Yerel seçimler 28 ilde milyonlarca vatandaşın katılımıyla gerçekleşti. Antalya’da oy sayım işlemleri tüm hızıyla devam ediyor. Bu süreçte belediye başkan adaylarının  kim oldukları, hayatı ve biyografisi araştırılmaya başlandı. CHP’nin Muratpaşa Belediye Başkan Adayı Ümit Uysal kimdir?

Y E R E L S E C I M

ÜMİT UYSAL KİMDİR?

Ümit Uysal, 1970 yılında babasının öğretmenlik görevini sürdürdüğü Kahramanmaraş Afşin’de dünyaya geldi.

Aslen Antalyalı olan Uysal çocukluk yıllarını Antalya’da geçirdi. Lise yıllarını ise İzmir’de geçiren Uysal 1991’de üniversite eğitimi için Ankara’ya gitti. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde lisans eğitimini tamamladı. Üniversite eğitimini tamamlayan Uysal kariyerine avukatlık mesleğinde devam etti. Antalya’da 1991 yılında avukatlığa başlayan Uysal, 1992’de CHP kadrosuna katıldı.

Umit Uysal Antalya Muratpasa 2 1280X720

Cumhuriyet Halk Partisi’nde çeşitli konumlarda görev alan Uysal 2001 yılında 30’lu yaşların başındayken il başkanı seçildi.

2002 yılı genel seçimlerinde Ümit Uysal’ın il başkanlığında CHP 8 milletvekili kazandı. Ümit Uysal 2014 yılında Muratpaşa Belediye Başkanı olarak seçildi. 2019 yılındaki seçimde aday olan Uysal yüzde 65 oy oranı ile tekrar başkan seçildi.

Kemer’in koltuğu İkra ve İrem’e emanet Kemer’in koltuğu İkra ve İrem’e emanet

Umit Uysal2

Ümit Uysal aynı zamanda sanat ve edebiyatla da ilgileniyor. Uysal’ın ‘Laviya’nın Aşkla İmtihanı’ adlı bir öykü kitabı bulunuyor. Özel yaşamını gözlerden uzak sürdüren Uysal evli ve iki çocuk babasıdır.

 31 Mart 2024 seçimlerinde tekrar aday olan Uysal’ın kazanıp kazanmadığı oy sayımının tamamlanması ardından belli olacak.

Muhabir: EBRU ÇETİNKAYA