Antalya’da su altına farklı bir yerden bakmak isteyenlerin tercihlerinden biri de Aşk Mağarasıdır. Kalp şeklindeki girişi ile ziyaretçileri karşılayan mağara özellikle su altında romantik bir fotoğraf çektirmek isteyen turistler tarafından tercih ediliyor.

106898832 1663137802

ANTALYA’DA AŞK MAĞARASI

Antalya manzaralarını süsleyen falezlerin oluşumu milyonlarca yıl öncesine dayanır. Antalya kent kimliğinin en önemli unsurlarından biri olan falezlerin anlamı kayalık alan olarak öne çıkar. Türkçe ’de Yalı Yar olarak da bilinir. Falezlerin oluşumu günümüzden milyonlar öncesine dayanır.

Antalya Falez

Milyonlarca yıldır dalgaların çarptığı kayalar birçok tabaka ve oyuk oluşturarak günümüzdeki falez görüntüsünü oluşturur.  Antalya denizlerini çevreleyen falezler hem su üstünde hem de su altında eşsiz manzaralar oluşturur. Bazı bölgelerde 40 metreye kadar uzanan falezler milyonlarca yıllık tarihe tanıklık etmiştir.

Falezler

Kalp şeklinde olması sebebiyle Aşk Mağarası ismini alan mağara, deniz altında farklı bir deneyim yaşamak isteyenler tarafından tercih edilir. Lara bölgesinde falezlerin 10 metre aşağısında başlayan ve kalp şeklindeki girişi ile ziyaretçilerini karşılayan Aşk Mağarası, bölgede tüplü dalış yapmak isteyen tatilcilerin uğrak noktalarından biridir.

Antalya’daki festivalde dikkat çeken ayrıntı… Görenler duygulandı Antalya’daki festivalde dikkat çeken ayrıntı… Görenler duygulandı

Bölgeye turistik turlar düzenleyenler bu mağaranın girişinin kalp şeklinde olmasından dolayı mağaraya Aşk Mağarası diyerek romantik bir anlam yüklemişlerdir.

aşk mağarası

Özellikle Antalya’ya gelen yabancı dalış tutkunları tarafından rağbet gören mağara su altı fotoğrafçılığı için alışılmışın dışından manzara oluşturur.

Aşk Mağarası’nın popülerleşmesinin ardından bölgeye dalış turları düzenlenmeye başladı. Özellikle görüş açısının yüksek olduğu dönemlerde dalış yapanları eşsiz manzara karşılar.

Antalya Ask Magarasina Gelen Asik Oluyor1

Sualtında romantik fotoğraf çekmek isteyenler Aşk Mağarasında turkuaz suları içinde fotoğraf çektirir. Mağaranın yanı sıra Akdeniz’in balık popülasyonunu yakından tanımak isteyenler için keyifli bir deneyimdir.

İÇİNDE HAVA KORİDORU VAR

Oluşumu milyonlarca yıl öncesine dayanan aşk mağarasının içinde biraz soluklanmak isteyenler için gizli bir hava koridoru bulunur. Mağaranın içinde suların erişmediği bir bölgede hava koridoru oluşmuştur.

Antalyasualtı

Profesyonel su altı turlarının düzenlendiği aşk mağarasında hem Akdeniz’in su altı dünyasını keşfetmek hem de kalp şeklindeki mağaranın önünde fotoğraf çektirmek mümkündür.

lara aşk mağarası-2

Tur rehberleri mağaranın özellikle yaz aylarından yoğun ilgi gördüğünü ve günde birkaç tur düzenlediklerini söylüyor.

Su altında romantik bir fotoğraf çektirmek isteyenler Aşk Mağarasının girişinde bu anı ölümsüzleştiriyor.

Muhabir: EBRU ÇETİNKAYA