mesafelere gitmek bile uzun süre almaya başladı.

Whatsapp Image 2024 06 06 At 15.12.10 (Small)

Türkler gitti Antalya’nın sahilleri yabancılara kaldı Türkler gitti Antalya’nın sahilleri yabancılara kaldı

ÇALIŞMALAR YAPILIYOR

Daha önce konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Antalya Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Planlama ve Raylı Sistem Daire Başkanı Nurettin Şengül, “106 aracımız ilave oldu. 106 araç son 1 yıl içerisinde envantere katıldı zaten. Esnaf araçlarından fazla sayıda çalışamayan vardı, onların birçoğu geldi. Biz 106 araçla o açığı kapatmış olduk. Şu anda 100 civarında bir esnaf aracı var çalışmayan. Belediyenin aldığı tedbirlerle zaten o sıkıntıda ortadan kalktı. Bunların gelmesiyle ilgili çalışmalar yapıyoruz. İlave yaptığımız hatlarında gelişiyle birlikte hiçbir sorun kalmayacak. Şu an zaten envanterimize kayıtlı olan araçlarla biz aslında bu gelmeyen esnafın açığını kapattık. Şu an daha çok hedeflenenin altındayız ama koronadan sonra ciddi bir artış var zaten toplu taşımada” sözlerine yer vermişti. Ancak otobüs filosunun genişlemesi Antalya ulaşımına bir katkı sağlayamadı.

Antalya Buyuksehir Beledyesi Otobus (Small)

KLİMALAR YETERSİZ KALIYOR

Her geçen gün büyüyen ulaşım sorunu nedeninin üzerine Antalya’da hava sıcaklıklarının artmasıyla birlikte klima krizi de büyüyor. Klimaların açılmamasından şikayetçi olan vatandaşlar isyan bayrağını çekti. Konuya ilişkin bir haber sitesine açıklamalarda bulunan Antalya Otobüsçüler Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Yasin Arslan, "Değerli Antalya halkımız, bugün klima konusunda gerek şoför esnafımızdan gerekse siz değerli halkımızdan ciddi şikayetler aldık. 50 derece sıcaklıkta otobüs klimalarımız yetersiz kalmaktadır. Her durakta durup yolcu indirip bindiren, kapıları açıp kapanan bir aracın klimasının soğutması mümkün değil. Bu konuda şoför esnafı arkadaşlarımıza yardımcı olunması ve anlayışla karşılamanızı önemle rica ediyorum” sözlerine yer vermişti.

Nurettin Sengul (Small)

KLİMA AÇMAYAN ŞOFÖRE AĞIR CEZALAR

Antalya Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Planlama ve Raylı Sistem Daire Başkanı Nurettin Şengül, “Klima açmadığını tespit ettiğimiz şoförlere ceza uyguluyoruz. Klima açmayan otobüs şoförlerine 300 tam bilete kadar cezaları var. Ama Türkiye genelinde çok yüksek sıcaklıklar var klimalar yetersiz kalıyor” sözlerine yer verdi. Vatandaşlar ise otobüslerin çok kalabalık olmasından şikayetçi. Özellikle dolu olan otobüslerde havalandırmaların açılmamasından kaynaklı oluşan kötü kokudan ve havasızlıktan mağdur olan vatandaşlar, bu soruna bir çözüm istiyor. Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesiyle birlikte vatandaşlar zor şartlar altında toplu taşıma araçlarını kullanıyor. Yetkililerden ulaşım sorununa çözüm isteyen vatandaşlar, yetkililere seslerini duyurmaya çalışıyor.  

Muhabir: ŞEYDA TÜTGÜN