Antalya denizlerini son yıllarda işgal eden istilacı türler hem diğer deniz canlıları hem de insanlar için birçok problem ortaya çıkarıyor. Bu türlerin kiminin sırtında bulunan dikenler kiminin ısırması veya üzerine basılması ile zehirleri insanları etkiliyor. Bu türlerin bazıları derin sularda bazıları ise kıyıya yakın bölgelerde yaşıyor. Bazı türler ise kendilerini tehdit altında hissedene kadar saldırganlaşmıyor.

S 43F0C2D0B2Dde9E7Fdd1C5Eb4Ec1B90521A6Cece

TRAKONYA BALIĞI

Trakonya balığı Antalya’da yer alan tehlikeli türlerden biridir.  4 farklı türü olan bu balık kendisini kumun altına gizleyerek avlanması ile ünlüdür. Kumun altına gizlenmesi sebebiyle fark edilmeyen balığın üzerine basılması halinde balığın sırtındaki dikenlerde bulunan zehir insanlara ciddi zararlar verir.

1109Ca 6Df0428A980C463A9E9Dbe7Dd33Aa462~Mv2

Son dönemlerde giderek kıyıya yakın bölgelerde avlanmaya başlayan Trakonya balığının zehri oldukça tehlikelidir. Uzmanlar bu balığın yoğun olduğu bölgelerden deniz ayakkabısı giyilmesini öneriyor.

Zehirli Baliklar

Eğer balığın üstüne basıp zehrine maruz kalındıysa hemen bir sağlık kuruluşuna gidilmesi gerekir. Yakında sağlık kuruluşu bulunmuyor ise de uzamanlar bölgeye 1 saat kadar sıcak su uygulanmasını tavsiye ediyor.

ASLAN BALIĞI

Antalya’da görülen en tehlikeli türlerden biri de Aslan balığıdır. Aslan balığı havaların ısınması ile özellikle Kızıldeniz üzerinde bölgeye geliyor. Oldukça yırtıcı ve agresif bir tür olan Aslan Balığı dikenli yapısı ile dikkat çeker. Dikenlerinde bulunan zehir ile temas veya balığın ısırması kalp ve kas sistemlerini etkileyerek aşırı ağrılara neden olur.

5C24Df210F2544080Ce02B82

Başkan Bahar: “Birlik içinde daha nice bayramlar diliyorum” Başkan Bahar: “Birlik içinde daha nice bayramlar diliyorum”

Uzmanlara göre yetişkinlerde ölümcül sonuçları olmaya Aslan Balığı zehri yine de verdiği şiddetli acı ile tehlikeli türler arasında yer alır. Aslan Balığının eti yense de oldukça dikkatli şekilde temizlenmesi gerekir. Agresif tavırları ile balıkçıları zor durumda bırakan balığın zehirli kısımlarına dokunmaktan kaçınmak önemlidir.

BALON BALIĞI

Antalya’da en sık görülen tehlikeli türlerin başında balon balığı yer alır. Antalya’da son yıllarda artış gösteren istilacı balon balıkları hem denizde yüzen insanlar hem de deniz canlıları için oldukça tehlikelidir. Toplamda 8 türü olan balon balıklarının bazıları ölüm vakalarına sebep olmuştur.

Kizildenizden Egeye Gelen Zehirli Balon Baligi Rota Degistirdi Marmaraya Yoneldiler Za8I

Balon balıklarının bazı türlerinde sindirim sisteminde oluşan tetrodotoksin adlı zehir insanlar için oldukça kötü sonuçlar ortaya çıkarır. Bulantı ve kusma ile başlayan belirtiler ilerleyen aşamalarda kas felcine sebep olur. Hatta ölüme neden olabilir.

GÖÇMEN DENİZANASI TÜRLERİ

Antalya’da son yıllarda artış gösteren tehlikeli türlerden biri de denizanalarıdır. Süveyş kanalı üzerinde Akdeniz’e giren denizanaları hızla yayılarak Antalya’ya ulaşmıştır. Özellikle son bir yıl içinde hem balıkçılar hem de vatandaşlar tarafından şikayet konusu olan denizanaları insanlara temas ettiğinde ciltte yanma hissi, şişkinlik, kaşıntı gibi belirtiler verir.

Denizanasi4

Uzmanlar özellikle alerjisi olan insanlarda ciddi sorunlara yol açtığını belirtiyor. Denizanalarına temas edildiğinde elleri, vücudun diğer bölgelerine ve gözlere sürmemek gerekir. Denizanası ile temas edildiğinde eğer yakınlarda bir sağlık kuruluşu varsa başvurulması eğer yoksa da tuzlu su, amonyak veya sirke ile bölgenin yıkanması gerekir.

MÜREN BALIĞI

Akdeniz’de görülen tehlikeli türlerden biri de Müren balığıdır. Kayalık ve taşlık alanlarda yaşayan vahşi balıklardan biri olan Müren balığının ısırması halinde tükürüğünde bulunan bakteriler insanlarda enfeksiyona sebep olur.

Ho V5 N 1631178905 3258

Keskin dişleri ile bilinen balık oldukça saldırgandır ve insanlara saldırma eğilimi bulunur.

VATOZLAR

Antalya denizlerinde yaygın bulunan tehlikeli türlerden biri de vatozlardır. Dünyadaki tüm denizlerde yaşama eğilimi olan vatozların 500’e yakın türü olduğu bilinir. Sığ ve kumlu alanlarda yaşayan vatozların uzun kuyruklarının arkasında sert ve zehirli dikenler yer alır. Kendilerini tehdit altında hissettiğinde zehirlerini kullanan vatozların zehirleri oldukça tehlikelidir.

Vatoz Nedir Vatoz Yenir Mi Vatozun Faydalari Vatoz Saldirisi H1550845634 535Eba

Aynı zamanda bazı vatoz türleri elektrik üretme yeteneğine sahiptir ve bu elektrik insanlar için oldukça tehlikeli sonuçlar doğurur.

DENİZ KESTANESİ

Deniz sezonu açıldığında en sık rastlanan yaralanmalara deniz kestanesi sebep olur. Deniz kestanelerinin etrafı dikenlerle çevrilidir. Birden çok türü olan deniz kestanelerinin hepsi zehirli türler değildir. Zehirli deniz kestanelerinin Hint Okyanusu bölgesinde yaşadığı bilinir. Ancak son yıllarda Süveyş Kanalı üzerinde Akdeniz’e gelmektedirler.

deniz kestanesi

Deniz kestanelerine basılması halinde yaralanmalara sebep olurlar. Zehirli olmasalar da toksik maddeler içeren deniz kestanelerine Antalya’da da sıklıkla rastlanır.

Muhabir: EBRU ÇETİNKAYA